Chlupatí spoluvězni: Dejte kočky do basy!

Kočky i vězni si mohou navzájem pomáhat - a to míníme v tom dobrém smyslu.

Mnoho lidí dobře zná ten dobrý, příjemný pocit, když se kolem nich motá a vrní kočičí mazel. Kočky nejsou samozřejmě každému příjemné, ale všeobecně vzato je jejich přítomnost pro lidi více jak vítaná. Ve skutečnosti nám hraní si s chlupatými loudily a péče o ně pomáhá - je jakousi velmi příznivou terapií. Kočky se zejména hodí pro neurotické pacienty. Na rozdíl třeba od takového psa je i v případě vynervovaného pána stále klidná, a když ji rozčílí, svůj hněv vyjádří ignorací. To lidem, kteří mají nejeden den blbec, dost pomáhá.

Věděli jste, že by takto mohly kočky pomáhat ještě víc? A lidé by naopak extrémně pomohli i jim? Dejme je pod zámek společně s vězni. Tenhle program poprvé zavedli ve švýcarských věznicích v 80. letech. Láskou a péčí o ně to tu jen přetékalo.

O kočky se zprvu starali pouze dobrovolníci a po celou dobu byli se zvířetem monitorováni. Kočka jim pomohla vyrovnat se s osamělostí, byla k nim nekritická a péčí o ní vyjadřovali lásku a city. Celou tu dobu byli mourci a micky pro vězně jednou velkou terapií.

Kočky jsou už léta přítomny ve věznicích v USA, např. v Indianě s maximální ostrahou - a daří se jim skvěle. Vězni se kvůli kočkám naučili kázni a zodpovědnosti. Ano, zodpovědnosti. Jak totiž kočky pomáhají vězňům, tak vězni na oplátku zase jim. Díky kočičímu programu věznice adoptují řadu opuštěných koček z přeplněných zvířecích útulků a věnují jim domov plný pozornosti a péče. Vězni i kočky jsou prostě společně doopravdy šťastní.

"Spáchal jsem zločin a dostal jsem se do basy. Vím to, chápu to a cítím za to zodpovědnost. Ale ty kočky byly v útulku taky za mřížemi a nemohly za to. Takže jsme tu společně - a je nám tady spolu dobře."

Jejich chlupáči jsou něco, na co se každý den mohou těšit - čekají na ně ve společenských místnostech, kde se o ně starají, hrají si s nimi, udržují jim pelíšky a kočičí bedýnky čisté. Pro mnohé vězně ty společné chvíle znamenají opravdu hodně. Kočky ve vězení si chválí i dozorci. "I ti vězni, kteří dřív prohlašovali, že kočky k smrti nesnáší, jim úplně propadli. Měli jsme tu jednoho hromotluka, který když kočky spatřil, řekl, že k němu nesmí ani na krok. A hádejte, kdo s nimi druhý den ležel na židli a spal jak nemluvně!"

Není to skvělá inspirace pro českou vězeňskou službu? Dejme kočky vězňům! My sami to nepocítíme, ale co vůbec můžeme vědět - možná tím někomu změníme život k lepšímu.

A tady máte spoustu důvodů, proč všichni milujeme kočky.

Komentáře