fb pixel Tvůrčí pracovní prostředí je základ! Inspirujte se v ateliérech 6 fenomenálních výtvarníků – G.cz
Vyhledávání

Tvůrčí pracovní prostředí je základ! Inspirujte se v ateliérech 6 fenomenálních výtvarníků

Picasso se do Francie vydal hned po studiích v Madridu. Jeho základnou byla Paříž, ale zamiloval si i oblast v okolí města Cannes, kde měl svůj ateliér. Monet byl pravým zakládajícím otcem a obhájcem hnutí impresionismu. Jeho dílo spojované s „newyorskou“ uměleckou školou, se vyznačovalo abstraktním expresionismem. Delikátní rovnováha, pečlivá pozornost věnovaná detailu a jemnost v jeho obrazech měly téměř vždy sexuální nebo násilný podtext. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Art People Gallery v San Franciscu shromáždila fotografie ateliérů nejznámějších světových výtvarníků, a my se jim tak můžeme podívat přímo „do kuchyně“...

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 6.1.2019, 12:00

Co ovlivňuje pracovní výsledky?

Ať už je pro vaši práci signifikantní chaos, nebo řád, ať už se rádi obklopujete věcmi, nebo potřebujete mít naprosto čistý stůl, vězte, že vaše pracovní prostředí velkou měrou ovlivňuje vaše pracovní výsledky.

Zajímá vás, v jakých místech vznikala nejvýznamnější výtvarná díla všech dob? Možná budete překvapeni.

1. Pablo Picasso

Jedna z nejvýraznějších uměleckých osobností 20. století, spoluzakladatel kubismu, bohém a nenapravitelný milovník mladých žen, tvořil dlouhá léta v ateliéru poblíž francouzského města Cannes. Kromě mnohých milenek, které mu zde dělávaly společnost, jej tu v roce 1956 navštívila také kráska Brigitte Bardot. Údajně však pouze v rámci oficiálních pracovních záležitostí.

2. Claude Monet

I když si Monetův otec přál, aby jeho syn převzal rodinný obchod, vůně ‚uměleckých dálav‘ byla pro mladého talenta mnohem lákavější. Už při studiu na střední umělecké škole si přivydělával jako karikaturista, díky čemuž se později seznámil se svým učitelem a přítelem Eugénem Boudinem. Svému bohémskému životu se neustále snažil nastolit nějaký řád. A tak i jeho ateliér působí nezvykle uklizeným a uspořádaným dojmem.

3. Jackson Pollock

Jeden z nejvýznamnějších anglosaských malířů 20. století, expresionista, který tíhl k Jungově interpretaci psychoanalytiky, definoval svůj přístup k malbě jako k „akci“. Jeho vnitřní souboj mezi řádem a chaosem, alkoholem a abstinencí, se projevoval i v jeho díle. Umění se pro něj stalo způsobem vybití emocí, osvobození se od agrese a hněvu. Jeho ateliér by evidentně mohl vyprávět...

4. Edvard Munch

Norský malíř a grafik přilnul k umění hlavně proto, že mu pomáhalo překonávat smutek a úzkost. Jedním z největších traumat v jeho životě byla smrt matky, se kterou se musel už jako dítě vyrovnávat. Jeho otec mu tenhle fakt nijak neulehčoval, protože mu i jeho sourozencům neustále připomínal všeobjímající přítomnost smrti, což mělo pravděpodobně také značný vliv na rozvoj jeho depresí a později též vážné psychické nemoci.

5. Salvador Dalí

Dalího v jeho umělecké kariéře notně podporovali už jeho rodiče, kteří věřili, že je inkarnací svého staršího, předčasně zemřelého bratra. Svou první vernisáž mohl proto otevřít již ve svých 13 letech v domě svého otce a o rok později v městském divadle ve Figueres. Dalí rád provokoval a veřejně prohlašoval sám sebe za génia. Byl fascinován prakticky vším, co společnost zakazovala, a jeho sebevědomí potvrzuje i místo, kde tvořil.

6. Joan Miró

Nevšední užití barev, originalita stylu, neobvyklé tvary a zjednodušené struktury. To je surrealismus v pojetí španělského malíře a sochaře, který se roku 1927 nastěhoval do ateliéru na pařížské Rue Blomet, na jehož dveře si přibil desku s nápisem „train Passant sans arret“ (vlak projíždějící non-stop). Symbolika hrála v životě i tvorbě jednu z hlavních rolí.

Máte-li pocit, že mnozí s výše uvedených umělců neměli ve svých kutloších zrovna vypíglováno, pak se podívejte na následujících 20 ukázek, jak může vypadat home office v současné praxi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články