fb pixel 7 dalších věcí, které jste přehlédli ve smlouvách – G.cz
Vyhledávání

7 dalších věcí, které jste přehlédli ve smlouvách

Nejen Facebook a lichváři se vás snaží natáhnout při každém podpisu nebo nevinném kliknutí. Podívejte se na drzost některých dalších společností, které vás holí jako ovce!

Václav Rybář
Václav Rybář 2.12.2014, 11:00

   

1. Google

google_chro V podmínkách pro uživatele Google Chrome byla nádherná položka informující uživatele o tom, že všechno, co prostřednictvím internetového prohlížeče uploadují, napíší, vytvoří nebo stáhnou se s okamžitou platností a bez omezení stává majetkem Googlu. Pár právníků si tohoto bodu naštěstí všimlo a Google ho v další verzi rychle vyzmizíkoval.  

2. Microsoft

win8 Největší prodejce operačních systémů na světě měl dlouho ve svých podmínkách klauzuli o tom, že se uživatelé zavazují nesrovnávat jeho produkty s konkurencí a veřejně je neočerňovat. Jinými slovy byste neměli psát negativní recenze a říkat, že Windows stojí za ho...uby. Naštěstí tato klauzule není vymahatelná, takže jen hurá do toho, ukažte nám v komentářích, co si o Windows 8 myslíte.  

3. Amazon

kindle Majitelé elektronické čtečky knih Kindle mohou mimo jiné na stránkách Amazonu provozovat blog. A protože Amazon moc dobře ví, že z úspěšných blogů často vznikají neméně úspěšné knihy (stačí sebrat pár tweetů, hodit je do tvrdé vazby, a je hotovo), v podmínkách si vymínili, že majitelé blogů dávají Amazonu právo jejich tvorbu kdykoliv zadaptovat do knižní nebo filmové podoby, aniž by z toho jako autoři viděli jediný cent. A tahle klauzule pořád platí, takže jestli váš blog ještě nikdo nezfilmoval, pravděpodobně to znamená, že za moc nestojí.  

4. Apple

ituness Používáte iTunes? Snad zároveň nepatříte mezi výrobce chemických, biologických nebo nukleárních zbraní. Protože iTunes takové osoby automaticky vyřazuje ze seznamu svých uživatelů. Zároveň si při každém připojení iPhonu ze systémové paměti telefonu stahuje geoúdaje o vaší poloze. Jinými slovy údaje, které obsahují informace o tom, kde jste se vy (=váš telefon) v poslední době pohybovali. Apple tyhle údaje potřebuje, protože... no protože slouží ke zlepšení uživatelského komfortu. Berte nebo nechte být.  

5. Kodak

kodak Král analogového fotofilmu funguje dodnes, protože někteří lidé jsou ovládáni nostalgií nebo setrvačností. Samozřejmě nabízí i digitální služby, včetně onlinového úložiště zdarma. Nahrajte si tam tisíce fotek, odklikněte smlouvu, ale mějte na vědomí, že jste se zároveň zavázali k roční útratě od pěti do patnácti dolarů v online obchodě firmy Kodak. Pokud tak neučiníte, budou vaše data na úložišti bez náhrady smazána. A vy se ničeho nedovoláte, protože jste si to odsouhlasili v licenčních podmínkách.  

6. OnStar

onstar Úžasná služba, která vám v případě bouračky zavolá záchranku, zkontaktuje vás a prostřednictvím operátorky poskytne cenné rady, případně se pokusí zabránit probíhající loupeži. Prostě takové elektronické vševidoucí oko nahrazující vaše zpětné zrcátko, které si nainstalujete do auta, a rázem máte o polovinu nižší pojistné. A proč je vlastně OnStar tak výhodný? Protože při jeho používání souhlasíte s tím, že vaše jízdní data (kdy, kam, jak často jezdíte) může kdykoli prodat třetím stranám. Až vám domů začnou chodit letáky z bordelu naproti vašemu pracovišti, možná budete tušit, odkud vítr vane.  

7. Sony

psn Tuhle klauzuli má celá řada společností, především těch opravdu velkých, u kterých hrozí hromadné žaloby. Podle právníků je nevymahatelná, protože je zároveň protiústavní, ale na pár lidí samozřejmě v případě vyhraněného konfliktu může zapůsobit. Jednoduše jde o to, že vám Sony a další velké firmy v podmínkách zakáží je zažalovat v rámci občansko-právního sporu. Sony tuhle klauzuli přidala relativně nedávno, když se jí hackeři nabourali do Playstation Network a ukradli data stovek tisíc lidí. V dalším updatu Sony Playstation se do podmínek vloudila jedna řádka, která teoreticky může právníkům ušetřit spoustu vrásek.   A na závěr důkaz toho, že ty dlouhatánské podmínky nikdy nikdo nečte. Autoři softwarového balíčku PitStop PC v podmínkách někde uprostřed uvedli, že první člověk, který pošle na uvedený e-mail uvedené heslo, dostane obratem jeden tisíc dolarů. Trvalo čtyři měsíce, než se našel šťastný výherce. Za necelý měsíc pak začne Facebook "střílet naše duše". Více si o tom můžete přečíst TADY. 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články