Bonsaje a vosí hnízda: 12 lidských lebek, které opět ožily jako umění

Tohle umělecké "Memento mori" nás doslova uhranulo.

Všechno je pomíjivé a i my tu jednoho dne nebudeme. Možná se i vám o svátcích tahle skutečnost připomněla, když jste šli na hřbitov vzpomenout na své blízké a rozsvítili jste jim svíci. Zvláště o Vánocích silně cítíme jejich nepřítomnost a je to zároveň zneklidňující, na druhou stranu úlevné.

To "Memento mori" ("Pamatuj na smrt") po svém zpracovala australská designérská firma Jack of the dust. Všechny použité lebky jsou jen kopie těch "pravých", lidských. Australský výtvarník známý jako Andy má obludnou představivost a jestli vám přijde, že trpí menší obsesí nad lidskými pozůstatky, uznejte sami - je snad na tom něco divného? Schválně, jaký efekt na vás bude mít jeho pojetí smrti.

Co zrovna znamená Jack of the dust? Tenhle termín se chytil v 18. století u Královského námořnictva a říkalo se tak správcům lodí - odkazovalo se tím k zaprašenému vzduchu v podpalubí, kde se přepravovala mouka a suchary. Ještě za 2. světové války se takto označoval na lodi "kulinářský" specialista, který měl na starosti sklad plný konzerv.

Tak tedy mrkněte na díla Andyho, "pána lebek".

1. Koloběh přírody - mrtvý dal šanci novému životu

2. Těžko uvěřit, že je ručně dělaná, když se vám prakticky před očima rozpouští

3. Viktoriánská krása v květinách

4. Tihle dva se už jen tak z kůže nesvléknou

5. Andy se nebojí trochu inspirovat v popkulturním mainstremu. Jokera i po smrti každý pozná

V očích Andyho prostě smrt není nevýrazná, právě naopak. Všechny kousky jsou ze speciálního PVC materiálu, který odlévá z formy pravé lidské lebky.

Andyho - tedy Jack of the dust - můžete sledovat na Facebooku a jeho webových stránkách.

A TADY máte náš seriál - To nejlepší z Facebooku.

Komentáře