11 fotografií přistižených pokrytců a posměváčků z ulic

Je hezké smát se tlustým lidem?

I když si myslíme, že se svět pomalu probírá z mánie po nezdravě vyhublém ideálu krásy, každý z nás se může denně přistihnout u toho, jak očividně soudíme druhé podle jejich vzhledu.

Špekoun, bečka sádla, mišelinek, váleček... Ne každý se může chlubit tenkým pasem, ovšem obezita není vždy způsobena nezdravou stravou, ale v některých případech i mnohem komplikovanějšími zdravotními problémy. Ani neznalost nám často nebrání druhé zesměšnit. Ovšem činili bychom tak, kdybychom si nebyli zcela jistí, že naše chování zůstane v anonymitě?

Haley Morris-Cafiero pracuje jako profesorka na Memphiské univerzitě a na první pohled by to byla přesně ta osoba, kterou bychom při prvním pohledu opovrhovali jen kvůli její figuře. Krom toho, že Haley je uznávanou umělkyní a studiu umění věnovala velkou část svého života, trpí onemocněním štítné žlázy, díky kterému nemůže shodit na váze - právě naopak - přibírá, ať se snaží zhubnout sebevíc.

V roce 2010 vyrazila do ulic New Yorku a v rámci svého staršího fotografického projektu sama sebe fotila na místech, kde se necítila dobře a měla nízké sebevědomí. Když poté fotku z newyorského Times Square vytiskla, všimla si muže, který za ní stál a očividně se za jejími zády posměšně šklebil.

"Nikdy jsem si nemyslela, že by se mi podařilo zachytit tenhle pohled, který trvá sotva pikosekundu," píše Haley na Kickstarteru, kde poté rozjela svůj nový projekt. "Od té doby jsem brala fotoaparát na veřejnost, abych zjistila, zda můžu zachytit pohledy všech těch cizinců, kteří mě sledují za mými zády, zatímco já funguji a chovám se jako každý jiný den, jako kdokoliv jiný kolem."

Projekt na Kickstarteru, který úspěšně završila knižní fotografickou sbírkou, se jmenuje Wait Watchers. Haley v téhle sérii nastavila dost drsné zrcadlo všem pokrytcům, kteří ji s odporem a posměchem soudili kvůli její postavě. Takové pohledy kolemjdoucích by si nepřál vidět nikdo z nás. A ať už jste tlustí, nebo hubení na jeden prst, tahle galerie ve vás zanechá hluboký, zneklidňující dojem. Posměváčkové dostávají na frak. A kdo je tu teď obludou?

A TADY máte 40 stupňů závisti mezi ženami.

Komentáře