fb pixel Brexit bude! Volný pohyb osob v Británii skončí v březnu 2019, co to vlastně znamená? – G.cz
Vyhledávání

Brexit bude! Volný pohyb osob v Británii skončí v březnu 2019, co to vlastně znamená?

V březnu 2019 přestane být Velká Británie členem EU. Skončí tak četné výhody z členství vyplývající jako například volný pohyb osob.
Zdroj: Profimedia.cz

Velká Británie si v referendu již loni odhlasovala vystoupení z EU a takzvaný brexit se navzdory různým spekulacím nezadržitelně blíží. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové potvrdil, že v březnu 2019 již Británie nebude členem Evropské unie a skončí tak i možnost volného pohybu osob. Co přesně to ale znamená?

Jan Palička
Jan Palička 1.8.2017, 09:00

Když se občané Velké Británie v referendu konaném 26. června 2016 rozhodli, že si již dále nepřejí, aby jejich země byla členem Evropské unie, byl to pro celý svět šok. Brexit se ze spekulací stal realitou a nikdo moc nevěděl, co vlastně může od vystoupení Británie z EU očekávat. Ani s postupujícími jednáními o vystoupení se mnohé aspekty odchodu ostrovního království z Unie příliš nevyjasnily. Jedno je ale jisté. Brexit bude a dojde k němu v březnu 2019.

S koncem členství v EU skončí pro Británii i možnost čerpání výhod, které jako členský stát měla a které platily i pro obyvatele ostatních členských států ve vztahu k Británii. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové potvrdil, že s vystoupením z EU tak skončí možnost volného pohybu osob a dodal, že spekulace o tom, že vše bude stejné jako dosud a jen u toho nebude Velká Británie v EU, jsou naprosto zcestné.

Je tedy jasné, že v rámci jednání o brexitu převážil názor, že Británie by okamžitě měla mít záležitosti, které byly doposud v unijní kompetenci, pod svou kontrolou a nebude žádné přechodné období, kdy země sice již nebude v EU, ale jinak bude vše při starém. Právě oblast nedostatku kontroly nad pohybem osob do země a otázky přistěhovalectví byly jedním z největších důvodů, proč vůbec Britové vystoupení z EU odhlasovali. Netýká se to ale zdaleka jen uprchlíků, ale i nás všech obyvatel členských států EU, kteří si zvykli do Velké Británie bez omezení cestovat, ale i se do země odstěhovat za prací a žít zde.

Omezení volného pohybu osob se dotkne všech, kteří by v Británii chtěli žít a pracovat. Ač ministryně vnitra Amber Ruddová ubezpečuje cizince, že Británie bude i nadále přijímat ty nejlepší pracovníky ze zahraničí, kteří pomáhají s budováním britské prosperity, získat pracovní povolení bude mnohem složitější. Ministr pro imigraci Brandon Lewis pak dodal, že počet imigrantů hodlá Spojené království dramaticky snížit ze současných zhruba čtvrt milionu osob ročně na číslo v řádu desítek tisíc. Paradoxně to možná nakonec budou Češi, kteří budou na pobrexitovém přístupu Británie k migraci více byti než uprchlíci z Blízkého východu. Právě Češi vedle Poláků a dalších občanů států bývalého východního bloku jsou v Británii považováni za nekvalifikované dělníky, kteří za minimální mzdu berou práci domácím Britům.

Pro ty cizince, kteří již v Británii žijí, se toho moc nezmění, respektive nemusí se obávat, že by s úderem března 2019 byli vyhoštěni. Pokud mají platná pracovní povolení a jsou na území Velké Británie déle než 5 let, budou si muset zažádat o povolení k trvalému pobytu, tzv. settled status, a budou v rámci nového režimu zařazeni do speciálního registru. Možné nicméně je, že s procesem spojená administrativa některé z těchto lidí odradí od dalšího setrvávání v zemi a raději se vrátí domů. Pro běžné turisty pak cesta do Británie bude obnášet nutnost mít s sebou platný pas a vystát si frontu na imigračním oddělení na letišti. Vízová povinnost naštěstí občanům zemí EU nehrozí.

Zde se dočtete, co si o brexitu myslí legendární pankáč Johnny Rotten ze Sex Pistols.

Podobné články

Doporučujeme

Další články