fb pixel Až zhasnou bankomaty, díl. 2: Před krachem roste trh do nebe – G.cz
Vyhledávání

Až zhasnou bankomaty, díl. 2: Před krachem roste trh do nebe

Mnozí experti se shodují na tom, že ekonomická krize opět přijde, otázkou je jen, kdy tomu tak bude.
Zdroj: wallpaperpulse.com

Ve svém seriálu Až zhasnou bankomaty nás již ekonomický expert Jan Müller seznámil s nepříjemnou možností toho, že může brzy nastat další ekonomická krize. V druhém díle se nyní od Müllera - šéfredaktora Esence, přílohy ekonomického týdeníku Euro dozvíte, proč můžete právě před krizí velice zbohatnout. Když tedy víte, jak na to.

Jan Palička
Jan Palička 1.5.2017, 07:00

Jsou znalci, kteří mluví o blížící se finanční krizi, ale zároveň ohlašují éru největšího nárůstu akcií v historii světové ekonomiky. Je to protiklad jen zdánlivý. Onen nárůst akcií bývá totiž jen krátkodobý. Doporučuji najít si na webu třeba Steva Sjuggeruda, který založil poradenskou firmu Thrue Wealth.

Steve radí, že není čas na to hromadit hotovost a zlato, ale kupovat akcie. Protože Dow Jones industrial index, který na začátku roku 2017 pokořil historický rekord 20 000 bodů, bude stoupat do výše. „Před časem, když jsem předpovídal, že po zvolení Trumpa dojde k dalšímu růstu akcií, mi říkali, že jsem idiot,“ usmívá se Steve. Dobírá si mainstreamová média, která se „skoro vždycky mýlí“. Vzpomíná, jak se psalo, že Trump nemůže být nikdy zvolen a když byl zvolen, tak se psalo, že trhy budou padat a místo toho stále jdou nahoru.

Steve ukazuje grafy, podle kterých před každou velkou krizí došlo k obrovskému boomu akcií. Říká se tomu melt-up. Nelze to doslova přeložit, je to jakoby se trh „hroutil nahoru“. Poslední křečovitý růst akcií před pádem. Divoký konec party. Steve vypočítává, jak se při melt-up znásobovala hodnota akcií před krachem v roce 1929. Jak rostly ceny nemovitostí před propíchnutím realitní bubliny v roce 2008. Nebo jak rostly ceny na trhu tulipánů před krizí v 18. století v Holandsku.

Sjuggerud samozřejmě varuje své investory, že musí ze stále rychlejšího vlaku včas vyskočit. Nicméně slibuje, že kdo nyní vytipuje zajímavé akcie, může v letech 2017 i 2018 očekávat několikanásobné zisky. Budou se mu hodit, protože prasknutí obrovské bubliny dluhu světové ekonomiky, kterou nafukují hlavně centrální banky, bude podle Steva masakr. Mluví o desítkách let finančního chaosu. (Více se o tom dočtete ZDE a ZDE)

Sjuggerudů a dalších skeptiků je v Americe dost, ale i na druhém konci Atlantiku, ve městě jménem Praha, působí jeden vnímavý pozorovatel. Tedy, on je to také Američan. O současnosti mluví jako o „éře destrukce“. V 80. letech studoval na Georgetown Univerzity východoevropská studia. Kromě svého rodného jazyka mluví česky, rusky a francouzsky. Už dvacet let vydává v Praze zpravodaj Fleet Sheet, který si firmy v Česku předplácejí, aby měly přehled o dění v byznysu. Je velmi nedůvěřivý k politikům i velkým médiím. Jmenuje se Erik Best a já patřím mezi jeho pravidelné čtenáře.

I Erik říká: „Krize přijde. Jde jen o to kdy.“ Svůj názor na vývoj globální ekonomiky shrnuje: „Kdysi procházel kapitalismus fází budování. Posledních dvacet let je ale éra destrukce.“ Erik si všímá toho, jak perspektiva ekonomického decimování střední třídy souvisí s nástupem umělé inteligence, která během pár desítek let může nahradit lidskou práci v překvapivě mnoha oborech. A k tomu připočítává vývoj nových zbraní, o kterém se sice občas píše, ale veřejnost to moc nevnímá. A taky hrozbu nedostatku vody, změny klimatu a imigrace. Co tohle všechno může způsobit dohromady? Erik na to má hodně suchou odpověď: „Elita už prostě tolik lidí nebude potřebovat.“

Já ale nejsem pesimista. Ani prognostik jako Miloš Zeman (chraň Bůh). Netvrdím, že se v roce 2017 vypnou bankomaty. Tvrdím jen, že něco takového je docela klidně možné. Už proto, že krize je součást ekonomického cyklu. A součást života. I někteří z největších vlků Wall Streetu větří stoletou bouři. Třeba takový Bill Gross, což opravdu není žádný konspirační teoretik, co píše články na obskurní blog pro stavitele bunkrů. Bill založil Pimco, jeden z největších investičních fondů na světě, který spravuje majetek za 1,5 bilionu dolarů. Má přezdívkou Bond King je jednou z hvězd amerického byznysu. Na začátku března publikoval svou předpověď pro letošní rok, kde napsal, že se ani tak nebojí o „return on my money“, tedy výnosnosti investic, ale o „return of my money“. Čili o to, zda vůbec dostane zpět, co investoval.

Seriál v plném znění najdete na webu Euro.cz, jeho první díl si pak můžete přečíst TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články