fb pixel Co s vámi udělá chůze: od hlavy až k patě – G.cz
Vyhledávání

Co s vámi udělá chůze: od hlavy až k patě

Zdroj: Postsfromthepath.com

Už 3333 kroků vás podle lékařů zachrání před naprostým shnitím. Při chůzi vyplavené euforigeny vám rozjasní den, posílené srdce se spíš vyhne infarktu, klesne chuť na cigaretu, uloží se méně tuku a dokonce se zvýší pružnost chrupavek.

David Horák
David Horák 13.1.2017, 15:53

Praktický lékař MUDr. Cyril Mucha svým obézním pacientům půjčuje domů krokoměr a spolu s datem další návštěvy sjednává i minimální počet kroků na displeji. „Také jsme zažili, že na něm lidé měli za celý den 800 kroků,“ kroutí hlavou nad zjevně nízkým a nezdravým skóre a doporučuje různé minimální denní dávky kroků pro rozdílné mety, kterých jimi dosáhnete:

3333 kroků na obranu „před naprostým shnitím“ by měl udělat „snad i chromý člověk“

10 000 kroků pro udržení základní fyzické kondice. I MUDr. Mucha však přiznává, že takového počtu dosahuje těžko. „Tolik neujdete sám od sebe, na to už se musíte soustředit,“ vysvětluje lékař

15 000 a víc, chcete-li zhubnout.

Pozn.: Tato doporučení platí v situaci, je-li chůze váš jediný pohyb. V přepočtu na kilometry vychází 10 tisíc kroků asi na 7 km (co krok, to cca 70 cm)

Hlava

Vědci dokázali, že po chůzi se dvě třetiny lidí cítí lépe. Každý, kdo jde pěšky dál než jen za první roh, se totiž může těšit na dodatečný příděl povzbuzujících euforigenů. Skutečnost, že tento efekt podle jedné studie přetrvává dalších 8–10 hodin, dělá z procházky malý zázrak.

Srdce

Pouhé čtyři hodiny chůze týdně podle finského národního institutu veřejného zdraví snižují nebezpečí infarktu o 14 %. Vyplývá to ze studie založené na sledování téměř 48 000 dospělých Finů po dobu 19 let.

Plíce

Chůze snižuje touhu po cigaretě. Vyplývá to ze studie, kterou před několika lety uveřejnil odborný časopis Journal of Sport & Exercise Psychology. Vědci rozdělili 15 kuřáků do „chodicí“ a pasivní skupiny, přičemž všem zúčastněným jejich zlozvyk na 15 hodin zapověděli. Zpočátku sice oba tábory prahly po cigaretě úplně stejně, ale už po 20 minutách chůze tato touha u aktivní skupiny výrazně klesla, zatímco u druhé dál narůstala. Po dalších 20 minutách, během nichž byly obě skupiny v klidu, chuť všech rostla, ovšem u aktivnějších jedinců se tak dělo o poznání méně.

Břicho

Vědci z Dukeovy univerzity při půlročním výzkumu 175 lidí zjistili, že nikomu, kdo za týden pravidelně ujde alespoň 18 km, se už na břiše nehromadí nebezpečná tuková tkáň. Právě tento nehezký přívěsek zvyšuje podíl cukru v krvi, krevní tlak, případně i nebezpečí vzniku zánětu žil.

Kolena

Chůzí si posílíte kolenní klouby. Experti ze švédské univerzitní nemocnice v Malmö porovnávali u 45 lidí hladinu glykosaminoglykanu (GAG), který ovlivňuje pevnost a pružnost chrupavky. U první skupiny, jejíž členové měli za úkol chodit a cvičit, výše zmíněná látka přibývala. U jednotlivců, kteří necvičili a ani toho moc nenachodili, se však hladina látky GAG neměnila.

Pata

Budete-li odvíjet krok od pevné vnitřní strany paty až po špičku, předejdete deformaci palcového kloubu (více najdete v odstavci Chůze podle experta).

TIPY pro víc kroků

Pokud se právě nezotavujete po operaci kyčelního kloubu, netrpíte hlubokou flebotrombózou (zánětem žil) a ani vás nestihl akutní infarkt myokardu, nemáte pro nechození omluvu. Chcete-li tedy (začít) chodit, ozdravte své návyky například s pomocí následujících tipů:

- nepoužívejte výtahy

- na autobus jděte o stanici dál a vystupujte o jednu dřív

- používejte krokoměr

Anketa

Jezdíte výtahem a eskalátory?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, proč je chůze nejlepší pohyb ze všech.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články