fb pixel 7 let jí bylo, když hajlovala: anglická královna Alžběta II. A nejen ona, ale i její matka. – G.cz
Vyhledávání

7 let jí bylo, když hajlovala: anglická královna Alžběta II. A nejen ona, ale i její matka.

Před téměř dvěma lety (19. července 2015) mnoho Britů pořádně dohřálo vydání bulvárního deníku The Sun s fotkou hajlující královny na obálce. Ta pochází z videa, které deník pohotově umístil na své webové stránky.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 16.6.2017, 11:56

Bez dlouhých řečí - tady ho máte:

Tenhle rodinný film byl pořízen někdy v roce 1933, kdy byl Hitler v Německu demokraticky zvolen za kancléře. Budoucí královnu Alžbětu na snímku jistě sami poznáte - druhé větší dítě (druhá zleva).

Vedle ní stojí její tříletá sestra, princezna Margaret, kterou ke zdvižení pravice ponouká jejich strýc, princ Eduard (Edward) - budoucí král Eduard VIII. Ten tehdy vůbec neskrýval své sympatie k nacistickému Německu.

Sám se později s Vůdcem osobně sešel, vzájemně se pozdravili německým nacionálně-socialistickým gestem a podebatovali, načež Eduard prohlásil, že to není vůbec špatný chlapík, ten Hitler.

A konečně poslední aktérka do skládanky, ta po Alžbětině radostně zdvíhané pravici, která sama vzorově hajluje - to je v roce 2002 ve věku 101 let zesnulá královna Alžběta známá jako "královna matka", tedy její matka.

Snímek vyvolal v Británii vlnu pobouření, zejména proto, že zde mají všichni ještě v čerstvé paměti pietní návštěvu, kterou královna uskutečnila spolu s princem Philipem na konci května v bývalém německém koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Většina lidí se shoduje na tom, že jde o poněkud zákeřný, neférový útok - současná královna byla tehdy ještě malé dítě. A malé děti mnohdy vůbec nevědí, co vlastně dělají a jaké mohou mít jejich činy skutečný dosah.

O královně matce se v tomhle ohledu spíše takticky mlčí, protože o mrtvých jen dobře. A navíc nikdy potom žádným způsobem královna Alžběta své sympatie k nacismu nevyjadřovala, ba právě naopak.

A Eduard? Ten je stále i po těch dlouhých desetiletích vnímán jako černá ovce královské rodiny - pár let poté, co byl pořízen tento snímek, se už coby král zamiloval do americké herečky Wallis Simpsonové, a jelikož mu byla tahle láska přednější než trůn, v prosinci 1936 po nedokončeném roce vládnutí abdikoval - a teprve poté došlo k jeho výše zmíněnému setkání s Hitlerem.

Ani samu dnešní královnu tenhle "incident" nijak nepoznamenal na duši a na názorech. Naopak se i během ničivých náletů na anglická města odmítla přestěhovat do bezpečí na venkov a jako řadová občanka pomáhala dobrovolnicky v řadách ženských vojenských sborů Britské armády.

Jenže jistá část veřejnosti stejně jako redaktoři deníku The Sun, kteří nezveřejněným způsobem tento záznam získali a publikovali, si snaží zachovat střízlivější hlavu a upozorňují na skutečnost, že tento a možná i mnoho jiných dokumentů leží v královských archivech už více jak osm desetiletí, aniž by je kdokoli viděl. Což sice neznamená, že by se podobné fotky měly vylepovat na všech sloupech, ale například historici by již po tak dlouhé době měli zřejmě právo se s těmito prameny seznámit.

Právě jeden takový, vlastně taková - historička Karina Urbach(ová) z Ústavu historického bádání při Londýnské univerzitě - považuje krok deníku The Sun za "velmi účinnou pobídku Buckinghamskému paláci, aby konečně zveřejnil dokumenty vypovídající o vztazích mezi královskou rodinou a nacistickým režimem ve třicátých letech", kdy ještě málokdo tušil, že se po necelých dvaceti letech od konce první (tehdy nazývané ještě jen Velké) světové války schyluje k dalšímu celoplanetárnímu konfliktu.

A zde se přesvědčte, že princ Philip je stále ten nejvtipnější člověk na světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články