7 českých dokumentárních filmů, které byste měli vidět, protože vám otevřou oči

České dokumentární filmy jsou velice specifické. Máme spoustu skvělých a talentovaných režisérů, kteří jsou svým přístupem schopni vystihnout specifika, která se týkají našeho národa. Ať už jde o různé sociální skupiny, společenské problémy, kuriozity nebo poukázání na české nešvary, se kterými se setkáváme každý den. Zde je 7 českých dokumentů, které byste měli rozhodně vidět.

1) Show!

Absolventský film Bohdana Bláhovce z roku 2013 se snažil autenticky zachytit zákulisní děj a situace, které se týkaly dětské hudební kapely 5Angels, která zahrnovala nejen osudy 5 mladých dívek, ale především jejich svérázného manažera a podnikatele Michala Mertla, který kariéru kapely pojal jako svůj byznys plán.

2) Český sen

Legendární český dokumentární film Víta Klusáka a Filipa Remundy pochází z roku 2004. Ve snímku si dva tehdejší studenti filmu (Klusák a Remunda) najmou profesionální reklamní agenturu, která vytvoří marketingovou kampaň fiktivního hypermarketu, který se jmenuje Český sen. Lidé jsou lákáni chytlavou reklamou a nízkými cenami. Na louce v pražských Letňanech na ně však čeká nemilé překvapení.

3) K oblakům vzhlížíme

Hrdinou tohoto dokumentárního filmu je teplický fanoušek tuningových aut Ráďa, který své poslední peníze raději obětuje na umytí svého omláceného fordu Escortu než na jídlo. Jeho životním cílem je najít si práci, kde může řídit auto nebo ještěrku, což se mu moc nedaří. Zároveň však sní o tom vylepšovat své auto a vyhrávat s ním ceny na tuningových srazech.

4) Šmejdi

Palčivé téma předváděcích akcí, ve kterém se zákeřní prodejci snaží prodat lehce zmanipulovatelným seniorům hrnce za sto tisíc nebo deku z jelení kůže za dvacet tisíc, bylo ve své době fenoménem doby, o který se intenzivně zajímala média a posléze i čeští zákonodárci. Během sledování filmu si raději připravte pytlík na zvracení.

5) Dva nula

Dokumentární snímek Pavla Abraháma si vzal na paškál fotbalové fanoušky přímo při zápase. Místo na hřiště však filmové kamery mířily do hlediště, kde byly zachyceny rozhovory diváků ze všech sociálních vrstev. Zní to banálně, ale výsledkem filmu je podívaná, která je zajímavější než samotný fotbalový zápas. Trailer k filmu Dva nula mluví za vše.

6) Láska v hrobě

Dojemná lovestory dvou bezdomovců Jana a Jany se odehrává převážně na opuštěném hřbitově ve Strašnicích. Milenecký pár přežívá v hrobce a věří v lepší zítřky, které se bohužel nekonají. Láska v hrobě je smutný příběh se špatným koncem, který se snaží poukazovat na problémy bezdomovectví v České republice.

7) Obnažený národ

Režisér Filip Remunda natáčel dokument o Češích, kteří pravidelně a s láskou dovolenkují v Chorvatsku. Dokument vystihuje všechny české nešvary a národní stereotypy, které si s sebou z Čech přivážejí i na dovolenou k moři. Těšit se můžete na sandále v ponožkách, tuny paštik a tuny nafukovacích lehátek.

A zde jsou skvělé načaté filmové trilogie, které už nikdy nikdo nedotočí.

Komentáře