9 triviálních triků, jak neudělat úplně špatnou fotku

Dloužící se dny a probouzející se příroda vybízejí k pořizování zářivých snímků a jejich následnému postování na sociální sítě. Dělejte je tak, ať se za ně nemusíte stydět, ale naopak se jimi bez uzardění chlubit.

Fotograf Steve McCurry je matadorem dokumentární fotografie a jeho práce se od poloviny osmdesátých let objevují v prestižních světových magazínech. Poprvé se proslavil, když v převleku za domorodce překročil pákistánskou hranici do rebely ovládané oblasti Afghánistánu – a to krátce předtím, než toto území okupovaly jednotky tehdy ještě sovětské armády. Fotil zde několik let život obyčejných lidí na pozadí probíhající války. Z té doby pochází jedna z nejslavnějších fotografií historie – obličej osiřelé afghánské dívky Šarbat Guly.

Poté procestoval se svým fotoaparátem celý svět a dokumentoval mezinárodní a místní konflikty – mezi Irákem a Íránem, v Kambodži, Bejrútu, na Filipínách... Mnohokrát mu šlo doslova o život a dvakrát byl prohlášen za mrtvého. Dnes žije Steve jako fotograf na volné noze v Indii.

A tady už je slíbený jednoduchý návod na to, jak fotit dobře, nebo aspoň ne úplně blbě. (Foto a slovní doprovod Steve McCurry):

1. Pravidlo třetin

Svoje ‚body zájmu‘ umístěte na průsečících pomyslné sítě, která rozděluje zorné pole na třetiny. A všechny důležité prvky kolem nich.

2. Ubíhající linie

Využijte přirozeně ubíhající linie, abyste přitáhli divákův zrak do perspektivy fotky.

3. Diagonály

Diagonály fotku opticky rozpohybují.

4. Orámování

Využijte dvourozměrné geometrické útvary, jako jsou například dveře nebo okna.

5. Postavy vs. pozadí

Najděte kontrast mezi postavami na fotce a jejich pozadím.

6. Vyplňte pole

Solitérní objekty fotografujte z dostatečné blízkosti.

7. Vycentrujte dominantní oko

Jednoduché – dominantní oko umístěte do středu snímku.

8. Opakující se vzory

Opakující se vzor je sice esteticky líbivý, ale ještě lepší je ho někde přerušit.

9. Symetrie

Symetrie je pro náš zrak přirozeným měřítkem krásy.

„Ale hlavně si pamatujte,“ dodává Steve McCurry, „že kompozice je sice důležitá, ale pravidla jsou zde od toho, aby se porušovala. Hlavní je, abyste si focení užili a dělali fotky podle sebe, ve svém vlastním stylu.“

A TADY máte 10 nejdražších fotek světa, jejichž cena jde do milionů.

Komentáře