Bizarní výlet: běžte do Ďáblovy prdele!

Skály jsou prostě jen skály. Když do nich promítáme své představy o světě, vypovídá to nejvíc o nás samotných.

Obrázek uživatele Ivan Brezina
„Svět patří těm, co se neposerou.“

Taky se často zachvějete trapností při setkání s „vtipnými“ názvy skal, krápníků a dalších geologických útvarů? Všechny ty Perníkové chaloupky, Homole cukru, Lví hlavy, Madony s dítětem nebo Shrbené čarodějnice nevypovídají ani tak o vzletu lidské fantazie, jako spíš o podivné potřebě za každou cenu v přírodě vidět něco úplně jiného. Průvodce nás nemůže vzít do skal nebo do podzemí jen tak. Když už po nás chce vstupné, musí nás „bavit“. Někdo se tomu hihňá, ale osobně bizarní pojmenování přírodních výtvorů nesnáším. Jistě znáte pocit, kdy je vám trapně za někoho jiného.

V České Kanadě nedaleko Jindřichova Hradce je ale skála, kde tohle neplatí. Nemusíte tu totiž vůbec zapojovat fantazii a něco si složitě domýšlet – skála vypadá přesně tak, jak se jí odedávna říká. Lehká vulgarita navíc vtipně nabourává vznešené národovecké snahy (viz všechny ty Husitská kazatelny a Jeskyně Českých bratří).

Ďáblovu prdel hledejte na malém návrší v lese asi kilometr jižně od vesnice Valtínov. Leží v zákrutu zelené značky a kdybyste snad bloudili, tady jsou GPS souřadnice: 49.0872400N, 15.2591972E. Mimochodem – všimněte si, že přímo pod „půlky“ kdosi naaranžoval menší kameny do podoby ďáblova lejna. Vtipné, nebo spíš trapné?P.S. Nenechte se zmást častým tvrzením, že podobné balvany jsou výsledkem dávného zalednění. V oblasti České Kanady ledovec nikdy nebyl. Ďáblova prdel je tedy prostě jen obnaženou součástí výchozu vrcholového skaliska.

(Připraveno ve spolupráci s časopisem o aktivitách v přírodě Outdoor)

Kdo by podle vás měl jít do skutečné Ďáblovy prdele?

Anketa se načítá...

A TADY se podívejte na 14 známých turistických destinací z jiného úhlu pohledu.

Komentáře