fb pixel Hana a Antonie jsou ze zajetí doma. Chovají se ale Češi k ženám opravdu lépe než Pákistánci? – G.cz
Vyhledávání

Hana a Antonie jsou ze zajetí doma. Chovají se ale Češi k ženám opravdu lépe než Pákistánci?

Než začnete křičet, že za utlačování žen může islám, přečtěte si tenhle článek. Třeba pak překvapeně změníte názor.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.3.2015, 10:00

Jistě, tento článek je provokační. Nikdo nezpochybňuje fakt, že postavení žen v muslimském Pákistánu je odlišné od postavení žen v ateistickém Česku. Jen se trochu obávám, že dnešek, zítřek a celý příští týden bude, následkem euforie z propuštění Hanči a Tonči, ve znamení emocí a že se v komentářích vyleje vanička i s dítětem - tedy že nebudeme racionální a nebudeme rozlišovat. Na vše se můžeme totiž dívat různými pohledy, nebezpečí plyne ze všeobecnění. Stejně jako Němci nejsou jen masovými leteckými vrahy, Češi jen společenstvím tunelářů, nejsou Pákistánci jen národem odmítajícím ženu jako svébytnou bytost.

Nobelovu cenu pro rok 2014 získala sedmnáctiletá Malala Júsufzaiová z pákistánského údolí Swat. Dlouhodobě totiž bojuje za práva muslimských žen, což se nelíbí radikálním islamistům. Před třemi lety si na Malalu počkali a střelili ji do hlavy a do krku, což přežila jen zázrakem. Malala_Yousafzai_at_Girl_Summit_2014 Malala (foto Wikipedia)

Skupina Islám v České republice nechceme militantního antiislamisty Martina Konvičky, zhrzený islámský odpadlík Lukáš Lhoťan i xenofobní Jiří Doležal v Reflexu se budou moci přetrhnout, aby nám vysvětlili, jak všichni muslimové krutě utiskují ženy.

Že je to nesmysl, dokázala před Malalou v Pákistánu už jiná žena – Benazír Bhuttová.

V listopadu 1988 se stala premiérkou poté, co v parlamentních volbách zvítězila její Lidová strana. A povedlo se jí to ještě jednou v říjnu 1993.

Že pak v prosinci 2007 po návratu z exilu zahynula při atentátu? To o ničem nevypovídá, protože nešlo o útok na ženu, ale na političku. Nikdy se sice nezjistilo, kdo atentát spáchal, ale podle všeobecně přijímaného mínění ho nařídil Parvíz Mušaraf, největší konkurent Bhuttové.

1024px-Benazir_bhutto_1988 Benazir (foto Wikipedia)

Je pravda, že v Pákistánu panuje zvykové kmenové právo, které ženám příliš nepřeje. Jak moc to ale souvisí s islámem?

V sousedním, ještě ortodoxnějším Íránu jsou přece ženy naprosto emancipované. Na univerzitách jich tam studuje 65 %, takže čistě statisticky potlačují íránští muslimové práva mužů na genderovou vyrovnanost.

A měla snad Česká republika aspoň jednou premiérku? (Odhlédneme-li ovšem od faktu, že politiku kabinetu subínka Petra Nečase de facto řídila jeho tehdejší konkubína, domina Jana Nagyová).

Naši domácí antiislamisté se tedy teď musejí vyrovnávat s jednoduchým a logickým závěrem: Češi se k ženám chovají hůř než Pákistánci. Což nic nemění na mém názoru, že statečná Malala Júsufzaiová dostala tu Nobelovu cenu právem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články