fb pixel Jak by vypadal Pán prstenů, kdyby ho Tolkien napsal dnes? Uvalené sankce na Saurona nebo kvóty na rozdělení skřetů. – G.cz
Vyhledávání

Jak by vypadal Pán prstenů, kdyby ho Tolkien napsal dnes? Uvalené sankce na Saurona nebo kvóty na rozdělení skřetů.

Je to už více než šedesát let, kdy vyšel Pán prstenů. Tehdy byla jiná doba a ač se jedná o smyšlený fantasy svět, v pojetí celé ságy se chtě nechtě musela promítnout doba, ve které byla napsána.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 20.6.2017, 10:48

Z dnešního pohledu je dílo neaktuální a v reáliích dnešních dnů by tak, jak je napsáno, pravděpodobně ani nevzniklo. Pojďme se podívat, jak by vypadal Pán prstenů, kdyby ho Tolkien napsal v roce 2017.

1. Ekonomické sankce na Saurona

Žádné válčení, nic takového. Rozpínavý Sauron, který se snaží ovládnout Středozem by byl paralizován krutými ekonomickými sankcemi. Lidé, Elfové i trpaslíci by zasedli k jednacímu stolu, kde by se dohodli, že se Sauronem to takhle dál nejde a musí se jednat.

Nebohý Sauron by byl tak odstřihnut od dodávek bavlny a navíc by bylo na jeho skřety uvaleno vysoké clo.

2. Kvóty na rozdělení skřetů

Nárůst počtu skřetů a jejich snaha rozšířit se po celé Středozemi, kam jdou za prací, za lepším životem, zabíjet a plenit by musel dostat nějaký řád. Helmův Žleb nemůže přijmout najednou celou armádu skřetů. Je třeba solidarity ostatních měst a ras. Tím pádem by byly zavedeny kvóty na skřety a každé město by muselo přijmout jejich určitý počet.

3. Ekologická likvidace prstenu

Nemůžete vzít prsten a hodit ho do lávy v Hoře osudu. To by se z toho dneska ekologové (ekoteroristi) posrali.

Prsten by byl proto vyzvednut specializovanou firmou, která má na likvidaci prstenů štempl a oprávnění. Následně by byl prsten ekologicky zlikvidován, samozřejmě na náklady Společenstva prstenu.

4. Nutná registrace Společenstva prstenu

To není tak, že se rozhodnete, že si založíte společenstvo a je hotovo. Na to potřebujete sehnat oprávnění, zvolit si statutární orgán a základní kapitál.

Celá knížka Společenstvo prstenu by tedy nebyla o putování s prstenem, nýbrž o vystání si front na úřadech, valných hromadách a finálním zapsáním společenstva do obchodního rejstříku.

5. Genderová vyváženost

Kde jsou v Pánovi prstenů nějaké ženy bojovnice, čarodějnice nebo tak? Jak to, že dva záporáci jsou muži? Jasně, je tam elfka a i ta Eowyn, která zabije nasghůla. To ale nestačí.

Pokud by Tolkien napsal Pána prstenů dneska, Sauron by byla žena. Ta její touha po ztraceném prstenu by tak dávala ještě větší smysl.

Symbolika červeného vševidoucího oka, které je pořád nasrané, by byla jasným signálem, že i menstruace má své místo v literatuře.

6. Každý skřet není terorista

Skřeti jsou v Pánovi prstenů vylíčeni jako tupé krvelačné stádo, které jenom ničí. Takhle by to nešlo. Toto paušalizování není dobré.

Bylo by potřeba vylíčit příběhy skřetů, kteří jsou hodní a naopak se snaží zabránit ostatním skřetům, aby zabíjeli nevinné. Nelze přeci házet všechny skřety do jednoho pytle.

Rovněž by jistě v nové verzi bylo vylíčeno, jak jsou někteří skřeti atomoví inženýři a studovaní lékaři.

7. Inkluze Gluma

Glum je ošklivý a prostoduchý hobit, kterého vliv prstenu změnil v odpornou kreaturu. Není však pozdě jej začlenit zpět do komunity hobitů. V nové verzi by Glum nezemřel v Hoře osudu. Byl by zařazen zpět do Hobitína, kde by dostal asistentku a znovu by se začlenil do společnosti. Hobiti by se posléze museli přizpůsobit Glumovi, ne on jim.

A TADY se můžete podívat, jak se změnili herci z Pána prstenů po patnácti letech

Podobné články

Doporučujeme

Další články