fb pixel Canon 1D-X vs. Nikon D5: Souboj Titánů – G.cz
Vyhledávání

Canon 1D-X vs. Nikon D5: Souboj Titánů

Olympiáda se blíží a s ní i nové profesionální zrcadlovky. Své vlajkové lodi do boje vysílá Canon a Nikon. Buďte si jistí, že je uvidíte na ramenou většiny profíků. Co vlastně za dvě stovky tisíc od takového foťáku můžete čekat?

Václav Rybář
Václav Rybář 5.2.2016, 10:50

1. Rozlišení

V dnešním světě se všechno počítá na megapixely. Čím víc, tím líp. Zkušený fotograf ale ví, že tohle číslo je zavádějící. Ve světě profesionálních fotek rozhodují úplně jiné parametry, především velikost čipu, kvalita ostřícího mechanismu apod. Pro práci v ateliéru se vám může hodit padesátimegapixelové monstrum jako Canon 5DS, ale dvacet megapixelů, které nabízejí snímače Canonu 1D-X a Nikonu D5, jsou plně vyhovující. Zásadní tady je, že jde o tzv. fullframy, tedy plnohodnotné zrcadlovky se snímačem o ekvivalentu 35mm. Co se týče rozlišení, je to plichta, a brzy pochopíte proč.

2. Rychlost

U profíků totiž rozhoduje rychlost. Při snímání sportovních nebo společenských akcí musí zachytit neopakovatelné okamžiky, a proto střílejí fotky od boku rychlostí deseti, dvanácti snímků za vteřinu. Nové elitní zrcadlovky jim v tomhle směru vyjdou ještě víc vstříc, protože podporují ultrarychlé paměťové karty a mají vyšší výpočetní výkon. Canon 1D-X umí 14 snímků za vteřinu nebo dokonce šestnáct se zvednutým zrcátkem. To je panečku, kadence. Nikon umí "jen" dvanáct za vteřinu s a čtrnáct bez zrcátka. Tady může hrát roli, že Canon podporuje rychlejší formát karet CFast, zatímco Nikon používá úplně jiné karty. Tady mimochodem vězí těch dvacet megapixelů. Klidně by se mohl použít větší snímač, ale utrpěla by tím rychlost. A ta je pro profíky klíčová. Proto mají taky oba foťáky obří buffer a rychlé procesory, aby mohly fotit stovky obrázků do bezztrátového formátu RAW.

3. Ostření

Při sypání fotek od boku si musíte být jistí, že bude každá skvěle ostrá. Profík spoléhá nejen na zdvojené paměťové sloty (tj. každou fotku ukládá dvakrát), ale hlavně ostřící mechanismus využívající ostřící body, jež pokrývají celý záběr. Tady má papírově náskok Nikon, který servíruje 153 ostřících bodů, z toho 99 křížových, které jsou citlivější než ty obyčejné. Canon má jen 61 ostřících bodů, z toho 41 křížových. Klíčové je však, jak jsou distribuovány na čipu, a také jak si s nimi umí umělá inteligence foťáku poradit. Odpověď přinesou až první testy.

4. Citlivost

Čím větší ISO, tím větší citlivost ve snížených světelných podmínkách. Fullframe od Sony (A7S) nám předvedl, že teoreticky můžete skoro bez šumu fotit i v noci. A Canon s Nikonem ho teď chtějí dohnat. Canon nabízí nativně 100-51200, Nikon dokonce 100-102400 ISO. A s pomocí kouzel se Canon dostane až na 409600, zatímco Nikon na hausnumero 3 280 000. Jestli je to jen hezká cifra do propagačních materiálů, nebo to Nikonu skutečně dá náskok, to se uvidí. V citlivosti ovšem předchozí generace obou vlajkových lodí trochu ztráceli, takže zlepšení na téhle frontě jistě všichni uvítají.

5. Odolnost

Oba foťáky jsou stavěné jako tanky, pro to nejhrubější zacházení. Vodotěsné, prachotěsné, z hořčíkových slitin a s tlačítky, co opravdu něco vydrží (proto ostatně nemají otočné displeje, ty by to rychle odnesly). Profesionální fotografové vám potvrdí, že tohle je důležitá vlastnost - jakmile točíte v džungli nebo v poušti, rozteče se vám běžná zrcadlovka pod rukama. Dostane se do ní písek nebo vlhkost a končíte. Druhou věcí je životnost. Závěrky těchto foťáků zvládnou vystřílet milion fotek, než se odporoučí do věčných lovišť. Kolik zvládne základní zrcadlovka? Sto tisíc...

6. Video

U největších zrcadlovek se video vždycky trochu přehlíželo, jsou přece jenom hlavně na focení. Doba se ale mění a fotografové jsou dnes nuceni i do natáčení krátkých klipů nebo rovnou celých reportáží. Canon a Nikon tak opět následují konkurenci a premiérově nabízejí 4K video! Tady je ovšem velký rozdíl. Nikon D5 nabízí 4K ve 30 snímcích za vteřinu a Full HD v šedesáti. Ovšem v případě 4K s tříminutovým limitem! Ony se totiž fullframy při natáčení 4K hrozně zahřívají, mají s tím problémy i některé menší foťáky, takže by se to možná dalo chápat? Canon říká ne a nabízí 4K v 60 snímcích za vteřinu a Full HD ve sto dvaceti. A to prosím bez jakéhokoliv limitu (pokud pomineme tradiční půlhodinový, kvůli rozdělení na víc souborů).

Co k tomu dodat? Canon má asi odvod tepla lépe řešený a u Nikonu budou muset zpátky k rýsovacímu prknu. Lze očekávat, že Nikon ještě specifikace upraví, aby mohl svému hlavnímu sokovi lépe konkurovat. A profitovat z toho bude zákazník. Canon má mimochodem na své straně ještě jeden trumf - rychlé automatické ostření (Dual Pixel AF) z modelů 70D a 7D Mk II. Pro video hodně cenná zbraň.

7. Cena

Šest a půl tisíce dolarů za Nikon D5 a šest tisíc dolarů za Canon 1D-X. I tady lze očekávat, že se ceny plus mínus sjednotí, až oba foťáky dorazí na trh. Co to znamená? Při započítání různých dovozních kvót se vejdete s tělem jednoho či druhého foťáku do 200 tisíc korun. A pak si k tomu ještě musíte koupit nějaký solidní objektiv a jste na čtvrt milionu. Že je to hotové jmění? Inu, je to pracovní nástroj. Až se budete zas příště divit, proč si fotografové za fotky říkají tolik, zkuste si spočítat, co všechno musí nainvestovat do výbavy. A pak si srovnejte jejich fotky s vašimi výtvory na iPhonu. Vypadají podobně? Zkuste si vzít brýle. Nebo zazoomovat. To už je trochu rozdíl, co?

A TADY se podívejte na 38 fotek - vizuálních básní, díky kterým budete chtít žít déle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články