fb pixel 7 faktů o známých autorech, které musí znát všichni intelektuální snobi – G.cz
Vyhledávání

7 faktů o známých autorech, které musí znát všichni intelektuální snobi

K spisovatelskému řemeslu se člověk dostává jako k prostituci. Napřed to dělá pro své potěšení, pak pro potěšení druhých a nakonec pro peníze.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 23.3.2018, 14:03

Přední francouzský literární teoretik, kritik, filosof a semiotik Roland Barthes řekl, že "autor je mrtev" a pro každé literární dílo je mnohem důležitější jeho čtenář. My si však myslíme, že životy spisovatelů jsou často mnohem zajímavější a pestřejší než fabulované příběhy jejich knih...

1. Jack Kerouac

Ačkoliv proslul románem "Na cestě", nikdy se nenaučil řídit. Přestěhoval se do New Yorku ještě jako puberťák a nikdy nepotřeboval auto. Během svých cestovatelských dobrodružství vždycky zaujímal místo spolujezdce. Proto byl pro něj Neal Cassady nezbytný, především jako řidič.

2. Vladimir Nabokov

Lolita mu na stará kolena změnila život. Nejen obrazně, ale i doslovně. Až s vydáním této knihy se začal živit jako spisovatel na plný úvazek. Nutno dodat, že mu bylo už 60 let. Do té doby si přivydělával jako tutor, tenisový trenér a vysokoškolský profesor.

3. James Joyce

Tenhle slavný spisovatel opustil rodné Irsko, když mu bylo 22 let. Svůj nejznámější román Odysseus, který se odehrává v Dublinu, psal kdesi na pobřeží Itálie.

4. Virginia Woolf

Feministická členka Bloomsbury Group měla nepořádek nejen v osobním životě. Místo, kde psala, přirovnala její přítelkyně Vita Sackville-West k neuvěřitelné změti špíny a zbytečností. Přesto v něm dokázala stvořit zcela zásadní literární díla. Tohle řekněte mámě (nebo manželce), až po vás bude chtít úklid pokoje.

5. Francis Scott Fitzgerald

Jestli se o spisovatelích traduje, že jsou to chudí bohémové, tenhle pán byl ve své době naprosté terno. Na každé knize, kterou napsal, vydělal přibližně 55 tisíc dolarů.

6. George Orwell

Námět pro jeho veledílo 1984 byl údajně převzat z již existujícího románu s názvem "We". Vyprávělo se v něm o městě ze skla, které striktně hlídala vláda. Dvě hlavní postavy se do sebe zamilovaly a rozhodly se pro rebelii... Slavný román 1984 vyšel o tři roky později. Ha!

7. Franz Kafka

Tři jeho slavné novely – Zámek, Proces a Amerika – nikdy neměly spatřit světlo světa. Jenže důvěřivý Kafka, který poprosil před svou smrtí přítele Maxe Broda, aby je zničil, se sekl. Brod je navzdory poslednímu přání autora vydal. Pravděpodobně se na nich i dost dobře přiživil.

A tady máte 21 knih, které změnily náš život.

Podobné články

Doporučujeme

Další články