fb pixel Překvapivé objevy sexuální vědy #3 – G.cz
Vyhledávání

Překvapivé objevy sexuální vědy #3

Po sexu: "Máš pravdu, ten strop by už potřeboval vymalovat..."
Zdroj: destinationfemme.com

​Věda a sex - vzrušující spojení!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 7.1.2018, 10:47

Jako vystudovaný přírodovědec se v českých médiích dlouhodobě zabývám evolučně–biologickým přesahem lidské sexuality. Zdánlivě intimní činnost tím totiž dostává nečekaně zajímavý rozměr. Co mě z průniků sexu a vědy nejvíc překvapuje? Postupně se to dočtete v tomhle seriálu. První díl najdete zde, druhý zde.

1. Co ženy tlačí k nevěře?

S mužskou nevěrou a promiskuitou je to jednoduché – velí nám to podvědomá snaha rozšířit své geny mezi co nejvíc „samic“ a díky tomu biologicky „přežít“ v co největším počtu svých genetických kopií. I když jen polovičních, protože druhá polovina genů našich potomků pochází od jejich matky.

Kdybychom to stíhali, teoreticky můžeme mít s různými ženami až tisíce dětí. Ale proč jsou nevěrné a promiskuitní ženy? Na první pohled to přece nemá žádnou evoluční logiku. Žena může otěhotnět vždy jen s jedním mužem a kvůli délce těhotenství stihne mít za život maximálně asi dvě desítky dětí.

Na druhý pohled tam ale jsou logiky hned dvě. Promiskuitní žena zaprvé snižuje riziko, že narazí na neplodného partnera a zůstane bez potomků. Děti s různými partnery jsou zadruhé geneticky rozmanité, což v drsných pravěkých dobách zvyšovalo šanci, že aspoň nějaké přežije. I ženy tedy k „nevěře“ tlačí evoluční důvody.

2. Milování a chemie

Jak sex zprostředkovaně ovlivňuje ovlivňuje náš psychický stav? Každý, kdo měl někdy kocovinu nebo migrénu, ví, že sex je skvělé analgetikum. Orgasmus je silnější než leckterý opiát.

Výzkumy potvrdily, že u žen se při orgasmu práh bolesti zvýší až o 70 %. Na většinu mužů působí sex jako hypnotikum (prášek na spaní), a to hlavně večer. Po orgasmu se nám totiž z hypofýzy uvolní tlumivý hormon prolaktin. Po námaze spojené se souloží prolaktin cíleně vyvolává pocit únavy a signalizuje, aby si člověk odpočinul.

Podle okolností ovšem sex naopak může fungovat i jako povzbuzovadlo, protože se při něm vyplavují také hormony adrenalin a endorfiny. Záleží jen na jejich poměru s prolaktinem, který se v průběhu dne mění. Právě proto vás ranní sex často „nakopne“ podobně jako káva. Serotonin a dopamin, uvolněné sexem, navíc potlačují špatnou náladu a depresi. Což je důležité zvlášť teď, kdy je krátký den.

3. Starač versus alfasamec

A ještě jednou o ženské promiskuitě. Asi jste slyšeli o nekonečném vědeckém sporu, jestli naše chování ovlivňuje příroda, nebo spíš kultura. Tradiční pohled evolučních biologů říkal, že ženy jsou psychologicky „naprogramovány“ k volbě nejlepšího dostupného partnera a následné věrnosti. Tahle strategie prý totiž jejich dětem zaručuje otcovu ochranu a péči, která byla kdysi pro přežití potomků nezbytná. Tady je přednáška o evoluci lidského páření:

Jenže se ukazuje, že tahle teorie tak docela neplatí. Zjistilo se, že ženy ve skutečnosti používají tzv. smíšenou pářící strategii. Často si najdou pilného a zodpovědného „starače“, ale děti si za jeho zády tajně pořídí s přelétavým svalnatým „alfasamcem“. Získají tak obojí – co možná nejkvalitnější geny pro potomky a zároveň i lepší péči, než by jim poskytnul jejich biologický otec. Prostě strategie „win–win“, ve které prohrává jen ten starač. Jeho geny se nerozšíří, ale naštěstí se to většinou nedozví.

Ženy to staračům nedělají promyšleně, tlačí je k tomu prostě příroda. V některých obdobích (v Evropě ve středověku) a v některých zemích (dnes hlavně v těch islámských) jen tuhle biologickou potřebu nevěry „maskuje“ kultura. Ženy tam totiž nejsou tolik nevěrné jen proto, že by je za to ukamenovali nebo postavili pranýř.

A TADY se podívejte na 9 největších rozčarování v sexu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články