fb pixel 5 školáckých chyb, které Češi dělají při grilování klobás – G.cz
Vyhledávání

5 školáckých chyb, které Češi dělají při grilování klobás

K rozpálenému létu grilovačka patří. S pivem, hamburgery, steaky a samozřejmě i klobásami. Spousta lidí si myslí, že je zvládá levou zadní, ale pak tahá z grilu podlouhlé oharky a omlouvá to tím, že strávníci alespoň budou krásní. A přitom to jde dělat líp.

Václav Rybář
Václav Rybář Aktualizováno 29.6.2023, 11:02

1. Nenechají je odpočinout

Není nic lepšího než dobře ugrilovaná klobása v přírodním střívku. Ona náplň, která tvoří samotnou klobásu je ale dobře vyváženou kombinací masa s kořením. Ta na základě teploty neustále pracuje. A to platí nejen o samotném grilování. Nikdy neházejte klobásu rovnou z ledničky na gril. Zbytečně vysoký rozdíl teplot jenom znásobí pohromu. Klobásu je potřeba nechat zteplat na pokojovou teplotu. To by se ostatně mělo dělat s jakýmkoliv masem. U klobásy je to zdaleka nejsnazší a stejně se téhle chyby pravidelně dopouštíme. Přitom stačí trocha trpělivosti nebo plánování.

2. Nařezávají je

Klobása není buřt, co si opékáte u táboráku! Těžko říct, jestli se tenhle nešvar odkoukal od zbytečně vynalézavých a nezkušených stánkařů, nebo prostě mají lidé pocit, že naříznutím klobáse uleví. Stane se přesný opak, protože všechny ty šťávy, které jsou zodpovědné nejen za typickou šťavnatou chuť, ale především klobásu zevnitř prohřejí a dopečou (abyste pak nemuseli na toaletu nebo na áro), uprchnou ven skrz jizvy, které jste nožem vyrobili. Můžete se pak snažit jak chcete, ale hotová klobása bude vyschlá a vrásčitá. Přesný opak toho, co chcete - napnutou klobásu, která při prvním kousnutí krásně praskne a chuťově doslova exploduje.

3. Pouští je na oheň bez ochrany

Klobásky je dobré před hozením na gril trochu pošírovat. A teď nemyslíme tu slizkou želírovací hmotu, kterou najdete na zatavených klobásách ze supermarketu. Pokud si koupíte čerstvou, nezatavenou klobásu, máte alespoň slušnou šanci, že bude mít nějakou chuť. Před příliš rychlým žehem je ovšem vhodné ji ochránit nějakou základovkou - ideálně si připravte nějakou marinádu, kterou můžete použít kromě klobás i na maso. Na povrchu klobásy se tak vytvoří ochranný povlak, který navíc krásně zkaramelizuje, takže budete mít i vizuální povědomí o tom, co se s klobásou zrovna děje.

4. Grilují nejvyšším možným plamenem

Grily na uhlí jsou levné a všeobecně dostupné. Málokdo však na nich umí grilovat nebo udržovat stálou teplotu. U větších grilů se vyplatí vyrobit si dvě zóny - střední až nízkou teplotu právě na klobásy a vyšší na grilovaná masa a burgery. Jednoduše nahrňte uhlíky na jednu stranu, kde budete dělat steaky a hamburgery - ty potřebují vysokou teplotu, aby se zatáhly a uvěznily šťávu uvnitř. Klobása ovšem při podobném zacházení smrští svůj obal a rozpínání šťáv uvnitř způsobí jedinou možnou věc - klobása praskne a všechno dobré skončí v uhlí. Vám pak zůstane zevnitř syrová, zvenku ohořelá tyčka, kterou musíte nakrájet a dodělat v alobalu. Jedna z největších grilovacích potup.

5. Zoufalec well done

I pomalé grilování nad mírným plamenem je plné nástrah. Pokud tu klobásu necháte příliš dlouho, protože chcete, aby byla zvenku správně zbarvená, vystavujete se riziku přílišného ugrilování. Klobása by totiž měla zvenku změnit barvu jen nepatrně. Pokud ji děláte na mírném ohni, upeče se zevnitř a zvenku to poznáte jen napnutím střívka nebo změřením teplotní sondou. Taková přepečená klobása může zvenku vypadat hezky, ale doslova klame tělem. Jakmile do ní říznete, splaskne jako bublina a vy skončíte s vrásčitou a suchou slupkou. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak uvedeným scénářům zabránit:

Připravte si klobásu předem. Vyndejte ji z lednice půl hodiny před grilováním a nechte ji louhovat v marinádě, kterou narychlo připravíte z koření a olivového oleje. Pokud chcete mít jistotu, že se vám dokonale povede, můžete ji místo toho uvařit ve vodní lázni. Stačí ji přivést k varu jako párky. Pak ji přímo z vody hodíte na gril (klidně na vyšší teplotu), kde se získá charakteristické žebrování. Je to ale zbytečně komplikovaný způsob, který navíc klobáse nedá tu správnou chuť z grilu - zevnitř bude totiž „jen“ uvařená. Nejčastějším způsobem je přesunout včas klobásu z mírného ohně na velký a dodělat ji zvenku ve chvíli, kdy už je hotová zevnitř.

A pak je tu ještě jedna alternativa, která vám zároveň umožní spolu s klobásou připravit chutnou přílohu. Ugrilujte klobásu přímo na grilu v hliníkové vaničce spolu s přílohou. Klobása se udělá rovnoměrně, pustí své šťávy do přílohy a vy máte dokonalé jídlo. Fantazii se meze nekladou - klobásy můžete pokládat na lůžko z kysaného zelí, čočky, fazolí, nakrájené zeleniny atd., atd.

Tak hodně štěstí a dobrou chuť!

A co všechno se dá ještě kromě klobás ugrilovat? Tady máte článek s několika netradičními tipy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články