7 důvodů, proč si zahrát paintbal ve Vidochově

… protože až do Česka zase vtrhnou Rusáci, bude pozdě učit se střílet.

Obrázek uživatele Ivan Brezina
„Svět patří těm, co se neposerou.“

Opuštěná továrna nedaleko Nové Paky je místem, kde vstoupíte do jiné reality. Druhá světová válka? Sci–fi masakr s predátory? Postapokalyptický boj všech proti všem? Konflikt s islamisty? To je nakonec jedno, ale je to prostě zábava nadoraz. Osobně vyzkoušeno!

1. Absolutní adrenalin

Desítky let se věnuju extrémním sportům v přírodě, ale tohle je prostě nový a silnější zážitek. Přes mířidla zbraně pozorně sledujete terén a srdce vám buší jako o život. Kolem hlavy vám sviští kulaté projektily s barevným gelem, které se s pleskáním rozstřikují o stěny a strop. Krčíte se, ale pak vás napadne oběhnout to přes schody nebo žebřík do dalších pater a vpadnout „nepřátelům“ do zad. Pokropíte je dávkou a sledujete, jak se jim na těle tvoří barevné fleky. Joooo!!!

2. Společný zážitek

Do Vidochova nás s manželkou pozvali známí z hospody v Kruhu. Byla to náhoda (původně jsme plánovali trek Podkrkonoším), ale tohle bylo prostě silnější lákadlo. Jak máme mnohokrát ověřeno z výprav do Himálaje, sjíždění horských řek na raftu nebo třeba potápění v Thajsku, přiměřená dávka rizika spojuje lidi bez rozdílu. Je si prostě o čem povídat: kdo to kam dostal, kdo koho trefil, komu došly náboje, kdo vymyslel lepší strategii…

Právě proto ve Vidochově pořádají i teambuildingové akce. Rozstřílet šéfa nebo kolegy zaprvé spojuje pracovní kolektiv, a zadruhé je to i symbolická forma řešení konfliktů a odventilování emocí. Já aspoň rozstřílel manželku.

3. Surreálné kulisy

Painbalový areál ve Vidochově je přes sto let stará textilní továrna. Honit a ‚zabíjet‘ se tam budete ve třech patrech, kde majitel rozmístil hromady starého nábytku, pneumatik a dalšího harampádí. Vznikly tak nesčetné úkryty, skrýše, pozorovatelny a zašívárny, které hře dávají další rozměr. Za dobu existence areálu je to už všechno hustě pokryto stopami bojů. Barevné cákance jsou prostě všude, což dává představu o tom, co všechno se tu už odehrálo.

4. Rehabilitace vojny

Před listopadem 1989 jsem nesnášel armádu a později se s pomocí řady triků vyhnul jak vojenské, tak i náhradní službě. Jak ale dnes sílí ohrožení ze strany Ruska, pomalu měním názor. Česko se nebránilo v březnu 1939 ani v srpnu 1968, a to byla zásadní chyba. Už si dokážu představit, že bych střílel ruské agresory jako králíky (dokud by nezastřelili oni mne). Podobné je to i u řady mých kdysi antimilitaristických známých, kteří dnes pod hrozbou napadení Česka z východu vstupují do aktivních záloh. Místa jako Vidochov jsou příležitostí vyzkoušet si to nanečisto.

5. Dostupnost

Vidochov leží přímo na hlavním tahu z Prahy do Krkonoš kousek za Novou Pakou. Než přijedete na Horka (a dál třeba do Jilemnice, Špindlu nebo do Trutnova), stačí se jen ze silnice v kopci dívat doprava (GPS 50.5145500N, 15.5595158E). Paintbal je ale dostupný i finančně – tříhodinová hra vyjde jen na 400 Kč. Výhodnější je, pokud se vás domluví parta aspoň nad 9 lidí – pak to stojí 350 Kč.

6. Bezpečnost

Majitel areálu Milan na ni velmi dbá a dobře ví, proč to dělá. Kulička vystřelená z paintbalové pušky by vám s přehledem mohla vystřelit oko. To se ale nestane, pokud dodržíte jednoduchá pravidla, která se dozvíte při úvodní instruktáži. Hlavně nikdy nesundavat kuklu s brýlemi a s nezajištěnou zbraní nevstupovat z hracího území do „bezpečné zóny“! Tou je bar, oddělený hustou sítí, která spolehlivě zachytí případné zbloudilé střely.

Kromě kulky s brýlemi nafasujete i čepici, rukavice a maskáčový overal (a ženy navíc i vestu). Je to dost na to, aby vás kuličky nezranily, ale právě tak akorát, abyste po zásahu cítili pořádné štípance. Při ráně zblízka můžete mít i modřinu – přesně tak akorát, abyste se přiměřeně báli.

7. Variabilita zážitků

Buď proti sobě volně bojují týmy červených a žlutých, nebo jedno mužstvo (ženstvo?) brání vybranou pozici a druhé ho dobývá. Třetí možností je, že hledáte ukrytý batoh, a při tom se navzájem zabíjíte. Mimochodem, našel jsem ho já – nejlepší stratég, nejpřesnější střelec, nejzákeřnější útočník, ale hlavně nejskromnější a nejmírumilovnější člověk od Nové Paky až po Jilemnici.

Více: www.paintballvidochov.cz

A TADY si přečtěte, jestli vás zabije kulka vystřelená pod vodou.

Komentáře