fb pixel Česko objevilo svou Viagru: vědci přišli na to, že levný lék na alkoholismus umí bojovat s rakovinou – G.cz
Vyhledávání

Česko objevilo svou Viagru: vědci přišli na to, že levný lék na alkoholismus umí bojovat s rakovinou

Laciný lék pro alkoholiky je novou nadějí pro pacienty s nádory.
Zdroj: reprofoto ČT24

Tým vědců vedený Čechy přišel s přelomovým objevem na poli léčby rakoviny. Studie mezinárodního týmu zjistila, že lék disulfiram, prodávaný pod názvem Antabus jako přípravek na problémy s alkoholem, dokáže bojovat s nádory a výrazně tak pomoci nemocným, u nichž je největší pravděpodobnost úspěšné léčby.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.12.2017, 10:45

Proti chlastu i nádorům

Máte v rodině alkoholika nebo jím snad sami jste? Pak určitě znáte Antabus, laciný lék (balení o 50 tabletách vyjde asi na 800 korun), který pomáhá při odvykání. S přelomovou studií týkající se tohoto léku teď přišel mezinárodní tým pod vedením českého vědce z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jímž je Prof. MUDr. Jiří Bártek, CSc., v současné době vedoucí laboratoře Cell Cycle and Cancer ve výzkumném ústavu Kræftens Bekæmpelse v Kodani. Z výsledků studie vyplývá, že tato tabletka dokáže pomoci nejen od problémů s chlastem, ale hlavně umí bojovat s nádory.

Výzkum vědci založili na epidemiologické studii, kterou provedli v Dánsku na pacientech – alkoholicích, u nichž byly diagnostikovány zhoubné nádory. Ukázalo se totiž, že nemocní, kteří i po nádorové diagnóze dál užívali Antabus (disulfiram), měli výrazně nižší riziko úmrtí než ti, kterým látka nadále podávána nebyla.

Buněčná sebevražda

Jak to vlastně funguje? Disulfiram se za přispění mědi v lidském těle mění na jinou látku, která se koncentruje v­ nádorových buňkách, a v nich se pak váže na tzv. NPL4 protein. Ten je součástí molekulární dráhy p97, která buňkám pomáhá vyrovnávat se se stresem způsobovaným akumulací poškozených proteinů. Když se dráha zablokuje, ‚špatné‘ proteiny se v buňce hromadí, což vede ke zvyšování jejího stresu a nakonec i tzv. apoptóze – buněčné sebevraždě.

Studie bude již brzy zveřejněna v prestižním vědeckém časopise Nature. Tým objevitelů nyní čeká testování léku na pacientkách s metastatickým karcinomem prsu. Už teď je ale jasné, že lidé s rakovinou mají novou naději.

Osud Antabusu tak trochu připomíná vznik Viagry. Ta se původně testovala jako lék na vysoký tlak a anginu pectoris, a teprve až během klinických zkoušek se zjistilo (protože pokusné objekty při testování pilulky ve velkém kradly), že má výrazně lepší účinky na mužskou potenci.

A zde se ještě podívejte, jak #Metoo letos zastínila Movember. Proč není rakovina zásadnější téma než úchylné poznámky od kolegy v práci?

Podobné články

Doporučujeme

Další články