Bydlení je čím dál tím dražší. Dočkáme se zlevnění, nebo budou ceny jen dále růst?

Pokud se poohlížíte po vlastním bydlení, nejspíše jste si všimli, že sehnat nový byt není nic levného. Ceny za byty v nové výstavbě stále rostou, v Praze a velkých městech markantněji, ale trend můžeme pozorovat po celé republice. Skutečnost potvrzují i jednotliví developeři, kteří se starají o výstavbu nových bytů. Budou ceny nadále růst, nebo se dočkáme zlevnění?

Uvažujete, že si koupíte nový byt? Pak se připravte na to, že to nejspíše bude náročné pro vaši peněženku. Ceny nových nemovitostí totiž neustále stoupají. Nejviditelnější je to v Praze, kde sehnání bytu s cenou pod 50 tisíc korun za metr čtvereční je už téměř nemožné. Průměrná cena za metr čtvereční je v současnosti na zhruba 72 tisících. Podle jednotlivých developerů má trend růstu cen trvat i nadále a na zlevňování je tak zbytečné se těšit.

Odpovědět na to, zda se bude zlevňovat není tak jednoduché. Na území Prahy musíme nicméně brát v úvahu fakt, že výstavba je omezená, a na trhu nových nemovistostí tak bude daných nemovistostí nedostatek. Vyšší poptávka s sebou pak logicky nese nárůst cen,“ říká obchodní a marketingový ředitel společnosti Neocity Michal Šiller. Podle něj se růst cen brzy citelně projeví nejen v Praze a velkých městech, ale i na periferiích.

Jelikož bydlení ve městech bude nedostatek a pro mnoho lidí bude cenově nedostupné, vzroste poptávka i po bytech mimo města, ale s dobrou dopravní dostupností. To s sebou opět přinese zdražení. „Je to jen otázka času než na to i tyto lokality zareagují a začnou hledat své cenové optimum,“ potvrzuje Šiller.

Stejně tak lze podle Šillera očekávat i zdražování starších bytů, které budou prodávat jejich současní majitelé. „I second-hand vždy reaguje na ceny nových bytů, sice se zpožděním, ale většinou trend dříve či později dorovnává,“ vysvětluje Šiller a dodává, že staré byty sice zůstanou levnější, ale poměr ceny nových a starých bytů bude i nadále zachován.

Ceny bydlení dále podle Šillera ovlivní i další dva významné faktory – tím prvním jsou změny v podmínkách poskytování hypoték, druhým pak bude předpokládaný pokles výstavby jako takové. „Praha sice pokračuje se starým územím plánem, nový měl být odsouhlasen už v roce 2015, niméně odložil se na rok 2020 a ani ten není definitivní. Do toho se prodlužuje i schvalovací proces. Sice se plánuje novela, která ho má zjednodušit, ale veřejnost je k ní značně skeptická,“ dodává Šiller.

O nevýhodách bydlení v satelitních městečkách si můžete přečíst ZDE.

Komentáře