fb pixel 7 fotek opic, jejichž existence nám dosud unikala – G.cz
Vyhledávání

7 fotek opic, jejichž existence nám dosud unikala

Expedice čínských vědců v tibetských lesích objevila a zachytila nový druh primáta. Stejně jako jako jeho sousední druhy, je i on ohrožen destrukcí místních lesů.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 13.4.2015, 17:00

Čínští členové expedice fotografování biodiversity (Imaging Biodiversity Expedition) na základě domněnek o existenci neznámého druhu opice nastražili v lesích tibetského okresu Medog 31 fotopastí. S nimi i s ručními fotoaparáty se jim podařilo zachytit doposud neznámý druh opice.

1. Stovky fotografií a nahrávek makaka bělolícího(Macaca leucogenys) byly publikovány v časopise American Journal of Primatology.

2. Opice se na těchto intimních snímcích tulí, čistí si navzájem kožichy a krmí se.

3. Vědci se původně domnívali, že jde o makaka asámského, jenže některé morfologické znaky tomuto druhu neodpovídaly.

4. Makak bělolící se vyznačuje bílými chlupy na bradě a tvářích, v pozdějším věku mu lemují celou tvář. Na krku má silné ochlupení, zato ocas má holý a krátký.

5. Vědci si jeho existence všimli nejprve díky specifickému, pronikavému výstražnému volání.

6. Tito primáti žijí na rozmanitých lesních stanovištích, od tropického do vysokohorského stále zeleného listnatého nebo smíšeného lesa.

7. Tato stanoviště však bohužel podléhají mohutné destrukci a právě "zbrusu nový" makak by k tomuto problému mohl přilákat pozornost.

Tibetské lesy jsou jedněmi z nejdůležitějších ekosystémů pro zachování ekologické stability Země. V posledních letech však čelí nelítostné čínské těžební invazi a jejich rozloha se kvapem zmenšuje. Bohužel se (na rozdíl třeba od Amazonských pralesů) zdaleka netěší takovému zájmu odborné veřejnosti i médií. Doufejme, že objevení makaka by mohlo být malým krůčkem ke změně.

A něco o dalším ničení čínské přírody, a taky o nejroztomilejším zvířátku na světě se dočtete TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články