fb pixel 7 dlouhých treků Evropou – G.cz
Vyhledávání

7 dlouhých treků Evropou

Blíží se podzim a s ním i závěr trekové sezóny. Poslední příležitost vyrazit někam daleko s lehkým batohem!

Petr Kosek
Petr Kosek 2.9.2015, 19:00

Ultralehký treking (UL) je způsob, jak urazit dlouhé vzdálenosti bez přehnané zátěže a úsilí devastujícího tělo. Vyžaduje to dobré plánování, seznámení se s možnostmi výbavy a trochu experimentování. Jaké má UL výhody?

S lehkým batohem ujdete denně víc kilometrů. Kromě toho, že máte náladu i čas víc se kochat (s menším nákladem jste rychlejší), nemusíte táhnout tolik jídla. To přináší další úsporu hmotnosti. Nic se nevyrovná pocitu, že se horami proháníte jenom s desetikilovým batohem a jste dlouhodobě schopni urazit přes třicet kilometrů denně. A to s dlouhou polední siestou na krásných místech! V tom je hlavní rozdíl. Při trekingu „natěžko“ se vám ráno po nasazení batohu chce zemřít, zatímco „nalehko“ se vysloveně těšíte na chvíli, kdy nahodíte batoh a znovu vyrazíte.

S lehkým batohem se před vámi v Evropě otevírají nepřeberné možnosti. Na dvě stě kilometrů dlouhý trek už nebudete potřebovat tři týdny. Do závěru trekové sezóny se vám proto klidně podaří „vmáčknout“ víc delších tras. Na webu naleznete informace o desítkám týdenních treků. Na sedm z nich si posvítíme, a vezmeme to od kratších po ty delší.

Byla by ale škoda rozdělovat trasy na několik menších. Kouzlo přece nespočívá v krajině – ta je stejná i pro jednodenní výletníky. Kouzlo je v tom, že jste schopní dlouhodobě samostatně fungovat jen s tím, co si nesete. Jste za sebe zodpovědní a jdete si za svým cílem. Zjistíte, že nepotřebujete mnoho věcí a už vůbec ne moc peněz. Když fungují takhle jednoduché zákony, jednoduchý je i život!

Jak radikálně snížit hmotnost batohu se dočtete ZDE.

1. Tour du Mont Blanc

170 km, 10 000 m převýšení, nejvyšší bod 2665 m

Vyhlášená trasa obchází masiv Mont Blanku. Trochu moc lidí, ale ideální způsob, jak se dobře sžít s UL výbavou a pořádně ji otestovat. Kdyby něco nevyšlo, odnikud to není daleko do civilizace a všude jsou horské chaty. V horských podmínkách tu můžete vyzkoušet tarp (nepropustnou ultralehkou plachtu) nebo stan bez podlážky a poznat jeho výhody. Nízké noční teploty prověří účinnost vašeho lehkého spacího UL systému (karimatka + spacák + oblečení). Jídlo i voda jsou na trase poměrně dostupné, takže by neměl být problém pohybovat se s batohem o váze kolem deseti kilogramů. Trasa je dobře značena, mapy snadno k sehnání.

2. Bulharské hřebenů Rila, Pirin nebo Rodopi

délka podle zvolené trasy

Skvělé možnosti pro romantiky hledající poklidný kout světa, kde si užijete relativní samotu. Když si dáte trochu práce a seženete dobrou mapu, můžete se tu libovolně toulat od dvou dnů do pár týdnů. Už jen pro pocit volnosti se vyplatí odpoutat od hmoty a užívat si přírodu v minimalistickém stylu – bez kil otupujících a unavujících „nezbytností“. Výhled na hvězdy z pod tarpu, ranní vůně louky a „dupání“ mravence ťapajícího po tyvekové plachtě (viz ZDE). Zazipovaní ve stanu to nezažijete.

3. Korsická GR20

180 km, 10 000 m převýšení, nejvyšší bod 2700 m

Vzhledem k popularitě trasy nepočítejte se samotou a připravte se na každodenní boj o místo v kempech kolem horských chat. Korsičané neradi vidí, když kempujete nadivoko. UL přístup se tu hodí – trek je místy hodně technický a s čtvrtmetrákovým batohem by se vám tam skotačilo těžko. Vyrážejte brzy ráno. Zaprvé se tak vyhnete vedru a zadruhé budete v dalším kempu mezi prvními, takže odpadnou problémy s místem.

Jdete nalehko? Minimum věcí ráno rychle sbalíte. Zvlhnul vám tarp? Nacpete ho do boční kapsy batohu a o polední pauze během pár minut dosušíte. Jídlo na celou dobu nést nemusíte. Zásoby lze doplnit téměř všude a v sezóně se můžete stravovat i na chatách. Batoh těžší než patnáct kilo je nesmysl.

4. Švédský Kungsleden

440 km

Užijete si tu jednu z posledních opravdu přírodních oblastí Evropy. Trek nepřekonává žádná velká převýšení, takže ho nalehko zvládnete za dva týdny. Díky několika chatám s možností dokoupit zásoby není třeba táhnout tuny jídla. Vody je všude dost. To s sebou bohužel přináší problém s komáry. Tarp proto doplňte moskytiérou nebo sáhněte po stanech typu tarptent. Při zlomku hmotnosti normálních stanů poskytují kompletní ochranu a dostatek prostoru. Otevřený stan bych nedoporučil i kvůli častým dešťům a větrům.

Péřového spacáku bych se ve Švédsku nevzdával – k ochraně před zvlhnutím stačí jen trocha opatrnosti. Péřovku bych jen v létě vyměnil za fleece, který je sice trochu těžší, ale odolnější vlhku. Samozřejmostí je dobré nepromokavé oblečení. S bundou a kalhotami se snadno dostanete na celkových 500 gramů. Tarpent, vařič, palivo a další výbava nemusí přesáhnout sedm kilogramů. Zdá se vám to nereálné? Podívejte se, s jakou výbavou obešel Andrew Skurka sám a bez podpory celou Aljašku (za šest měsíců přes sedm tisíc kilometrů, více ZDE).

5. Pyrenejská GR 11

840 km, 40 000 m převýšení, nejvyšší bod 2800 m

Při tomto traverzu celého pohoří se budete pohybovat ve výškovém rozmezí 1000 – 2800 m od hlubokých lesů až po vysokohorské prostředí. Setkáte se s klimatem od středomořského vedra přes chladné hory po atlantické vlhko a mlhy. Užijete si i samotu a navigační výzvy. Podle mě je to velmi zajímavá výzva asi na tři až čtyři týdny. Důkladně tu otestujete jak svou výbavu, tak i různé přístupy k zásobování. Pyrenejská GR 11 může sloužit i jako trénink na nějaký vyhlášený dlouhý americký trek (třeba PCT, CDT nebo Colorado Trail).

6. Via Alpina

více než 5000 km

Perla čekající na ty, kdo dokážou ve svém životě udělat zásadní počin. Evropská perla Via Alpina měří pět tisíc kilometrů! Trasa je výborně zmapovaná a rozdělená do 342 etap. S lehkou výbavou klidně zvládnete dvě za den. Pro někoho je dobrá zpráva, že se dá každá noc strávit na horské chatě nebo ve vesnici. Via Alpina pak ale ztrácí kouzlo dlouhého treku.

7. E1 až E11

více než 50 000 km

Evropské dálkové trasy E1 až E11 (více ZDE) jsou samostatnou kapitolou. Dlouhé úseky ale existují jen na papíře a nevím o nikom, kdo by je prošel celé. Trasa E 3 procházející Českou republikou by ale za průzkum stála.

Více: www.nalehko.com

Podobné články

Doporučujeme

Další články