fb pixel 8 zimních olympioniků, kteří museli vrátit medaile – G.cz
Vyhledávání

8 zimních olympioniků, kteří museli vrátit medaile

Nijak tímhle článkem nepodkopáváme tzv. české medailové žně, ale není vždycky všechno zlato, co se třpytí. Někdy hází prasátka jen špičky injekčních stříkaček. A to se pak musí s krví, močí a pravdou ven.

Václav Rybář
Václav Rybář 20.2.2014, 10:56

1. Galina Kulakova (1976)

galina_news_at www.news.at Sovětská běžkařka se musela rozloučit s bronzem v závodu na pět kilometrů, když test ukázal, že má v těle efedrin. Ten pocházel z nosního spreje proti nachlazení, které tehdy skolilo půlku olympijské vesničky, včetně celých hokejových týmů.  

2. František Pospíšil (1976)

Československý hokejista léčil nachlazení (viz výše) poněkud silnější medicínou. V jeho těle se našel kodein, a tak musel jako jediný z týmu stříbrnou medaili vrátit.

 

3. Ross Rebagliati (1998)

rebagliati_trend-junky_com www.trend-junky.com Jako první snowboardista vyhrál zlatou na olympiádě v Naganu, ale musel ji vrátit, protože u něj našli zbytky THC. Jenže to tehdy nebylo na seznamu zakázaných látek, takže se Rebagliati odvolal a získal cenný kov zpátky. THC se krátce poté na seznam zakázaných látek definitivně dostalo.

 

4. Johann Mühlegg (2002)

Německý běžkař závodící za Španělsko musel vrátit hned tři zlaté medaile. Vypomohl si totiž darbepoetinem, drogou, která zlepšuje okysličení krve a zlepšuje tak zásobování svalů. Výbor nejprve chtěl Mühleggovi dvě ze tří medailí ponechat, ale i starší nálezy nakonec byly pozitivní.  

5. Olga Danilova (2002)

olga_danilova_huffington_post www.huffington-post.com Darbepoetin byl v Salt Lake City mezi běžkaři velkým hitem. Dost se ho našlo i u ruské běžkařky Olgy Danilovové. Musela vrátit jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili a za užívání zakázaných látek dostala v roce 2002 dvouletý zákaz startů.  

6. Larisa Lazutina (2002)

A do třetice zakázané okysličování. Ruska Lazutinová se musela rozloučit se dvěma stříbrnými a jednou zlatou. O čtyři roky dříve v Naganu byla mimochodem nejúspěšnější atletkou vůbec a Boris Jelcin ji osobně vyznamenal. Doping jí ovšem prokázali jen v Salt Lake City.  

7. Alain Baxter (2002)

baxter_ski4cancer_com www.ski4cancer.com Skotský přeborník v obřím slalomu musel vrátit bronzovou medaili poté, co se v jeho těle našly zbytky metamfetaminu. Odvolal se, protože zjistil, že zbytková látka pochází z léku proti kašli, který se prodává v USA i v jeho rodném Skotsku, ovšem zatímco evropská verze je neškodná, americká obsahuje zakázanou látku. A to Baxter nevěděl. Výbor sice jeho odvolání uznal a potrestal ho jen minimální délkou zákazu činnosti (tři měsíce), ale vrácení medaile se Baxter nedočkal.  

8. Olga Pyleva-Medvedtseva (2006)

Ruská běžkařka musela vrátit stříbro z patnáctky, protože se v jejím těle našel zakázaný karfedon, na západě skoro nepoužívaný, leč v Rusku hojně předepisovaný lék. Sportovkyni ho předepsal její známý, profesí lékař, ovšem bez vědomí lékaře ruského týmu. V dokumentaci léčiva nebyl seznam přítomných látek, což vedlo k osudové chybě, za kterou později běžkařka výrobce léčiv zažalovala. Od odebrání medaile a dvouletého zákazu činnosti jí to ale nikterak nepomohlo.  

9. Kristina Šmigun (2006)

WINTER OLYMPICS CROSS COUNTRY TR1 www.gazeta.pl Estonská běžkařka je momentálně se svým estonským kolegou, též běžkařem Andrusem Veerpalem, v podezření z pozitivních dopingových nálezů. Staré vzorky se totiž zkoumají novými metodami a vypadá to, že komisaři uhodili hřebíček na hlavičku. Pokud se to prokáže, mohli by se stříbrní Češi – Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer zpětně dočkat zlatých medailí. Neumannová už takhle povýšila na zlato po nálezu Lazutinové z her v Salt Lake City.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články