fb pixel 7 tipů, jak poznat dobrý chleba a jak se o něj starat – G.cz
Vyhledávání

7 tipů, jak poznat dobrý chleba a jak se o něj starat

Tradiční bochník nebo šiška chleba patří neodmyslitelně k české gastronomii. Stejný chleba jako v Česku asi jen stěží seženete jinde na světě. Vybrat si ale ten váš, který je vám chuťově nejbližší, dá někdy pořádně zabrat. Při dnešní bohaté nabídce to opravdu není vůbec jednoduché. Dáme vám pár tipů, které by vám mohly váš výběr usnadnit a zároveň prodloužit životnost vašeho chleba. Je třeba mít ale na paměti, že co člověk, to jiná chuť, a proto dejte vždy na vaše osobní preference.

Martin Miko
Martin Miko 29.8.2017, 14:14

Chlebový specialista Jaroslav Albrecht

Pekařský odborník Jaroslav Albrecht se v červnu letošního roku stal prvním chlebovým sommeliérem. Ten se zařadil mezi největší znalce pekařského oboru. Je absolventem Fakulty potravinářské a biochemické technologie na VŠCHT. Navíc disponuje několikaletou praxí ve Výzkumném ústavu mlýnského a pekárenského průmyslu. Posléze několik let pracoval v pekárenském průmyslu a následně se stal jednatelem Hostivařské pekárny v Praze.

Jaroslav Albrecht chlebu zasvětil celý život, tudíž ví, jak ho správně připravit a skladovat, proto sestavil několik rad a tipů na toto téma, které milovníkům chleba pomohou při nákupu nejoblíbenějšího pečiva v Čechách.

Zde je 7 tipů, jak poznat dobrý chleba a jak se o něj starat:

1) Barva a tvar

Kůrka chleba by měla být přiměřeně zabarvená, i v tomto případě se objevují regionální odlišnosti, např. Praha má ráda tmavší kaštanovou barvu chleba. Kůrka má být přirozeně tvrdá a zhruba 4 až 5 mm tlustá. Regionální odlišnosti platí i u tvaru, např. v Olomouci preferují vyšší " knedlíkovitý " tvar chleba.

2) Vůně a chuť

Chléb vám musí příjemně vonět, pokud vám cokoliv na vůni či chuti nesedí, raději se tomuto druhu chleba vyhněte. Vždy je to ale na vašem osobním posouzení, neexistuje tady žádná univerzální rada a každý se v tomto případě rozhodne pro to, co je mu příjemné.

3) Pružnost

Střída chleba (měkká část) by měla být elastická a přiměřeně pórovitá. Po stisknutí by se měl chleba vrátit do svého původního tvaru, v opačném případě se chlebu raději vyhněte, značí to, že je nedopečený.

4) Drobivost

Dobře upečený chleba by se neměl drobit, v opačném případě je to známka toho, že chleba je špatně propečený nebo zakyselený, má pak fádní chuť i vůni a brzy začíná plesnivět. Může to být ale způsobeno i nesprávným zacházením s chlebem (skladováním, řezáním).

5) Uskladnění

Ideální teplota pro uskladnění chleba je pokojová mezi 20 až 25 °C, je to zároveň optimální teplota pro zpomalení jeho tvrdnutí a plesnivění. Chleba zabalte do utěrky či plátýnka, které dokáže vstřebávat uvolňující se vodu ze skladovaného chleba. Po třech dnech je ideální utěrku či plátýnko vyměnit a vyprat. Takto zabalený chleba pak můžete bez obav uložit do chlebníku či jiného neprodyšného obalu.

6) Do ledničky nikdy

Pokud chcete váš chleba opravdu ztrestat, dejte ho do ledničky. Právě při chladírenské teplotě 0 až 10 °C probíhá v chlebu řada fyzikálně chemických procesů, které způsobují jeho rychlé tvrdnutí (to však neplatí pro skladování při mrazírenské teplotě -18 °C a nižší, při které můžeme hermeticky zabalený chléb bez problémů skladovat řadu týdnů až měsíců, před použitím se doporučuje nechat chléb samovolně roztát).

7) Krájení

Může se to zdát jako nepodstatná věc, ale i při obyčejném krájení můžeme chleba zásadním způsobem poškodit. Pro krájení je proto nutné mít dobrý ostrý nůž nejlépe s vyšší střenkou, která nás dobře povede. Chleba pak krájet nejlépe položený na bok tak, aby se nemačkal a nepotrhal. Při samotném řezání příliš netlačit a lehce řezat jako pilkou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články