5 důvodů, proč udělá Milan Chovanec v čele sociálních demokratů jen ostudu.

Obrázek uživatele Jan Palička
18.6.2017, 09:06

Jen čtyři měsíce před volbami do poslanecké sněmovny se Česká strana sociálně demokratická rozhodla pro rošádu ve vedoucích postech.

Premiér Bohuslav Sobotka byl díky slábnoucí podpoře odvolán z postu předsedy a byl nahrazen ministrem vnitra Milanem Chovancem. Volebním lídrem pak byl jmenován ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. ČSSD si od riskantního kroku slibuje obnovu důvěry voličů. S přihlédnutím na minulost nového muže č. 1 Chovance je ale možné, že se jedná o krok, který ČSSD s ostudou přivede do politického hrobu. Proč není Chovanec na post předsedy strany vhodný?

1) Absolutní neznalost jazyků

Bohuslavu Sobotkovi se mnoho lidí smálo za jeho tristní angličtinu. Jeho projev na evropském sjezdu sociálních demokratů začínající slovy. "Dýr frends..." je bohužel nezapomenutelný. Chovanec by se ale nezmohl ani na takto lámanou angličtinu s brutálním přízvukem, anglicky totiž vůbec nehovoří. Na zasedáních evropských ministrů vnitra se tak mohl bavit leda se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem, protože ten jediný rozumí češtině a jiný jazyk Chovanec neovládá. Pokud by se měl stát premiérem, byl by jediným evropským předsedou vlády, který nehovoří žádným světovým jazykem a mluví jen svou mateřštinou.

2) Podivné studium práv

Aféra s rychlostudenty právnické fakulty v Plzni je jednou z kapitol nedávných dějin, na které by bylo lepší zapomenout. Mezi těmi, kteří si na škole s pošramocenou pověstí přišli k titulu je i Milan Chovanec. Ten zde získal titul bakaláře, tedy absolvoval jinak tříletý studijní obor, za 9 měsíců. Dle jeho slov mu měly být uznány dva roky placeného kurzu celoživotního vzdělávání a školu začal studovat rovnou ve třetím ročníku. Na postu předsedy ještě nedávno nejsilnější politické strany by měl být někdo, o jehož vzdělání nemůže být pochyb, což Sobotka splňoval. Ke cti by mohlo být Chovancovi alespoň to, že titul nepoužívá.

3) Ztracená a opsaná bakalářská práce

Aby toho nebylo s Chovancovým studiem málo, vážné pochybnosti panují i o jeho závěrečné bakalářské práci, jejíž obhajoba mu zajistila titul. Jak tomu tak u rychlostudentů bývá, jejich práce většinou nejsou k nalezení, případně šikovně "zmizely" během povodní. To byl případ i Chovancovy práce, kterou dlouhou dobu ani na četné dotazy nikdo nemohl vidět. Později se za nevysvětlitelných okolností práce objevila v univerzitní knihovně. Pro Chovance by ale možná bylo lepší, kdyby zůstala navždy ztracena. Ukázalo se totiž, že části práce jsou nejenže slovo od slova opsané bez vyznačení citace, ale navíc jsou okopírované z maturitních otázek pro střední školy. To je nejen plagiátorství, ale i naprosté diletantství a nic podobného by vůbec v civilizovaném světě nemělo být jako závěrečná práce na vysoké škole obhájeno.

4) Zrádce zrádců

Asi nejčastější kritikou Chovancova politického působení je to, že jde o bezcharakterního kariéristu ochotného, pokud mu to je jakkoliv ku prospěchu, měnit názory klidně z minuty na minutu. Pravdou je to, že Chovanec by se na politický vrchol v podobě ministerského křesla a nově i předsednického postu ČSSD nedostal, kdyby nepodrazil koho jen šlo podrazit. Bezprostředně po volbách v roce 2013 byl Chovanec jedním ze sociálních demokratů, kteří potají navštívili prezidenta Miloše Zemana v Lánech, aby s ním zosnovali svržení Bohuslava Sobotky. K provalení tzv. lánského puče přispěl i Chovanec, který zradil stranické zrádce, vyzradil tajný plán a dostal se tak do přízně Sobotky. Věřit mu je tak očividně ošemetné a jediné dobro, za které je ochoten bojovat je jeho vlastní. To na předsedu strany, která by měla myslet hlavně na lidi není úplně ideální kvalifikace.

5) Šaškování s flintou

Jedním z velkých předvolebních témat je pro Chovance jeho boj proti evropské regulaci zbraní. Ten sám o sobě není špatný, ostatně daná evropská směrnice je skutečně nesmyslná. U Chovance ale mizerná forma vítězí nad jinak prospěšným obsahem. Chovanec se nechce chovat jako ministr a politickou cestou o regulaci vyjednávat. Musí natáčet obskurní videa, na kterých po svém bytě pochoduje v kožené vestičce, na hruď si tiskne opakovací pušku a halekat u toho cosi o divokém západu. Proč dělat něco pro to, aby vás brali vážně, když se můžete veřejně ztrapnit a z jakékoliv seriózní debaty se tak sám předem vyřadit? Bude Chovanec s flintou po boku řídit i ČSSD?

Tady se pak podívejte na to, jak se sociální demokraté rozhodli řídit stranu do voleb.


Komentáře