fb pixel Černoch? Ne, indián! Potomci otroků amerických Čerokíů mají nárok na kmenovou příslušnost – G.cz
Vyhledávání

Černoch? Ne, indián! Potomci otroků amerických Čerokíů mají nárok na kmenovou příslušnost

I američtí indiáni vlastnili v minulosti černé otroky. Jejich potomci dnes usilují o zrovnoprávnění.
Zdroj: wikipedia.com

Soud v americkém hlavním městě Washingtonu D.C. řešil kuriózní případ, jehož kořeny sahají hluboko do historie. Výsledkem je rozhodnutí, které může na první pohled působit poněkud podivně. Potomci černošských otroků, které v 19. století vlastnili příslušníci indiánského kmene Čerokíů, mají podle soudu nárok na to, aby byli rovněž považováni za členy tohoto největšího indiánského kmene.

Jan Palička
Jan Palička 1.9.2017, 10:00

Mohlo by se zdát, že otázka otroctví a nerovného postavení černochů je ve Spojených státech amerických dávno vyřešená. Ostatně otroctví bylo zakázáno již v roce 1865 a zapovídá ho 13. dodatek k americké ústavě. Černošskému obyvatelstvu země se v průběhu druhé poloviny 20. století podařilo dosáhnout plného zrovnoprávnění ve všech občanských a politických právech a Amerika má za sebou dokonce i osm let vládnutí prvního černosšského prezidenta Baracka Obamy. Přesto se ale i dnes obyvatelé USA musejí potýkat s některými dopady otrokářství.

K federálnímu soudu v hlavním městě Spojených států Washingtonu D.C. doputoval poněkud kuriózní případ. Ten se týkal práv potomků černošských otroků, kteří byli v 19. století vlastněni příslušníky indiánského kmene Čerokíů. V historii totiž i indiáni, jakožto potomci původních obyvatel USA, vlastnili otroky, byť v mnohem měnší míře než například bohatí průmyslníci na americkém jihu, kde byli otroci hlavní pracovní silou při sběru bavlny na rozlehlých bavlníkových plantáží. Potomci propuštěných čerokíjských otroků nazývaní Cherokee Freedmen (Čerokíjští svobodní lidé), se dožadovali satisfakce za své předky, kteří byli majetkem indiánů.

Soudce Thomas Hogan vydal rozsudek, který na první pohled působí poněkud podivně, nicméně na pohled druhý dává z historického hlediska smysl. Potomci černošských otroků mají nyní podle rozsudku právo na to být považováni za právoplatné členy čerokíjského kmene. Pokud kterýkoliv z nich zažádá o udělení kmenového občanství, stane se legitimním členem největšího indiánského kmene na území USA, ke kterému se dnes hlásí zhruba 320 tisíc lidí. Zástupce čerokíjské kmenové rady Todd Hembree rozhodnutí soudu respektuje a věří, že pomůže vyřešit dlouhá desetiletí trvající spory.

Potomci propuštěných otroků, kterých dnes žijí zhruba tři tisíce, se odvolávali na rozhodnutí z roku 1866, podle kterého bylo každému propuštěnému otrokovi přiznáno americké občanství státu, ve kterém žil. Podle dnešních žalobců ve věci Čerokíjských svobodných lidí to znamenalo, že otroci se stali nejen občany státu, na jehož území byli indiány vlastněni, ale i členy indiánského kmene. Černoši, kteří se nyní stanou indiány tvrdí, že jim vůbec nešlo o práva přiznaná původním obyvatelům, ale hlavně o to, že jejich předci, byť jako otroci, žili po boku Čerokíů a stejně tak oni chtějí žít po boku indiánů i dnes jako rovní s rovnými.

Zde se dočtete šokující zprávu o zadržení nejslavnějšího českého černocha Raye Korantenga.

Podobné články

Doporučujeme

Další články