Nesmrtelná příroda: 5 nejstarších stromů na světě

Do světa před zhruba devítí tisíci lety žádná lidská paměť nesahá. Existuje ale strom, který takhle starou zemi zažil, protože zrovna v té době začal růst na území, kterému dnes říkáme Švédsko.

1. Old Tjikko

9 a půl tisíce let starý smrk ztepilý, kterému se dnes říká Old Tjikko, začal ve Švédsku klíčit někdy během poslední doby ledové. Dnes už vypadá, že má to nejlepší za sebou. Kmen, který můžete vidět na fotkách, je jen několik stovek let starý, ale jeho samotný kořenový systém přežívá od té doby, co Británie byla ještě spojená s pevninou Evropy ledovým mostem. A to už je nějaká doba.

2. Metuzalém

Borovice rostoucí v kalifornských Bílých horách se nejspíš dožila 5 tisíc let. A kdyby nebylo ochrany, které se jí dostává od místní lesní služby, už by tu asi nestála. V roce 1964 byl stejně starý strom jménem Prométheus náhodně pokácený jedním vědcem, který si neuvědomil jeho stáří.

3. Llangernyw

V Severním Walesu stojí 4 tisíce let starý tis, který je od roku 2002 uvedený v seznamu 50 nejvějších britských stromů. Jeho jádro je už dávno roztříštěno a roste v několika obrovských odnožích. Na úrovni terénu je jeho obvod více jak 10 metrů. Jen pro porovnání, když tenhle strom začal růst, pyramidy v Egyptě byly žhavou novinkou.

4. Sarv-e Abarkuh

"Cypřiš Abarkuhu" v centrálním Iránu je místním národním monumentem - říká se mu také Zoroastrian Sarv, Na výšku měří 25 metrů a jeho obvod je zhruba 18 metrů. Na místě svého růstu se uchytil zhruba v době, kdy v centrální Asii bylo vynalezeno paprskové kolo. Od té chvíle rostl až do vzniku dnešní moderní civilizace.

5. Kaštan "Hundred Horse"

Podle všeho by tenhle kaštan měl být nejstarším, ale také největším, stromem svého druhu na celém světě. Nachází se na Sicilii, 8 kilometrů od sopečného kráteru Etny. Podle botaniků z Turína by měl být starý přes 4 tisíce let. Drží navíc ohromný rekord v Guinessově knize - vůbec největší obvod stromu na světě - 57,9 metrů.

A TADY máte jednoduchou animací, která otestuje, zdali potřebujete brýle.

Komentáře