fb pixel Kult ve verzi pro 21. století: Nové zpracování hororu To od Stephena Kinga nezklamalo – G.cz
Vyhledávání

Kult ve verzi pro 21. století: Nové zpracování hororu To od Stephena Kinga nezklamalo

Filmový horor To, který právě běží v kinech, je novou adaptací románu Stephena Kinga. Rozhodně se vyplatí na něj jít.
Zdroj: Warner Bros.

V kinech momentálně běží nové zpracování románu To od mistra hororu Stephena Kinga. Nejen pro jeho fanoušky je film pojednávající o střetu skupinky dětí se zlem personifikovaným v podobě děsivého klauna jedním z nejočekávanějších snímků tohoto léta. Nabízí se otázka, jak moc věrnou adaptací film je, zda potěší ortodoxní kingofily i jestli dokáže zaujmout diváky knižní předlohou nepolíbené. Na tyto otázky vám odpovíme v naší recenzi.

Jan Palička
Jan Palička 12.9.2017, 09:13

Jméno spisovatele Stephena Kinga je pojem. Patří k nejčtenějším moderním autorům a právem je nazýván králem hororu. Mnoho jeho knih a povídek inspirovalo filmaře a na základě Kingova díla vznikly populární snímky jako Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená Míle, Osvícení nebo Misery. Nyní se nového filmového zpracování dočkal i Kingův asi nejslavnější román To. V českých kinech je od 7. září a my jsme se vypravili zjistit, zda se na něj vyplatí jít i vám.

V úvodu recenze předesíláme, že pro osoby, které neznají knižní předlohu, může následující text obsahovat spoilery. Pokud má být filmové To vaším prvním setkáním s tímto Kingovým veledílem či prvním setkáním s Kingovou tvorbou vůbec, pak můžeme doporučit jediné: jděte na film, pokud se vám bude líbit (věříme, že ano), kupte si knihu a pak se vraťte se k této recenzi. Ta bude psaná převážně pro fanoušky knihy, která udala směr modernímu literárnímu hororu, a jejímu srovnání s nejnovější filmovou adaptací.

První, co čtenáře knižní předlohy překvapí, je časové posunutí děje. V knize se první část, kterou zachycuje v současné době promítaný film, odehrává v padesátých letech a část druhá, pro kterou je plánován druhý díl filmu, pak v letech osmdesátých. Film To posunul počátek příběhu do let osmdesátých a jeho pokračování se pak bude odehrávat v současnosti. Zprvu je to pro milovníky předlohy nezvyk, nicméně příběh funguje i v kulisách jiné doby a pro diváka možná i lépe. Přeci jen generace čtenářů knihy, která poprvé vyšla v roce 1986, je odkojena osmdesátými lety a stylizace do této doby na ní bude fungovat lépe, než nostalgie padesátých let, která dnes osloví spíše generaci jejích rodičů.

Hlavní devizou filmu jsou fantastické výkony dětských herců. Castingovým agentům se podařilo obsadit mladé talenty, které perfektně vystihly charaktery svých postav. Mezi nejlépe ztvárněné postavy patří lídr party Bill, poté za každou cenu vtipný mluvka Richie a Eddie, ze kterého jeho přehnaně ochranářská matka udělala neurotického hypochondra. Znalci knihy si jistě všimnou, že scénáristé tak trochu prohodili charakter postav Mikea a Bena, což ale příběhu nikterak nevadí. Asi největší pochvalu si zaslouží představitelka Beverly, jediné dívky v partičce. Mladá herečka Sophie Lillisová je na plátně uvěřitelným děvčetem-samorostem, které žije pod útlakem tyranského otce v chudých poměrech, ostatní dívky ji nesnáší a tak dokonale zapadne do klučičí party.

Nejen díky obsazení Finna Wolfharda do role Richieho se nabízí srovnání se seriálovým hitem Stranger Things z produkce Netflixu. To je ve své podstatě tak trochu paradox, neboť tvůrci Stranger Things naopak otevřeně přiznávají, že právě romány Stephena Kinga z 80. let jim byly velkou inspirací při vytváření seriálové atmosféry a stylizace. Nicméně v obou případech nostalgická vlna funguje na výbornou a sledování chystané druhé série Stranger Things bude ideální výplní času při čekání na druhý díl To.

Fanoušek To se nemůže nezeptat, jak se filmařům podařilo oživit samotné To - zlo personifikované do podoby démonického klauna Pennywise. Zde je totiž laťka nastavena vysoko konkrétně prvním filmovým zpracováním knihy, které vzniklo jako tříhodinová televizní inscenace v roce 1990. Zde Klauna, který vraždí děti a živí se jejich strachem, mrazivým způsobem ztvárnil britský herec Tim Curry. Na druhou stranu ale pasáže s Currym byly tím jediným, co bylo na jinak brakovém filmu koukatelné. Nový Pennywise v podání Billa Skarsgarda je hravější a možná o něco méně děsivý ze své podstaty, pořád ale dokáže spolehlivě vystrašit a nahnat mrazení v zádech.

Ve srovnání s předchozí filmovou podobou verze To z roku 2017 vítěz na celé čáře. Curryho Pennywise je sice ikonický, ale ten Skarsgardův je mu důstojným nástupcem. Kde se film s předlohou diametrálně rozchází, je uzavření krevního pouta po porážce Pennywise. To je ovšem zceal pochopitelné, protože Kingův originál je nezfilmovatelný, respektive by nikdy nemohl být promítán v kinech ani nikde jinde. Uzavření pokrevního paktu vyřešili tvůrci tak trochu po Vinnetouovsku, dlužno ale dodat, že si s nepřekonatelnou překážkou poradili asi nejlépe, jak mohli. Pro čtenáře jak pak největší škodou promrhání potenciálu postavy Patricka Hockstettera. Ten ve filmu má jen epizodní roli člena party šikanátorů, kdežto v předloze jde o nefalšovaného šílence, který je možná ještě děsivější než samotný Pennywise.

Pokud bychom vše měli shrnout, patří nové To k těm nejpovedenějším Kingovským adaptacím. Pro fanoušky Stephena Kinga je povinností, která nezklame, pro milovníky hororů kvalitním žánrovým kouskem. I člověk, který na film zavítá náhodou, bude nejspíše mile překvapen a možná se z něj po zhlédnutí stane další z věrných čtenářů mistra Kinga. Film hodnotíme 8,5/10 a už teď napjatě očekáváme pokračování, které dětské hrdiny zanese o 27 let později, kdy se budou muset opět sejít a definitivně se vypořádat se zlem, které je pronásledovalo v mládí.

Tady se podívejte, jaké další filmy podle knih Stephena Kinga se vyplatí vidět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články