fb pixel 8 nejúspěšnějších televizních kecalů v USA – G.cz
Vyhledávání

8 nejúspěšnějších televizních kecalů v USA

Americké vody nočních televizních show jsou plné rivality, pošťuchování a honby za ratingy. Částečně i proto, že být bavičem a moderátorem je pro tyhle chlápky doživotním údělem.

Václav Rybář
Václav Rybář 6.4.2014, 14:12

V Česku tohle zákulisní politikaření nemůžeme pochopit. Máme jednoho Václava Moravce a jednoho Jana Krause. Navzájem si nelezou do zelí, mají to svý jistý a kdybyste teď měli vyjmenovat někoho, kdo se hrne na jejich místo, asi toho moc nevymyslíte. V Americe je to o něčem úplně jiném. Existují tu noční a půlnoční show. Hodinovky, ve kterých moderátor každý večer jede to svoje. Úvodní monolog, ve kterém sestřelí aktuální události, přešlapy politiků i celebrit, následuje nějaké tématické okénko, a pak samozřejmě série hostů, v USA většinou hudebních/televizních/filmových celebrit a sem tam nějaký politik nebo politický komentátor. Jan Kraus tenhle koncept bezostyšně zkopíroval, takže si umíte představit, jak to vypadá, i když v Americe je moderátor méně invazivní a dává hvězdám víc prostoru odříkat naučené historky z natáčení a nenápadně zpropagovat svůj příští film/seriál/album. A koukají na to každodenně miliony lidí, takže si tihle moderátoři mohou za svou práci (podepřenou desítkami scenáristů, které nikdy neuvidíte, ale kteří na počkání vymyslí tucet vtipů o Obamovi) diktují deset, dvacet, třicet milionů dolarů ročně. Na takový luxus se samozřejmě hezky zvyká a zároveň přijetím takové práce nastupujete do extraligy, kde se jen občas najde místo pro nováčky. Moderování v podobných show je teplé místečko – buď vás z něj odnesou na márách nebo vás dostihne nějaká ta stařecká choroba, ale jinak? Jinak se ho držíte jako klíště. Krásně je to vidět na následujících mistrech mikrofonu, kteří navzájem přebíhají z jedné show do druhé, případně po dvaceti, třiceti letech konečně odcházejí do důchodu, aby se na jejich místo cpali ti pod nimi jako ve frontě na banány. A američtí diváci těm změnám tleskají. Hele, on povýšil o jeden level. Z půlnoční show jde do show o desáté. Tam to konečně bude moct rozbalit! Občas je to požehnání, protože se moderátor dostane k širšímu publiku, občas musí v novém časovém slotu obětovat něco ze své dřívější image, protože teď nastupuje proti někomu jinému z konkurenční stanice, kdo mu krade diváky v jiném stylu. Každopádně je zábava ty zákulisní pletichy pozorovat, skoro stejná jako sledovat tyhle kecálisty v akci. Teď například po třiceti letech v sedle konečně odešel do důchodu David Letterman. A všichni spekulují, kdo ze zbylých sedmi ho nahradí. Dává to smysl, protože nahradit ostříleného barda naprosto neznámou tváří by se rovnalo ratingové sebevraždě. A tak budou vzduchem zase létat desítky milionů dolarů

1. Jay Leno (Tonight Show)

Italský démon s rychlou vyřídilkou, typicky výraznou bradou a humorem, který se zavděčil hlavně konzervativnímu publiku. Za dvaadvacet let si vydělal slušné peníze, takže teď tráví důchod ve své obří garáži plné raritních aut, která je zároveň skvělou investicí. Leno odešel z Tonight Show už v roce 2009 a žezlo po něm převzal Conan O´Brien. Jenže Leno se chtěl o rok později vrátit, což by Conana odsunulo o slot dál. Ten nesouhlasil a nechal se televizní stanicí vyplatit, aby mohl jít na volnou nohu. To Lena vrátilo zpátky do hry. V únoru 2014 odešel definitivně a jeho místo získal Jimmy Fallon.

2. Conan O´Brien (Late Night Show)

Rusovlasý přízrak, který prostě dělá věci trochu jinak. Proslul excentrickým způsobem moderování, častým šokováním svých hostů a vyloženě ulítlými reportážemi z terénu. Jeho účes je stejně šílený jako jeho mluvený projev. A diváci, i když jich není tolik jako u ostatních show, to prostě žerou. Po opletačkách s Tonight Show, do které krátce přesídlil po Lenově odchodu, si založil vlastní show jménem Conan, která běží na kabelovce TBS.

3. David Letterman (The Late Show)

Původně dělal rosničku, pak začal s ranní show a skončil u té noční, kde vydržel neuvěřitelných jedenatřicet let. Mladší diváci už měli trochu pocit, že nestor televizních show, David Letterman, se na pódiu pravidelně pomočuje, ale Letterman i v posledních letech často zazářil a navíc to u něj bylo vždycky tak nějak v klídku, a proto tam rády chodily největší celebrity. Prostě takovej Gott (i když to by v Americe platilo spíš na pantátu podobných talkshow, Lettermanova kamaráda Johnnyho Carsona). Za rok Letterman končí. A kolik si nahrabal za ty tři dekády? Jeho aktuální plat je asi 30 milionů dolarů ročně, ale dostával i víc. Tak počítejte...

4. Craig Ferguson (Late Late Show)

Skot jako poleno, co se nezbavil přízvuku ani neustálého flirtování s hezkými ženami. Možná proto si do show často zve nejpopulárnější herečky, modelky a zpěvačky. A nebojí se jim nahlas říct, že mají na sobě příliš vyzývavé šaty. Ferguson je svéráz a proto se dá očekávat, že po Lettermanovi nezdědí jeho Late Show (která je na stejné stanici o slot výš), jak bývá dobrým zvykem. Ferguson je totiž pro konzervativní Lettermanovo publikum příliš velkým skokem. A je to tak lepší, protože Craig zůstane tam kde je a bude dál dělat svoje humory, které mu přinášejí velmi slušné ratingy.

5. Stephen Colbert (The Colbert Report)

Začínal s Jonem Stewartem na The Daily Show, která se přeci jenom od předchozích formátů trochu liší. Dělá si totiž legraci z televizního zpravodajství – jeho klišé, jeho přešlapů a jeho slabin. A dokud v USA operuje třeba Fox News, je to celkem vděčná práce. Colbert se stylizoval do role reportéra a nepokrytě si dělal srandu ze všeho, co mu přišlo pod ruku. Byl tak úspěšný, že na tomhle modelu vybudoval vlastní show The Colbert Report. A podle posledních zpráv to vypadá, že ho budou chtít producenti přebrat do Late Show jako náhradu za Lettermana.

6. Jon Stewart (Jon Stewart Show, The Daily Show)

O The Daily Show už jste slyšeli a Jon Stewart je pojem, který často hýbe s veřejným míněním. Prostě si umí lidi vodit. Ale teď pro změnu něco o těch zákulisních pletkách. Stewart měl původně svou vlastní show na MTV, ale když zdědil slot po Arsenio Hallovi, odsunuly ho některé spřátelené regionální stanice na druhou hodinu ranní. Ratingy šly do háje a show byla zrušená. Stewart se ale kamarádil s Lettermanem, který ho upíchnul jako pravidelného hosta v Late Late Show s Tomem Snyderem. Objevily se spekulace, že se Stewart po Snyderově odchodu stane hlavním moderátorem. Tohle místo ale nakonec dostal Craig Kilborn z The Daily Show, jehož uvolněný post nakonec Stewart přijal. Aneb kdo si počká...

7. Jimmy Kimmel (Jimmy Kimmel Live)

Jeho vlastní show už vstupuje do druhé dekády a je opravdu hodně svojská. Netradiční humor, neustálé zesměšňování Matta Damona (ve stylu možná přijde i... Matt Damon), natáčení parodií na hollywoodské spektákly a výroba chytrých a veleúspěšných virálních videí s použitím obsahu dodaného diváky. Kimmel ví, jak si podmanit publikum v televizi i na internetu, a to mu dává před konkurencí náskok zvlášť u mladší generace.

8. Jimmy Fallon (Late Night, Tonight Show)

Původně komik ze Saturday Night Live, kterému se příliš nepovedl přesun na stříbrné plátno, vzal nakonec moderování Late Night po Conanu O´Brienovi jako dar z nebes. Fallon byl sice konzervativnější, ale stylizoval se do role geeka – často hrál ve studiu hry, zval si herní vývojáře a řešil nejrůznější gadgety, čímž přilákal mladší generaci. Totéž si producenti slibují i od jeho nasazení do Tonight Show, která v posledních dvou letech Lenova vedení ztrácela právě tuhle demografickou skupinu.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články