fb pixel Unikátní snímky Grand Canyonu z balonu: uletěl neznámo kam a našel se až po dvou letech – G.cz
Vyhledávání

Unikátní snímky Grand Canyonu z balonu: uletěl neznámo kam a našel se až po dvou letech

V roce 2013, dostalo pět kamarádů z Arizony nápad, že si vyfotí Zemi z výšky. Z výšky, kde už je hranice s vesmírem. A že k tomu použijí meteorologický balon.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.9.2015, 14:35

A jak řekli, tak také udělali. Jednoho rána připevnili k balonu GoPro kameru a vypustili ho. Díky signálu mobilní sítě ho sledovali až do výšky třiceti kilometrů, což je asi třetina ke zmiňovanému rozhraní mezi Zemí a vnějším vesmírem. Jenže pak se jim ztratil - dostal se z dosahu pozemních základnových stanic.

Ubíhaly dny a týdny a s nimi slábla i naděje, že se s balonem a hlavně s kamerou ještě někdy setkají. Do vesmíru ulétnout nemohly, je to fyzicky nemožné - balony ve velkých výškách následkem poklesu okolního tlaku zvyšují tlak uvnitř (vlastně ho vyrovnávají) až nakonec "prasknou" a "splasknou" a gravitace je stáhne zase pěkně zpátky dolů na zem.

Pět kamarádů už na svůj pokus s balonem téměř zapomnělo, když jim před nedávnem zavolala neznámá žena. Našla totiž nějakou divnou krabici, na které byly jejich jména. V té krabici byla GoPro kamera a na její paměťové kartě všechny snímky, které při letu balonem pořídila.

Na následujícím videu se můžete podívat do zákulisí tohoto příběhu o velké ztrátě a šťastném nálezu. Kdo si počká, ten se dočká.

Pojďme si celou historku rozebrat blíže. V krabici, která představovala kutilsky sestavené vzdušné plavidlo, byla instalována nejen kamera GoPro HERO3, ale i další videokamera od Sony a taky mobil Samsung Galaxy Note II. Kamery měly natáčet a mobil fotit.

Na webu reddit.com popisuje jeden z členů týmu, Bryan Chan, že mobil měl nejenom pořizovat fotky, ale zároveň jim také posílat dolů přesné údaje o aktuální poloze. I když se tedy balon dostal z dosahu sítě, s čímž se vlastně víceméně počítalo, měl při svém sestupu dát prostřednictvím mobilu opět najevo, kde se nachází a kde asi přistane. Jenomže digitální mapa, kterou použili, byla nepřesná (vina prý padá na operátora AT&T), a telefon tak zůstal bez signálu, i když se znovu dostal do dosahu mobilních sítí.

Přitom balon přistál pouhých 80 kilometrů od místa svého vzletu, bohužel ale v místech s prakticky nulovým osídlením, stranou všech silnic a cest.

Ironií osudu se o dva roky později vydala na výlet do opuštěné pouště žena, která pracuje pro již zmíněného operátora AT&T, a ta krabici zahlédla. Po návratu z túry pak s pomocí techniků projela sim kartu z telefonu, jejíž údaje spárovala" s jedním ze jmen vytištěných na krabici... a zavolala mu.

Rozborem "zachráněných palubních dat" se zjistilo, že balon letěl pouhou jednu hodinu a 38 minut a dosáhl maximální výšky 30,1 km. A zde jen ten nejlepší, unikátní snímek oblasti kolem Grand Canyonu pořízený na vrcholu stoupání.

Jinak Chan a jeho tým měli celý projekt promyšlený do velkých podrobností, včetně bezpečnostních otázek. Vypustit někam balon totiž při současné hustotě leteckého provozu není jen tak, ale vše bylo řádně oznámeno FAA, tedy úřadu dozírajícímu nad leteckým provozem v Americe, a pánové dostali řádné povolení k vypuštění balonu.

Na závěr se ještě můžete podívat na jiné video, při kterém se podařilo natočit naši Zemi z vesmírné výšky.

A protože z výšek dostává člověk nejen závrať, ale také chuť létat, tady máte 15 pohledů z ptačí perspektivy na jeden z nejkrásnějších koutů Česka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články