fb pixel 7 nezničitelných armádních komplexů – G.cz
Vyhledávání

7 nezničitelných armádních komplexů

Války skončily, vojáci odešli, ale tyhle budovy a opevnění to odmítly vzdát. A pravděpodobně tu budou ještě dlouho po nás, takže jestli vyhlížíte vhodné kandidáty na památky, které tu budou ještě za několik staletí, tyhle byste neměli minout.

Václav Rybář
Václav Rybář 22.2.2014, 14:30

1. Pevnost Ord (USA)

ort_ksj_mit_edu ksj.mit.edu Jedna z největších amerických základen vůbec byla uzavřena v roce 1992 a od té doby vesele chátrá. Komplex budov je tak rozsáhlý, že se žádnému investorovi nevyplatí je všechny srovnat se zemí. Ord se nachází nedaleko kalifornského Monterey a podobně jako naše Brdy jeho rozpadající se stav láká umělce, paintbalisty a další divné existence.  

2. Saint Nazaire (Francie)

nazaire_thehelpengin www.thehelpfulengineer.com Ponorková základna, kterých nacisté na okupovaném území postavili hned několik. Byla vytrvale kropena britskými bombardéry. Doky v Saint Nazaire byly svého času největšími suchými doky na světě a Říše si tu postavila SS Normandii, největší transatlantickou osobní loď. Právě tyto doky se staly dějištěm slavné operace Chariot. Doky jsou tak bytelné, že jejich likvidace či přebudování nepřichází vzhledem k finančním nákladům v úvahu. Proto se v jejich ruinách usídlilo muzeum, hrstka barů a nejrůznějších atrakcí.  

3. Maginotova linie (Francie)

military_history_org www.military-history.org 100 pevnostních srubů, přes tři stovky kasemat, většinou zapuštěných hluboko v zemi. Ambiciózní Maginotova linie se stala vzorem pro řadu budoucích opevnění, včetně československého. Francouzi ovšem na některých částech šetřili, což se v boji samozřejmě projevilo. Po krk zakopané kasematy budou navěky připomínkou Maginotovy prozíravosti. Vydloubnout je země by stálo moc peněz, takže bacha, kam při toulkách po Francii šlapete.  

4. Duga-3 (Ukrajina)

woodpecker_chad_gracia www.chadgracia.com Američany přezdívána Sovětský datel. Obrovská anténa byla součástí speciálního ruského radaru, který byl v letech 1976 – 1989 na všech krátkovlných rádiových frekvencích slyšitelný jako cvakání o frekvenci 10 Hz, odtud přezdívka Datel. Duga-3 bohužel stojí nedaleko Černobylu, takže je trochu radioaktivní. Trochu dost. To kdybyste si ji chtěli prohlédnout zblízka nebo na ni nedejbože vylézt.  

5. Johnstonův atol (USA)

johnston_alt06 www.alt06.com Další mírně radioaktivní památka. Nedaleko atolu proběhlo několik jaderných testů, ale americká armáda tu především skladovala obrovské množství yperitu a zákeřných herbicidů jménem Agent Orange. Co kdyby se ještě někdy hodily, no ne?  

6. Flaktürme (Německo)

flakturme_spiegel_de www.spiegel.de Osm masivních obranných věží v Berlíně, Hamburgu a Vídni vzniklo jako reakce na neustávající spojenecké bombardování. Věže sloužily jako rozhledny, stanoviště protiletadlových zbraní a také jako velké a bezpečné bunkry. V plánu jich bylo mnohem víc, ale začaly se stavět pozdě a Říše už jich víc nedokončila. Rozbourat takovou stavbu je náročný úkol, stejně tak se pro ně těžko vymýšlí mírová funkce. Jsou prostě příliš... ve všech ohledech.  

7. Maunsellova opevnění

maunsell_commonst Wikipedia Commons Tyto pevnosti na kuří nožce stojí dodnes v ústí Temže. Nečíhají už na německé ponorky, ale svého času splnily svůj účel na jedničku. Nohy jsou nerozbitelné, pevností je mnoho a jsou uspořádány tak, aby mezi nimi případný vetřelec musel co nejsložitěji kličkovat. Bourat je? A proč... jsou nádherné a vypadají tak bytelně, že v případě třetí světové určitě velmi dobře poslouží svému původnímu účelu. Žádný jiný pro ně totiž zatím nikdo nevymyslel.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články