fb pixel 7 důvodů, proč si místo televize pořídit projektor – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč si místo televize pořídit projektor

Proč byste si v době velkých televizí ještě měli pořizovat hlučnou krabičku, co vysílá světlo na zeď? Třeba proto, že už vás přestalo bavit chodit do kina a chcete si udělat kino doma. A právě tohle kouzlo projektorům ještě dlouho nikdo nesebere.

Václav Rybář
Václav Rybář 9.11.2017, 15:00

1. Velikost

Má vaše televize metrovou úhlopříčku? Nebo metr a půl? A proč nemít třeba dvojnásobek? Pokud se spokojíte s bílou zdí, nebo si třeba sami vyrobíte takhle velké plátno, není podobně velký obraz žádným problémem. Za televizi s takovou plochou byste ale zaplatili šestimístnou sumu.

2. Flexibilita

Nechcete pokaždé koukat na obří úhlopříčku a připadá vám, že když skončí Gladiátor a začnou televizní noviny, není nutné koukat na moderátory v nadživotní velikosti? Fajn, stačí posunout páčku a objektiv s optickým zoomem poslušně zmenší obraz, aniž byste museli s projektorem fyzicky hýbat. Díky zoomu si navíc můžete vychutnat velkolepý obraz i v případě, že máte relativně malý obývák. Korekce obrazu pak zajistí, že promítat můžete opravdu odkudkoliv.

3. Rozměry

V prvním bodě jsme si řekli, že na velikosti záleží, ale platí to také opačně - svou obří 4K televizi si asi nesbalíte na dovolenou nebo ji neodnesete ke kamarádům, až se zase bude hrát derby. Projektor lze však sbalit během několika vteřin a stejně rychlé je i jeho nastavení v novém prostředí. Stačí čistá bílá zeď a změna několika parametrů v menu. Pak už jen připojíte set-top box nebo notebook a může se promítat.

4. Kino-efekt

Projektory se dnes běžně provozují i v restauracích za bílého dne a dodávají tak sportovním přenosům větší grády, ale jejich největší síla je v tom, když zatáhnete závěsy nebo počkáte na soumrak, a pak si doma užijete nefalšované kino s obrovským "plátnem". Ten efekt, kdy obraz vyplní celou plochu před vámi je zkrátka nenapodobitelný a velmi, velmi návykový. Na filmy už se nikdy nebudete chtít koukat jinak.

5. 3D

Řada cenově dostupných projektorů dnes kromě vysokého rozlišení Full HD nabízí také slušné 3D. Ano, umí ho i televize, ale tento efekt hloubky obrazu i televize s průměrnou úhlopříčkou nikdy není přesvědčivý a nedosahuje stejných účinků jako 3D z kina. Důležité totiž je, aby obraz vyplnil celé zorné pole, a vy jste se do něj mohli opravdu ponořit. A právě tohle projektor zvládá s přehledem, takže jeho 3D skutečně funguje během několika vteřin a nic, co byste případně viděli periferně, vás z něj nevytrhne.

6. Technologie

V podtitulku jsme mluvili o hlučné skříňce, ale většina projektorů je dnes tichá, jsou také menší a lehčí než dřív, ale především zvládají plné Full HD rozlišení a často nabídnou i bezdrátový přenos dat, takže vám odpadnou i starosti s kabeláží. My jsme se byli podívat na novou řadu projektorů Acer P6, které jsou určeny pro kanceláře i obýváky (mají totiž univerzální rozlišení 1920x1200) a díky vysoké světelnosti (5000 lumenů) a kontrastu (20 000:1) jsou skvěle použitelné i za denního světla.

Samozřejmostí je podpora 3D a dlouhá životnost lampy (4500 hodin), ale také nadstandardní bezdrátové HDMI, které umožní přenášet Full HD obraz i vícekanálový zvuk. Navíc je projektor vybaven 10W reproduktory, takže ani nepotřebujete výkonnou aparaturu, ačkoliv pro dosažení kinozážitku ji rozhodně doporučujeme.

7. Ceny

Doby, kdy našlapané projektory stály kolem sto tisíc, jsou naštěstí nenávratně pryč. Základní verze směle atakují ceny televizní s úhlopříčkou půl druhého metru a přitom nabízejí mnohem víc. Televize už dneska není jen okno do světa veřejnoprávního vysílání, seriálů nebo filmů - díky připojení na internet si můžete na svém domácím zobrazovadle pustit úplně cokoliv od YouTube videí přes videohry až po vlastní tvorbu. A pokud z toho nekonečného moře obsahu chcete vytěžit opravdu maximum, potřebujete se "vrátit" do kina. A to si dneska můžete koupit výhodněji než kdy předtím.

Podobné články

Doporučujeme

Další články