Co k nedělnímu obědu? Králíka na víně!

Králík patří mezi tradiční pokrmy české kuchyně. Svoji oblibu si získal především díky jemnému, lehce stravitelnému masu, které je libové, málo tučné a obsahuje také poměrně nízké množství cholesterolu. Ačkoliv se na něj málem začalo zapomínat, v posledních letech se stále častěji vrací do menu restaurací a v kombinaci s rozmarýnem se stane hitem i vaší kuchyně.

Obrázek uživatele Nikola Nadvornikova
Nejmladší redaktorka g.cz

Ingredience:

Králík naporcovaný na 6 – 8 ks
500 ml červeného vína
Kuřecí vývar podle potřeby (nebo hovězí, případně alespoň zeleninový)
60 ml červeného vinného octa
4 – 5 lžic cukru
1 lžíce dvakrát koncentrovaného rajčatového protlaku
60 g hladké mouky
15 stroužků česneku
70 – 100 g másla
Rozmarýn
Bobkový list – ideálně čerstvý
Olivový olej
Sůl, pepř

Postup:

Nejdříve si rozehřejeme troubu na 160 °C. V menší misce smícháme červené víno, vinný ocet a cukr. Naporcovaného králíka osolíme, opepříme a lehce poprášíme moukou. Na hlubší pánvi rozehřejeme olej a připravené maso spolu se stroužky česneku na středním plamenu restujeme dohněda.

Připravíme si litinový hrnec a králíka spolu s česnekem odstavíme. Na pánev se šťávou z králíka přidáme rajčatový protlak a minutku restujeme. Po částech přiléváme vinnou směs, vždy ale počkáme, než se vypaří alkohol (vůně přestane být alkoholově štiplavá). Přidáme vývar, promícháme a nakonec šťávou zalejeme odstaveného králíka.

Králík by měl být ponořený alespoň ze tří čtvrtin. Pak už stačí přidat bobkový list s rozmarýnem a maso asi hodinu nechat maso podusit v troubě. Hotového králíka snadno poznáme v momentě, kdy jde lehce od kosti. Maso vyndáme a necháme stranou přikryté pokličkou. Omáčku samotnou ještě na závěr zredukujeme na vysokém plameni, dochutíme a přidáme nakrájené máslo, které omáčce dodá lesk a tu pravou konzistenci. Králíka podáváme zdobeného bylinkami, skvěle se k němu hodí například polenta nebo noky.

Ale máte-li spíš chuť na drůbež, zkuste pikantní kuře na jižanský způsob.

Komentáře