fb pixel Antisemitismus na sociálních sítích: Ubohost, která se může těžce vymstít – G.cz
Vyhledávání

Antisemitismus na sociálních sítích: Ubohost, která se může těžce vymstít

Příslušníci židovské komunity musí na sociálních sítích trpět antisemitismus.
Zdroj: profimedia.cz

Sociální sítě mnozí z nás považují za projev absolutní svobody slova. Nicméně rozhodně neplatí, že si na Facebook a ostatní sociální sítě může každý psát, co se mu zachce. I na internetu platí právní řád a některé příspěvky se tak mohou svým autorům vymstít. Příkladem za všechny jsou rasistické výhrůžné texty nebo antisemitistické příspěvky, kterých bohužel přibývá.

Jan Palička
Jan Palička 24.4.2017, 11:39

Mnoho lidí bere sociální sítě jako místo, kde jim nestojí nic v cestě k tomu, aby se mohli o své myšlenky podělit se zbytkem světa. Vzhledem k tomu, že v internetovém prostředí mnoho uživatelů nabývá pocitu anonymity a nedotknutelnosti, často si dovolí napsat mnohem více, než by kdy řekli v běžném životě. Domněnka toho, že na sociálních sítích panuje svoboda slova a můžu si na ně psát, co chci, je ale mylná.

I na internetu platí stejné zákony jako v reálném životě a tedy i svoboda slova jednoho končí tam, kde začíná ochrana práv druhého. To si neuvědomují obzvláště ti uživatelé, kteří na sociální sítě píší rasistické příspěvky. Vedle těch zaměřených proti muslimům přibývá i nenávistných komentářů proti příslušníkům židovské komunity. Antisemitistické výpady na internetu nyní zažívají i členové pražské židovské komunity.

Na facebookové stránky Pražské židovské obce Josefov někdo napsal nenávistný příspěvek, v němž navrhuje svržení atomových bomb na Izrael. Zároveň se dušuje, že každého žida na ulici poplive a nakope. Když jednotliví členové josefovské židovské komunity začali tento internetový útok řešit, psal vulgární výhrůžné zprávy i jim. V nich dokonce vyhrožoval podříznutím a zastřelením. Facebookový antisemita si ale neuvědomil, že se svým chováním naplňuje skutkovou podstatu trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, za který hrozí až dva roky vězení.

Věc je o to citlivější, že k antisemitistickým výpadům docházelo v době, kdy si Izrael připomíná památku obětí holocaustu. Sama osoba pisatele vystupujícího pod jménem Dusko Levay na profilu, který byl zablokován, vnáší do útoku na židovskou komunitu prvek jisté bizarnosti. „Když mi začal psát vulgární protižidovské zprávy, podíval jsem se na jeho profil a zjistil, že je Rom. Paradoxní, že židům nadává někdo, kdo během druhé světové války zažil úplně to samé zacházení,“ posteskl si Aaron Günsberger, který se jako jeden z pražských židů rovněž stal terčem xenofobních výlevů.

ZDE si pak můžete prohloubit své znalosti židovské kultury a dozvědět se něco o obřízce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články