fb pixel Archeologové našli v Iráku nejstarší účet za pivo. Je mu více jak 5000 let! – G.cz
Vyhledávání

Archeologové našli v Iráku nejstarší účet za pivo. Je mu více jak 5000 let!

Pivo se pilo vždycky, dokonce i ve staré Mezopotámii před pěti tisíci lety. Dokazuje to vůbec nejstarší doklad o zaplacení piva, jaký se kdy našel. Dělníci šli po práci na jedno a zaplatili touto destičkou.

Eva Jeřábková 19.3.2017, 08:00

Pití lahodného moku patří k lidstvu už od nepaměti. Dokazuje to nejstarší nalezený doklad o zaplacení piva pocházející ze staré Mezopotámie před více než 5000 lety. Tehdejší dělníci si zřejmě po práci zašli na jedno.

Už v dávném starověku se po celé Mezopotámii pilo pivo ve velkém. Tehdejší zaměstnavatelé na výplatní pásku psali rovnou jako součást výplaty i nárok na určité množství piva!

Právě jedna taková destička potvrzující nárok na pivo se našla ve městě Uruku v dnešním Iráku. Jedná se o zatím nejstarší dochovaný nález podobného charakteru.

Hliněná destička vyobrazuje sklenice jakožto znamení piva a člověka skloněného nad talířem, což symbolizuje potravu. Další značky pak určovaly množství. Tabulka je pro historiky důležitým ukazatelem ekonomických vazeb mezi tehdejšími pracovníky a zaměstnanci. „Co je pro mě zajímavé, je fakt, že tyto první společnosti se zcela obešly bez peněz, a přesto ekonomické vazby velmi dobře fungovaly, říká Gus O'Donnell z Britského muzea.
Tabulka je nyní uložena v Britském muzeu, kde je bezmála 130 000 dalších hliněných tabulek z té doby, ale pouze tato jedna jediná obsahuje pivo jako položku.

Dalším podobným případem vyplácení v pivních dávkách je Egypt, kde měli dělníci pracující na stavbě pyramidy nárok na vypití 4 až 5 litrů piva denně. Ve středověku už bylo pivo jako součást mzdy poměrně běžně.

Je možná trochu škoda, že se podobné zvyky nedochovaly dodnes a i my nemáme po tvrdé práci nárok na pár litrů oroseného moku.

A TADY se podívejte, že se v naší Národní galerii můžete za 250 Kč dozvědět, že jste trapní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články