fb pixel Technaři už druhý den paří na Nymbursku. Před 12 lety je Paroubek nechal rozehnat obušky a vodními děly – G.cz
Vyhledávání

Technaři už druhý den paří na Nymbursku. Před 12 lety je Paroubek nechal rozehnat obušky a vodními děly

Zmlátit někoho obuškem, nastříkat mu do obličeje slzný plyn a pak mu šlápnout na hlavu. Dle Jiřího Paroubka zcela legitimní postup proti posluchačům techna.
Zdroj: Profimedia.cz

Posluchači techna, kteří druhým dnem paří na nelegální technoparty u Osečku na Nymbursku se mohou radovat z poměrně vstřícného přístupu policie, která je sice opakovaně vyzvala k ukončení akce, ale jinak nikterak nezasáhla. Takové štěstí účastníci technoparty CzechTek 2005 přesně před 12 lety neměli. Tehdejší předseda vlády Jiří Paroubek spolu s ministrem vnitra Františkem Bublanem nechali technaře rozehnat obušky, slzným plynem a vodními děly.

Jan Palička
Jan Palička 30.7.2017, 12:23

Druhým dnem pokračuje ilegální technopárty u Osečku na Nymbursku, na kterou se sjelo až 6 tisíc příznivců tvrdé elektronické hudby z celé Evropy. Ač již včera policisté několikrát účastníky vyzvali k rozpuštění akce a opuštění areálu, uzavřeli areál a nevpustili do něj nově příchozí zájemce o technoparty, hudba z reproduktorů duní dál. Lze očekávat, že v průběhu dne budou technaři ještě několikrát vyzváni k ukončení akce, až ji sami pokojně ukončí a rozjedou se zpátky tam, odkud přijeli. Technaři přesně před 12 lety zdaleka takové štěstí na relativní vstřícnost policie neměli.

Zmlátit někoho obuškem, nastříkat mu do obličeje slzný plyn a pak mu šlápnout na hlavu. Dle Jiřího Paroubka zcela legitimní postup proti posluchačům techna.

Touto dobou v roce 2005 se poblíž obce Mlýnec na Tachovsku konala technoparty CzechTek 2005. Stejně jako technoparty současná i CzechTek byl ilegální ve smyslu toho, že akce nebyla řádně ohlášená. Na letošní technoparty zařídili pořadatelé technické i hygienické a zdravotnické zázemí, tudíž při návštěvě budí dojem, že se jedná o víceméně normální hudební festival se vším všudy. Tak tomu mělo být i na CzechTeku, nicméně již minulé ročníky této proslulé technoparty se potýkaly s policejními obstrukcemi a tak v roce 2005 nebyl policisty umožněn vjezd do areálu mobilním toaletám a umývárnám. To ale technařům nevadilo a již v pátek 29. července se na místo začali sjíždět a užívat si dunivé hudby.

V sobotu 30. července 2005 se proti zhruba 5 tisícům technařům konal brutální zásah zhruba tisícovky těžkooděnců. Ti nevybíravě na účastníky technoparty útočili obušky, na zemi do nich kopali a neváhali ani použít proti nijak agresivním technařům slzný plyn a vodní děla. Zasahoval dokonce i policejní vrtulník a obrněné transportéry, z již zcela nepochopitelných důvodů byl v pohotovosti i bojový obrněnec osazený kulometem. Několik desítek osob bylo zraněno do té míry, že jejich stav vyžadoval lékařské ošetření. CzechTek 2005 tak byl násilně ukončen s argumentací, že akci bylo potřeba rozehnat k zajištění ochrany okolních pozemků, jejichž majitelé na rozdíl od majitele louky, na které se technoparty odehrávala, nedali ke konání akce souhlas. Co na plat, že na okolních pozemcích se technaři vůbec nepohybovali a největší škody na nich napáchal právě zásach těžkooděnců.

Zásah, k němuž přímý rozkaz vydal tehdejší policejní prezident Vladislav Husák, se konal za plné podpory tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana a hlavně tehdejšího předsedy vlády Jiřího Paroubka. Byl to právě Paroubek, který s nabubřelostí sobě vlastní i několik měsíců po násilném rozehnání CzechTeku a několika demonstracím proti policejní brutalitě hájil postup zasahujících policejních těžkooděnců jako zcela oprávněný a v pořádku. Právě schvalování policejního násilí vůči nevinným lidem bylo jednou z věcí, které Paroubkovi v politice zlomily vaz a které mu jeho odpůrci dodnes nemohou odpustit.

Náklady na policejní zásah se vyšplhaly bezmála na 31,5 milionu korun. Z toho téměř 26 milionů padlo na mzdy zasahujících těžkooděnců. Škody na pozemcích, kde se CzechTek konal, a pozemcích okolních, jejichž ochranou se policie oháněla, dosáhly výše zhrbua 300 tisíc korun. Tachovská Státní rostlinolékařská správa přitom potvrdila, že škody způsobené samotnými technaři před policejním zásahem byly naprosto minimální.

Účastníci letošní technoparty dle všeho rovněž žádnou závratnou škodu na majetku nikomu nezpůsobili, podle pořadatelů akce je po jejím skončení plánován i úklid, tak až na zvýšenou míru hluku v okolí technaři nikomu neuškodili. Otázkou ale je, jak by to vypadalo, kdyby svůj burácivý happening uspořádali dle původního plánu vedle farmy Čapí hnízdo, kde měl zrovna svatbu Andrej Babiš. To by už policie možná tak hodná nebyla.

O podivném pokusu Jiřího Paroubka o návrat do politiky více zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články