fb pixel 16 unikátních fotografií, které byly ve své době v něčem první – G.cz
Vyhledávání

16 unikátních fotografií, které byly ve své době v něčem první

Výsledek jedné minuty naprosté nehybnosti
Zdroj: Congress Library

První fotka vůbec, první fotka prezidenta, první fotka z Měsíce nebo první fotka, která byla podvod... a spousta dalších zajímavých fotografických prvenství.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 24.5.2018, 14:28

První fotografické pokusy se objevily už někdy na začátku 19. století. Tehdy se to ještě považovalo pouze za výstřelek, který se nemůže rovnat klasickému malířství - to mělo do té doby patent na dokumentování portrétů osobností i historicky významných událostí. Stále více se ale fotografie prosazovala coby daleko spolehlivější a věrnější způsob zachycování reality, protože byla bezprostřední - obraz se "obtiskl" přímo na citlivé médium a nemusel tak absolvovat dlouhou cestu přes pozorovatelovo oko a zpracování v jeho mozku až po výsledek vykreslený trénovanou rukou, do něhož ale bývalo často mnohé přidáno, stejně jako z něj bylo mnohé vynecháno.

Vybrali jsme pro vás šestnáct fotografií z jejich uplynulé víc jak dvě stě let trvající éry, které se ve své době mohly pyšnit nějakým prvenstvím.

1. První fotografie vůbec (1826)

Na svůj "fotoaparát" ji pořídil Joseph Nicéphore Niépce ve svém domě v Le Gras ve francouzském Burgundsku. Ačkoli to možná tak nevypadá, je to pohled z okna v nejvyšším patře ven na krajinu. Patrnější je to z této vyčištěné kopie:

Vznikla procesem zvaným heliografie (malování Sluncem), při kterém byla na hladkou skleněnou či kovovou desku nanesena vrstva přírodního "syrského" asfaltu, který různě ztvrdl podle množství dopadajícího světla.

2. První fotografie člověka (1838)

Pochází od jednoho z "otců fotografie", Francouze Louise Daguerra. Vidíte na ní pařížský Boulevard du Temple časně ráno při východu Slunce a lidé se na ni dostali pouhou shodou náhod. Jednak v této časné ranní době nebyl bulvár obležen davy jako později dopoledne, a za druhé expozice snímku trvala dlouhých sedm minut, takže neměla šanci zachytit žádného chodce v pohybu. Ale přece jen tam lidé jsou - třeba vpravo dole ta postava s jednou nohou nahoře, která si podle všeho právě nechává čistit boty a stála tedy delší dobu na jednom místě. A díky ní je tato fotografie považována za první snímek člověka v historii - je to k neuvěření, ale do té doby se žádní lidé buďto nefotili, nebo se nám takový snímek nedochoval.

Později byly v detailech objeveny i další lidské figury. Kromě již zmíněného pána nechajícího si čistit obuv je zde paní s kárkou či kočárkem a tvář v okně.

Jelikož se ale jedná o tvz. daguerrotypii, je zachycený obraz ve skutečnosti zrcadlově obrácený. Takhle vypadal pohled na Boulevard du Temple ve skutečnosti - tehdy a dnes:


3. První autoportrét (1839)

Tehdy ještě neměl o selfíčcích pochopitelně nikdo ani tušení, respektive dnes lidé pořizující selfie často vůbec netuší, že nejde o žádnou novinku posledních let, nýbrž o prastarou metodu autoportrétu, která se praktikovala již dávno před vynálezem fotografie. První dochované historické selfie pořídil americký průkopník fotografie Robert Cornelius kdesi v zadní části svého obchodu na Chestnut Street ve Filadelfii. Posadil se před odhalený objektiv fotoaparátu na malou židličku, minutu strnule zíral do čočky, pak se zvedl a fotoaparát zase zakryl tmavým plátnem.


4. První fotografie Měsíce (1840)

Pořídil ji americký vědec, filosof, lékař, lékárník, historik a... fotograf John W. Draper ze střechy své observatoře na Newyorské univerzitě. Stalo se tak na konci března toho roku a díky delšímu osvitu je na Měsíci krásně patrný stín - jste-li zvídaví a prověříte si v historickém astronomickém kalendáři, zda byl Měsíc v tomto období skutečně ve zde zobrazené fázi, zřejmě se podivíte, že tu něco nehraje. Jenomže se jedná o daguerrotypii (která se ovšem tehdy ještě tak nenazývala a nárok si na tuto techniku činili hned dva francouzští vynálezci a fotografové - viz bod dále), takže obraz je ve skutečnosti stranově obrácený. A v tom případě to dokonale štymuje.


5. První podvodná fotografie (1840)

Již tehdy hořely spory o to, kdo je skutečným a jediným vynálezcem fotografie. Jeden z největších probíhal mezi již zmíněným Louisem Daguerrem a jeho krajanem Hippolytem Bayardem, který tvrdil, že proces pojmenovaný později jako daguerrotypie vynalezl dříve. Prvenství mu však bylo upřeno, neboť jej neměl jak fyzicky dokázat - a proto pořídil tuhle fotku utopence a vypustil do světa fámu, že je na ní on sám po sebevraždě, kterou spáchal v reakci na svou potupnou křivdu.


6. První fotka prezidenta (1843)

Je na ní John Quincy Adams, šestý prezident Spojených států - trochu to ovšem nabourává fakt, že to bylo tehdy již čtrnáct let po skončení jeho úřadu, takže se ve skutečnosti jedná o první fotku ex-prezidenta. Opravdové prvenství by proto měl mít až 11. prezident USA James Polk, který byl v době, kdy řádně zastával svůj úřad, vyfocen až o šest let později.

7. První fotka Slunce (1845)

Pořídili ji francouzští fyzici Louis Fizeau a Leon Foucault 2. dubna tohoto roku. Použili při ní techniku daguerrotypie a díky mohutné záplavě světla přicházejícího ze Slunce jim na osvit desky stačila pouhá šedesátina sekundy. Ta smítka na fotce nejsou vady na světločivém médiu, nýbrž sluneční skvrny.

8. První reportážní fotka (1847)

Jméno jejího autora se nedochovalo, víme pouze to, že se jedná o daguerrotypii pořízenou při zatýkání zločince kdesi v Paříži - a že to byl tehdy vůbec první fotoreportážní snímek.

A pak se lidé vznesli do vzduchu, fotky získaly barvu a přešly na digitální formát... jak uvidíte na další straně.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články