fb pixel Překvapivé objevy sexuální vědy #2 – G.cz
Vyhledávání

Překvapivé objevy sexuální vědy #2

Věda a sex - vzrušující spojení!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 31.12.2015, 10:47

Jako vystudovaný přírodovědec se v českých médiích dlouhodobě zabývám evolučně–biologickým přesahem lidské sexuality. Zdánlivě intimní činnost tím totiž dostává nečekaně zajímavý rozměr. Co mně z průniků sexu a vědy nejvíc překvapuje? Postupně se to dočtete v tomhle seriálu. První díl najdete zde.

1. Význam sexu na prvním rande

Většina žen se do něj právě nehrne. Potenciálního partnera si nejdřív potřebují “oťukat” a prověřit, že mu nejde jen o to jedno. Dělají zásadní chybu – podle biologů totiž sex na prvním rande paradoxně zvyšuje šanci, že bude i druhé rande. Do krve se díky němu totiž vyplavuje hormon oxytocin. Látka, kterou produkuje vaše hypofýza, se vylučuje při dotýkání, objímání, hlazení… Prostě při všem, co lidé v posteli dělají. A dokonce platí přímá úměra: čím víc sexu a orgasmů, tím víc oxytocinu v krvi. (Mezi námi, tohle je ještě lepší):

Pod vlivem oxytocinu se člověk stává citlivějším k partnerovi. Tenhle hormon vytváří vztah a stabilizuje delší pouto – a to dokonce, i když nechcete. Když totiž hladina oxytocinu poklesne, začne se vám stýskat po člověku, který vám ji zvýšil. Právě proto je někdy tak obtížné oddělit sex od lásky. Chcete si jen nezávazně zašpásovat, ale kvůli oxytocinu se neplánovaně začnete přitahovat i duševně.

2. Podvědomá zákeřnost nevěry

Během měsíčního cyklu se mění preference žen pro výběr sexuálního partnera. Po ovulaci může být uvolněné vajíčko i se započtením životnosti spermií oplodněno jen asi čtyři dny v měsíci. V této době ženy pro sex častěji volí agresivního ramenatého „primitiva“ s ostře řezanými rysy a vyrýsovanými svaly. Po zbytek cyklu, kdy oplodněny být nemohou, naopak chtějí hodného a starostlivého „dobráka“, na kterého je spolehnutí a který jim „rozumí“. Ženy ale nejsou vypočítavé. Během cyklu se jim prostě pod vlivem různých hormonů střídavě víc líbí dva různé typy mužů, aniž by si je vybíraly záměrně.

Vědci mluví o tzv. strategii smíšeného páření. Ženy se tak chovají proto, že je to pro ně reprodukčně výhodné hned dvakrát. Při ovulaci se raději nechají oplodnit razantním mužem s „dobrými“ geny. Nejenže jeho potomci se zvýšenou pravděpodobností přežijí (budou silnější a bojovnější), ale náhradní kukaččí otec se zvýšeným altruismem se o ně postará spíš, než by to udělal jejich biologický otec. Tomu totiž jeho založení velí jít pořád dál a oplodňovat tolik žen, kolik je jen možné. „Ženy časují své podvádění způsobem, který je pro jejich manžely reprodukčně škodlivý,“ shrnuje americký evoluční sexuolog David Buss v knize Evoluce touhy (česky 2009).

3. Pilulka jí zaváže oči

Při výběru partnera se ženy podvědomě orientují i podle čichu. „Voní“ jim muž s pokud možno co nejodlišnějším typem imunity. Příroda tím zajišťuje, aby potomci po obou rodičích zdědili co největší počet imunitních kombinací, což zvýší jejich šanci na přežití. Když ale žena otěhotní, její čichové preference se náhle změní. U našich zvířecích předků to sloužilo k tomu, aby samice sice otěhotněla s cizincem, ale těhotenství trávila raději se svými pokrevními příbuznými, kteří jí zaručovali lepší ochranu.

Antikoncepční pilulka ovšem ženskému tělu s pomocí hormonů „nalže“, že už je jakoby těhotné. Pod vlivem těch hormonů se ženský čich změní stejně, jako kdyby to byla pravda. Z dlouhodobého evolučního hlediska je to katastrofa. Žena, která bere pilulky, si totiž nevybere partnera s co nejodlišnějším, ale naopak s co nejbližším typem imunity. Jako kdybyste jí zavázali oči. Otec jejích dětí se k ní pak geneticky nehodí, kvůli čemuž lidstvo asi časem zdegeneruje.

A TADY se podívejte na písmenka, po kterých dostanete chuť na sex.

Podobné články

Doporučujeme

Další články