fb pixel 9 důvodů, proč rozhodně nejet Lužnici, Berounku, Vltavu... – G.cz
Vyhledávání

9 důvodů, proč rozhodně nejet Lužnici, Berounku, Vltavu...

...ani Sázavu, Orlici, Ohři... A když už se k české letní "vodě" odhodláte, nechte doma své potomky. Nebo z nich snad chcete vychovat průměrné Čecháčky?

Gement
Gement 26.6.2016, 18:47

1. Nuda

1371538078_vodaci To samé zažijete i ve 4. cenové (www.vodacisobe.cz) Na českých řekách se desítky let nic nemění. Zůstává to tam stejné jako v časech, kdy se po nich ještě plavili vaši otcové a dědové. Už předem tam proto víte, co zažijete. Plácání po Lužnici z Tábora do Bechyně vás nikam neposune, nenabourá to vaše názory na svět, nedonutí vás to o ničem novém přemýšlet.

2. Špatný poměr cena/výkon

Na českých řekách je všechno předražené. Do kempů a hospod se na léto sjedou zlatokopové, kteří se neštítí prodávat podřadné buřty ze separátu za cenu šunky a teplou desítku za cenu prémiového ležáku. Navíc teplou jako chcanky.

3. Bezduchá tradice

2013-06-17_16-23-05_Vodaci-Odra_z-Mesto-Bohumin-Pavel-Cempel Plavidlo určené na extrémní divokou vodu na "voleji" (www.regionycr.cz) České vodáctví je přežitkem z dob, kdy se nikam nesmělo. Podobně jako třeba chataření nebo kutilství. Na západní hranici byly dráty, do Nepálu jste nedostali devizák, a tak se holt jela Ohře na laminátce. Ten, kdo to dělá dodnes, zůstal uzavřen v mentálním ghettu. Vůbec ho nenapadne, že by mohl zkusit sjet Indus, Brahmaputru nebo Langu Kholu.

4. Sešněrovanost zákony a vyhláškami

Na českých řekách nemůžete přistát a přenocovat, kde se vám zlíbí. To jde třeba v Rumunsku, Rusku nebo v Polsku, ale ne u nás. Spát můžete jen v kempu, kde už spí stovky ostatních. Takže vlastně jen utíkáte z města do jiného "města". Od ohně zní trapné country songy o kovbojících (na břehu Sázavy!) a ve vedlejším stanu někdo hlasitě souloží. Ráno najdete svou loď poblitou pronikavě čpící směsí piva a peprmintového likéru. Ustelte si ale mimo kemp a máte pokutu.

5. Špína

450609 Jako že humor (www.ceskatelevize.cz) České řeky jsou stejně mrtvé jako dálnice, jen bez asfaltu. Do vody ústí kanalizace okolních obcí a měst a hnijící splašky v létě smrdí. Právě to je ta "vůně řeky", kterou čeští vodáci tak milují. Z háčku nebo zadáka čicháte smrad cizích naředěných exkrementů. Křik chatařů a vodáků navíc v létě od řeky vyžene všechny vyšší živočichy s výjimkou primitivních slimáků, blbých ondater a vlezlých kachen. Tohle že je příroda?

6. Hnus podél řeky

České vodáctví je děsivě neestetické. "Vesele" vyzdobené lodě, žertovné vodnické kloboučky, pruhovaná námořnická trička a večer u ohně bunda po starším bráchovi, co vám ji bylo líto vyhodit. K tomu připočtěte stavby lemující řeku, ohyzdné produkty českého stupidního chatařství. Ty zahuštěné víkendové velkovýkrmny a kolonie jsou v podstatě rozřezané paneláky rozhozené u řeky. Asi nejděsivější je to na Sázavě mezi Týncem a Davlí. Teprve tady si uvědomíte, jak je naše země hnusně zaneřáděná neestetickými boudami a souboudími.

7. Pomalá voda

0cfde00a9ad4dc07bd02f90c4c6b8928_0 Kýč, který se přenesl z řeky do trouby (www.peceni.info) České řeky netečou, nebo jen tu a tam. Komunisti je ještě více sešněrovali jezy a náhony, které pak ještě rozhojnili porevoluční podnikatelé s vodními elektrárnami. Mezi jezy je "volej" paralelně s náhony, často šutry. Vodácky a sportovně je to zoufalství. Každá druhá slovenská, rakouská nebo karpatská řeka teče víc než třeba Vltava nebo Jizera.

8. Hlava na hlavě

České řeky jsou v létě totálně přeplněné. Vydává se na ně totiž každý ňouma, kterému někdo poradil, jak se drží pádlo. Situaci ještě zhoršují půjčovny lodí, které umožňují komukoli bez vlastní námahy, přípravy a přemýšlení sjet cokoli. Když je něco příliš snadné, dělají to všichni. Sportovní hodnota českých řek je nulová a sjede je každý trouba. Davy nemají na to, aby se vypravily třeba na albánské nebo norské řeky. To dělají jen skuteční vodáci. Davy čekají fronty na šlajsně v Českém Krumlově a perou se o místo v kempu ve Veselí nad Lužnicí. A v kempech utrácejí peníze, protože si myslí, že když jsou v Česku, je to levné. Naopak, ve srovnání s rumunskými, slovinskými nebo rakouskými řekami a jejich zázemím je to drahé, když porovnáme cenu/výkon.

9. Ošklivý horizont, divná krajina

ohre Lahůdka pro vodáky - architekty. Ohře u Varů. Bohatství dnešní doby se už dávno neměří množstvím peněz. Luxus dnešní doby je klid, ticho a nenarušený prostor. Když vy nebo vaše dítě splouvá české a moravské řeky, ve většině případů, kromě zelených břehů, vždy spatří betonové mosty, tovární komíny, dráty elektrického vedení, asfaltové silnice podél řeky, železniční koleje, paneláky malých měst, slyší zvuk aut, pokřiky jiných vodáků, hlučné kempy. Jistě, sem tam se najdou nádherné úseky nenarušené krajiny, ale krajina podél českých řek jako celek je už příliš zcivilizovaná, abyste pocítili skutečnou přírodu. Ale stačí sjet rumunskou Neru a celý den nespatříte záblesk civilizace.

A teď vážně:

Sjíždět české řeky je skvělé! Jen to prostě nesmíte pojmout jako sportovní akci, ale jako jednu velkou kalbu. Chlastat na vodě je třeba právě proto, že bez alkoholu jsou Lužnice, Sázava, Vltava, Ohře a další domácí toky proti těm zahraničních nezajímavé a nudné. Jen by to chtělo víc atrakcí. Provozovatelé kempů podél řeky by se měli poučit od vlekařů, kteří mají aprés ski, a zavést akce typu aprés water. Plovoucí bary, soutěže v hledání potopených lahví rumu, klání typu "která posádka dřív vyžahne štěně"...

Proč třeba ještě nikoho nenapadlo narvat raft kořalkou a doprovázet s ním větší vodácké skupiny? Proč na jezech nejsou zřízeny plovoucí bary nebo aspoň stánky s míchanými nápoji? I sedět večer u ohně a čučet do plamenů je nuda. V kempech by se mohly každý večer konat pořádné hudební kalby.

Než se tak stane, je zatím nejlepší jezdit vodu v Praze. Podél řeky je slušná nabídka barů, restaurací, klubů, diskoték, drog, děvek a luxusních butiků. Vodákům pro inspiraci: takhle se u řeky chlastá v laoském Vang Viengu:

DSC_7880 copy DSC_7872 copy DSC_7585 DSC_7247 copy

A malý tip na závěr:

nera

Na Balkáně (Rumunsko, Albánie, Bulharsko, Srbsko, Bosna...) jsou desítky krásných řek. Zkuste třeba rumunskou Neru, která se vlévá do Dunaje kousek od českých vesnic v Banátu. Na jaře je plná dravé vody a když v létě poklesne hladina, můžete dva tři dny projít pěšky jejím kaňonem bez obav, že potkáte davy lidí.

A TADY se podívejte na jeden kreativní způsob, jak se spálit u moře.

Podobné články

Doporučujeme

Další články