7 pravopisných chyb, které dělají i vysokoškoláci

Bezchybné psaní v českém jazyce občas dokáže značně zatopit kdekomu. Pojďme se podívat na sedm nejčastějších chyb, které dělají téměř všichni.

1. Hold x holt

Skládám hold těm, kteří správně dokážou napsat slovo holt ve smyslu inu. Výraz hold píšeme ve smyslu vyjádření pocty.

2. Standardní x standartní

Jediný případ s -t na konci je v případě standarty - jako symbolu hlavy státu nebo prezidenta. Ustálenou míru vyjadřuje slovo standard.

3. Viz x viz.

Viz má mnoho lidí zafixováno jako zkratku, píší ho tedy s tečkou na konci, což je chyba. Viz je rozkazovací způsob slovesa vidět, tedy ho píšeme bez tečky.

4. Spontální x spontánní

Spontánní, vždy spontánní. Tento výraz znamenající bezprostřednost, samovolnost se až příliš často z nejasného důvodu zaměňuje za patvar spontální.

5. Zdali x zda-li

Koncovku -li můžeme například použít u slov vyjadřující podmiňovací způsob. Zdali (a také neboli) je ovšem normální slovo a napsat zda-li je hrubá chyba.

6. Díky úmrtí

Díky se nepoužívá ve spojení s negativní skutečností. Má jednoznačně pozitivní význam. Díky krásnému počasí můžeme jít dnes k vodě, ale kvůli úmrtí v rodině jsme dnes smutní.

7. Tématický x tematický

Přídavné jméno tematický vychází ze slova tematika, nikoliv téma. Veškeré příbuzné tvary se tedy píší s krátkou samohláskou -e.

ZDE se podívejte na pravopisné chyby, které jsou i důvodem k rozchodu!


Komentáře