fb pixel 7 ostrovů, co vyrostly jako houby po dešti – G.cz
Vyhledávání

7 ostrovů, co vyrostly jako houby po dešti

Lidstvo se rozpíná a Země mizí pod vodou? Neplatí to všude. Stačí tam vyrazit a okolíkovat si nové území. Tak na co ještě čekáte?

Václav Rybář
Václav Rybář 13.11.2016, 18:00

1. Anak Krakatau (1927)

Indonéský ostrov, který se rozpíná tempem sedm metrů za rok už téměř století. Může za to neustále aktivní sopka, která vybíhá těsně pod hladinu moře. Když začala v roce 1927 soptit, byl proud lávy tak intenzivní, že ho moře nezvládalo pobrat. Láva se tak vršila a tuhnula nad hladinou. Ostrov má dnes celkem slušné rozměry, ale vzhledem k neustále tryskajícímu magmatu se tu nedaří floře ani fauně.

2. Ilha Nova (1957)

Na portugalských Azorech nejdřív v padesátých letech jedna nervózní sopka z ostrova vyhnala dva tisíce lidí, aby jim o pár měsíců později nadělila bonusovou hroudu, kterou nakonec spojila s původním ostrovem. Prostě takový přístavek, který se brzy stal velkou turistickou atrakcí.

3. Zalzala Jazeera (2013)

Kouzel od Balučistánu na západě Pákistánu vyrostla hrouda, které se přezdívá doslova "hora zemětřesení". Silné otřesy i síle 7,7 stupně Richterovy škály tu vyhřezly z mořského dna plošinu o velikosti 160 x 170 metrů. V září 2013 byla zhruba dvacet metrů nad hladinou, během několika měsíců ale klesla o tři metry, takže pokud tu chcete bydlet, jednejte rychle!

4. Nishinoshima (2013)

Když nedaleko japonského pobřeží v roce 1974 vybuchla podmořská sopka, zjevil se tu ostrov o rozměrech 650 x 200 metrů. O necelých čtyřicet let později sopka zaúřadovala znovu, a teď má ostrov zhruba kilometr na šířku. Sopka pořád pracuje a na povrchu ostrova teče horká láva, takže bychom se stavebním povolením nespěchali. Odborníci ale soudí, že po uspání sopky se ostrov opět zaplní travnatými plochami, tak jako v sedmdesátých letech.

5. Al Zubair (2013)

Skupinka ostrovů cca 60 kilometrů od Jemenu je tak čerstvá, že ještě není pojmenovaná. Jejich sopky vybuchují každou chvíli, takže zřejmě místní správa čeká, až se vše uklidní. Cestovky sem už ale vozí turisty, aby si vyfotili doutnající vrcholy a prošli se po hroudě s nedávným datem výroby. Není vyloučeno, že ostrovů v této oblasti ještě přibude.

6. Norderoogsand (2013)

Pár desítek kilometrů od severního pobřeží Německa se už několik dekád nachází několik písečných plání, které by byly ideálním letoviskem. V létě jsou obyvatelné, v zimě jsou pár metrů pod vodou. Jedna z plání ovšem předloni dosáhla výšky 3,5 metru a byla tak oficiálně prohlášena za ostrov. Případní stavaři ale mají smůlu, celá oblast byla označena za přírodní památku.

7. Hunga Tonga-Hunga Haʻapai (2015)

Sopka mezi dvěma již existujícími ostrovy nedaleko Tongy postupně vybobtnala nad hladinu, a i když erupce už ustaly, ostrov neustále "pracuje" a dost možná se propojí s oběma okolními ostrovy v jednom velkou plochu o rozloze několika desítek čtverečních kilometrů. Ptáci už tu hnízdí, což je dobré znamení. Místní už si to tu krokují, ale podle vědců hrozí, že sopka ještě vizáž oblasti trochu poupraví.

Je tolik krásných a pozoruhodných ostrovů, ale Češi teď berou útokem jiný - Srí Lanku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články