7 prezidentských letounů Air Force One

Prezident Spojených států amerických nelítá jen tak se slepicemi. Právě teď mu Boeing staví nový kočár. Jak vlastně tyhle mobilní Bílé domy vypadaly dřív?
Obrázek uživatele Vaclav Rybar
Kulturní barbar, oktanový pozér, vrah masa a poživatelných potravin všeobecně.
   

1. Hádej, kde jsem I a II (C-87A Liberator Express)

c87a Vůbec první letadlo vyhrazené jen a jen pro prezidenta. Jenže se záhy ukázalo, že tenhle model není příliš spolehlivý, a tak ho Rooseveltovi zase rychle vzali, i když s ním později sem tam převáželi další členy prezidentova kabinetu.  

2. Posvátná kráva (C-54 Skymaster)

sacred Kráva byla asi prvním opravdovým Air Force One vůbec. Měla vyhrazený prostor na spaní, vlastní pracovnu, telefonní linku a další zázemí, které z ní dělalo prezidentskou kancelář v pohybu. Dokonce měla i zvláštní výtah, který Roosevelta dopravil do útrob letadla na jeho invalidním vozíku. Prezident nicméně využil letadlo jen jednou, cestou na Jaltu v únoru 1945.  

3. Independence (DC-6 Liftmaster)

independence Když po Rooseveltově smrti nastoupil do Bílého domu Truman, používal chvilku Krávu, ale pak si nechal postavit nové letadlo a pojmenoval ho Independence (Nezávislost) - podle svého rodného městečka v Missouri. Letadlo bylo výrazné především venkovním nátěrem - jeho čumák připomínal orla bělohlavého, dravce který je jedním z hlavních symbolů Spojených států Amerických.  

4. Columbine II (VC-121 Super Constellation)

columbine Prezident Eisenhower měl k dispozici nejen Trumanovo letadlo, ale také Columbine II a později i Columbine III. Dvojka měla zajímavý osud. Po skončení její prezidentské služby ji koupil majitel práškovací firmy a chtěl ji rozřezat na kusy, protože nevěděl, že se jedná o bývalou Air Force One. Na poslední chvíli ji od něj odkoupil sběratel, který se ji momentálně snaží zrestaurovat do původního stavu.  

5. SAM 26000 a 27000 (Boeing 707)

707 V roce 1958 se v prezidentské výbavě konečně objevil tryskáč. Boeing 707 začala i veřejnost označovat podle rádiového kódu jako Air Force One, a navíc v téže době získal svůj charakteristický barevný kód - bílomodré pruhy a prezidentskou pečeť na boku. V roce 1972 získal první Boeing 707 lépe vybaveného bratříčka. Přezdívky už se nepoužívaly - SAM znamená Special Air Mission neboli speciální letecká mise. Boeing 707 vydržel ve službě až do roku 1990, takže si v něm část svého období užil i George Bush starší. Nejvíc se v něm nalétal Ronald Reagan. Právě v jeho knihovně a muzeu nyní druhá, novější generace prezidentského Boeingu 707 přebývá.  

6. SAM 28000 a 29000 (Boeing 747)

aktu Aktuální sedmčtyřisedmičku ještě objednával Reagan a o design interiéru se mimochodem postarala paní Reaganová. Už si s ní ale nezalétal. Tenhle stroj a jeho mladší dvojče si užily hodně mediální pozornosti, můžete je ostatně vidět i ve filmu Air Force One s Harrisonem Fordem v roli fiktivního amerického prezidenta. Moderní Air Force One umožňuje prezidentovi nejen plné spektrum komunikace (včetně možnosti přímého televizního přenosu - ta byla přidána po útocích z 11. září), ale je vybaven i pasivními obrannými systémy, moderním radarovým systémem a bývá označován za plnohodnotnou náhradu Bílého domu.  

7. Chystaný Air Force One (Boeing 747-8)

162718022 V roce 2017 bude stárnoucí prezidentská letka nahrazena třetí generací jumba - nejdelším osobním letadlem na světě a vůbec největším v USA vyráběným letadlem. Airbus z nabídky postavit novou Air Force One vycouval, protože se mu nevyplatilo postavit jen tři letadla. Boeing nabídl tišší, úspornější a větší variantu dosavadního jumba. Má přepracovaný tvar křídel a lepší motory. Prezidentovi také nabídne víc prostoru a pohodlí, stejně jako lepší komunikační výbavu a pokročilejší obranné mechanismy. Tím prezidentem ale už nebude Barack Obama, protože jeho období končí v lednu 2017, přičemž modernizovaná Air Force One nastoupí do služby právě až v průběhu roku 2017.   Letadly ale nelétají jen prezidenti a občas bývá při komunikačních přestřelkách pilotů a dispečerů dopravních a nákladních letadel celkem prča. Posuďte sami ZDE. 

Komentáře