fb pixel Bitva u Cušimy: Japonské námořnictvo zdecimovalo téměř celou ruskou Baltskou flotilu – G.cz
Vyhledávání

Bitva u Cušimy: Japonské námořnictvo zdecimovalo téměř celou ruskou Baltskou flotilu

Zdroj: Tōjō Shōtarō - Pinterest https://www.pinterest.com/pin/322077810850195861/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113129410

Ve dnech 27. a 28. května roku 1905 byla během probíhající rusko-japonské války zdecimována téměř celá ruská Baltská flotila v bitvě v Cušimském průlivu. Tato rozhodující porážka, před níž uniklo do bezpečí pouze 10 ze 45 ruských válečných lodí, přesvědčila ruské vůdce o skutečnosti, že další odpor proti japonským imperiálním záměrům ve východní Asii je beznadějný.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.6.2023, 09:51

Rusko-japonská válka

Po ruském odmítnutí japonského plánu na rozdělení Mandžuska a Koreje do jednotlivých sfér vlivu zahájilo Japonsko dne 8. února roku 1904 překvapivý námořní útok na Port Arthur, ruskou námořní základnu v Číně. Byla to první velká bitva 20. století a ruské loďstvo během ní bylo rozdrceno.

Během následující války, která se tímto útokem a napjatými vztahy rozpoutala, Japonsko dosáhlo řady rozhodujících vítězství nad Rusy, kteří značně podcenili vojenský potenciál svého nezápadního protivníka. V lednu 1905 padla strategická námořní základna Port Arthur do rukou japonských námořních a pozemních sil pod vedením admirála Heihačira Toga. V březnu pak porazil ruská vojska u čínského Šen-jangu japonský polní maršál Iwao Oyama.

Bitva u Cušimy

Ruský car Mikuláš II. doufal, že ruská baltská flotila pod velením admirála Zinova Rožestvenského bude schopna ukončit dosavadní nadvládu japonského admirála Toga na moři. Opak byl ovšem pravdou.

Během dvoudenní bitvy v Cušimském průlivu, která začala 27. května a je označována jako „Bitva u Cušimy“, bylo značnou přesilou japonských válečných lodí potopeno či zajato více než 30 ruských lodí. Ohromující série japonských vítězství tak v září přesvědčila Rusko, aby přijalo mírovou smlouvu zprostředkovanou americkým prezidentem Theodorem Rooseveltem v Portsmouthu ve státě New Hampshire, za což Roosevelt později obdržel Nobelovu cenu míru.

Japonsko dominantní mocností

V Portsmouthské smlouvě Rusko uznalo Japonsko jako dominantní mocnost v Koreji a vzdalo se Port Arthuru, jižní poloviny ostrova Sachalin a poloostrova Liaotung ve prospěch Japonska. Japonsko vyšlo z konfliktu jako první moderní nezápadní světová velmoc a zaměřilo se na větší imperiální expanzi.

Pro Rusko však byl katastrofální výkon ruské armády v této válce jednou z bezprostředních příčin ruské revoluce v roce 1905. Sir George Sydenham Clarke v Londýně roku 1906 označil bitvu u Cušimy za zdaleka největší a nejdůležitější námořní událost od Trafalgaru.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články