Pohled jak z hororu: vítejte na palubě potopené lodi Costa Concordia

13. ledna 2012 Costa Concordia ztroskotala na mělčině poblíž toskánského pobřeží. Přes 4000 lidí muselo být evakuováno. Při ztroskotání zemřelo 32 osob. V následujících dvou letech byl vrak napřímen, vyzvednut a odtažen do Janova k sešrotování. A takhle to po více jak dvou letech pod vodou vypadá uvnitř. Pohled je to více jak děsivý.

Stavba luxusní výletní lodi Costa Concordia byla objednána 19. ledna roku 2004. 2. září roku 2005 byla spuštěna na vodu. Měřila 290,2 metrů na délku. Šířka lodi činila 35,5 metrů.

Do svého potopení byla chloubou italské rejdařské společnosti Costa Cruises se sídlem v Janově. Vše se změnilo osudné lednové noci.

Během okružní plavby po západním Středomoří loď najela na ostrý útes v těsné blízkosti ostrova Isola del Giglio v Tyrhénském moři u břehů italského Toskánska. Došlo k poškození trupu. Posádka musela být následně evakuována. Do lodi se otvorem dostala mořská voda, která vnikla i do strojovny a zatopila ji. V tu chvíli došlo k výpadku proudu na celé lodi a Costa Concordia se stala neovladatelnou.

Loď byla následovně unášena proudem na širé moře. V jednu chvíli se ale bokem natočila proti silnému větru, který loď zahnal zpět na pobřeží. Loď se zachytila na svažující se mělčině, kde spočinula na boku. Část trupu a nástaveb přitom vyčnívala nad hladinu. Lidem na pevnině se posléze naskytnul opravdu neobvyklý pohled na toto kdysi luxusní pravidlo.

Na palubě v onu osudnou chvíli bylo 3229 cestujících a 1023 členů posádky. Evakuace, která měla trvat nanejvýš půl hodiny, trvala více jak šest hodin. Katastrofa si vyžádala desítky mrtvých.

V březnu 2012 se z vraku podařilo bezpečně odčerpat provozní kapaliny a předešlo se tak možné ekologické katastrofě. Roku 2013 zahájila firma Titan Salvage vyzvednutí vraku. Strašidelný vrak ukrýval opravdu smutný pohled na kdysi přepychový interiér. Koncem července 2014 byla loď odtažena do Janova k sešrotování.

Zajímavostí je, že křtitelkou lodi byla česká topmodelka Eva Herzigová. Láhev šampaňského se při křtu však rozbít nepodařilo, a tak pověrčiví fanoušci smůlu Concordie předpovídali.

Jednalo se o jednu z největších lodí, jaká kdy byla v Itálii postavena. A takhle dopadla…

Loď měla celkem 17 palub. Na palubě se nacházelo 1500 pasažérských kajut, z toho 563 pokojů a luxusní apartmány, které měly i vlastní balkón. Pro pohodlí a zábavu cestujících sloužilo například pět restaurací, 13 barů, čtyři bazény, lázně, sportoviště, kino, divadlo, kasino či diskotéka.

V listopadu roku 2014 bylo ve vraku nalezeno tělo, které pravděpodobně patřilo poslednímu pohřešovanému.

Podívejte se na další strašidelná a opuštěná místa, a to ZDE.

Komentáře