6 pokladů ze světa outdooru (36.). Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
07.7.2017, 07:07

​... protože boj s živly, bloudění, hlad a mráz za nehty je zábavnější než sezení s lahváčem u televize.

1. Ochrana zraku podle amerických vojáků

Je jedno, jestli lezete po horách, splouváte řeky, jezdíte na kole nebo krájíte sníh na kopcích hranami lyží nebo snowboardu. Oči máte jen jedny a při všech venkovních sportech je třeba si je chránit. Vím to z vlastní zkušenosti – na treku v Himálaji jsem to podcenil a kvůli odrazu slunce od sněhu ve výškách kolem 5000 metrů skončil se sněžnou slepotou. Tři dny jsem nic neviděl a trpěl bolestí, jako kdyby mi někdo vypálil oči žhavým železem. Do oka vám ale může i vletět moucha, odražený kamínek…

Ochranné brýle jsou proto základ, ale musejí být dostatečně odolné a měly by být i stylové. Asi nejlepšími outdoorovými brýlemi na světě jsou WileyX. Vůbec nepřeháníme – „Wileyxky“ byly totiž původně dodávány americké armádě s přísnými požadavky na kvalitně vypracované brýle pro nepřetržité nošení a s velkou odolností vůči mechanickému poškození. Brýle certifikované podle armádního standardu EN.166S musí odolat nárazu ocelové kuličky o průměru 6 mm a váze 0,86 g vystřelené rychlostí 162 km/h.

Dnes WileyX nabízí velký výběr kvalitních modelů ve stylovém provedení nejen americkým vojákům, ale i lidem s aktivním životem a dynamickými zálibami. Brýle WileyX jsou výjimečné díky mimořádně kvalitním čočkám až s osmi ochrannými vrstvami. Základem jsou nerozbitné polykarbonátové čočky Selenite, které eliminují jakékoliv zkreslení a nabízejí optickou přesnost pohledu pod všemi úhly. Jsou desetinásobně odolnější proti nárazům než čočky ze skla. A pak připočtete vrstvy odpuzující vodu i led, ochraňující čočku před poškrábáním, polarizační film poskytující 100% ochranu před UVA a UVB slunečním zářením a 99,9 % polarizace pro perfektní ostrost vidění, anti-reflexní film pro eliminování přesvětleného jasu, který je jednou z hlavních příčin únavy a namáhaní očí…

„Wileyxky“ si můžete vybrat z celé řady modelů. Třeba Arrow WX, což jsou brýle, které poskytují kombinaci jasného pohledu, komfortu a ochranu zraku. Prostě ideání ochrana zraku pro širokou škálu outdoorového použití. Model Arrow WX je k dispozici ve 4 různých barev rámu a 5 různých variant čoček.
„Wileyxky“ se dají v Česku koupit třeba ZDE, ZDE nebo ZDE.

2. Outdoorový chladicí box

Outdoor nejsou jen extrémní horské výstupy, sjíždění divokých řek a prolézání jeskyní. Chystáte se na dovolenou v kempu, pobyt u moře v Chorvatsku nebo houbaření na chatě? Budete potřebovat jinou výbavu než na přechod Himálaje. Na všech těchto méně náročných letních akcích nemáte k dispozici lednici, ale potřebujete uchovat aspoň jeden den potraviny, které se kazí. Maso, sýry, salámy…

Pro podobné situace je dobrou volbou chladicí box Icefresh Compact Quechua od Decathlonu. Při hmotnosti jen jeden kilogram má velký objem 26 litrů. Trik je v tom, že box je nafukovací – klasické skořepinové chladicí boxy se stejným objemem váží až 2,5 kg.

Icefresh Compact Quechua díky účinné a inovativní chladicí technologií Ice Compact Fresh uchová potraviny chladné po dobu jedenácti hodin bez chladicí vložky. Navíc je odolný a velmi skladný a díky nastavitelnému popruhu přes rameno se dobře přenáší.

Izotermický chladicí box (dle normy EN 12546-2) prošel laboratorními srovnávacími testy, které potvrdily jeho účinnost. Box obsahující vodu o teplotě 5 °C byl umístěn do sušicí pece při teplotě 32 °C. Bylo měřeno, za jakou dobu dosáhne teplota vody 15 °C, a ukázalo se, že se tak stane až za jedenáct hodin. S chladicí vložkou se doba ještě prodlouží.

www.decathlon.cz

3. Proteiny jsou v horách základ!

Pokud tělo na vysokohorském treku nebo při jiných náročných outdoorovýchb aktivitách dlouhodobě nedostává dostatečné množství energie a živin, sáhne citelně do vlastních rezerv. A tady je velký rozdíl mezi pohlavími, dámy jsou na tom výrazně lépe. Ženy totiž při nedostatku energie pálí především zásobní tuky a tak přirozeně a bezbolestně hubnou. Oproti tomu muži při výrazném nedostatku sáhnou k pálení proteinů ze svalů. Úbytek svalů = slabší tělo = méně kilometrů za den = více dní mezi zásobováním = ještě větší hlad = agónie.

Řešením téhle rovnice je zastřelit bizona, medvěda nebo zebru a doplnit proteiny z přírodních zdrojů. Nejste tak drsný cestovatel a dobrodruh? Přibalte si do batohu jerky od Adventure Menu – sušené maso, které nemusíte vařit. Díky praktickému balení se dá žvýkat třeba i za pochodu. A protože má jemně kořeněnou chuť, hodí se i na běžné akce. Výlet na kole, plavba po české řece, posezení u ohně…

Na výběr je ze dvou druhů (hovězí a krůtí) v balení 25 g a 100 g. Pozor, jde o maso v sušeném stavu! U většího balení tak vlastně dostanete 320 gramů nejkvalitnějšího syrového masa. Maso je šetrně usušeno bez použití dochucovadel, jen se špetkou soli. Výsledkem je ideální svačina na cesty, do přírody nebo i při práci. Vysoký obsah proteinů (až 77 %) zajistí regeneraci svalů po zátěži a téměř nulové množství tuků a sacharidů vás udrží v kondici třeba i v horách. Seženete ho třeba ZDE, ZDE nebo ZDE.

4. Lehoučké světlo na hlavě

Hledání dokonalé čelovky se podobá hledání dokonalého životního partnera. Ideál sice už z principu nenajdete, ale můžete se mu velmi přiblížit. Dokazuje to lehoučký univerzál – dobíjecí čelovka Fenix HL26R. Díky malým rozměrům a hmotnosti jen 86 g ji na hlavě skoro neucítíte, což ještě podtrhuje silikonový pásek na vnitřní straně čelního popruhu, zabraňující klouzání při rychlejších pohybech hlavy.

Na přední straně čelovky jsou tři reflektory, všechny s životností 50 000 hodin (5,7 roku nepřetržitého svícení). Hlavní reflektor, osazený diodou Cree XP-G2 R5 umístěnou uprostřed, vytváří úzký světelný kužel se svítivostí až 450 lumenů, který dosáhne do až vzdálenosti až 100 metrů. Dvojice vedlejších reflektorů je osazena diodami od společnosti Nichia, které naopak poskytují široký a plynulý kužel světla. Výsledkem je variabilní pokrytí všech možných situací, které mohou nastat v přírodě i ve městě. Potřebujete si posvítit do dálky nebo do stran? Nebo chcete být prostě jen vidět?

Čelovka udržuje konstantní výkon bez ohledu na stav akumulátoru a pamatuje si poslední použitý světelný mód. Ten si z celkem sedmi možností navolíte dvěma tlačíky na horní straně, přehledně rozlišenými piktogramy pro široký nebo úzký světelný kužel. Výkon se pohybuje od 4 lumenů s výdrží 100 hodin (déle než čtyři dny) do 450 lumenů s výdrží 1,5 hodiny.

Naprostá většina čelovek na trhu je napájena tužkovými nebo mikrotužkovými bateriemi. Nevýhoda tohoto řešení spočívá v nutnosti běhat do obchodu a ve zbytečné zátěži životního prostředí. Fenix HL26R na to jde jinak. Zabudovaný akumulátor o kapacitě 1600 mAh se nabíjí přes micro-USB konektor přímo v čelovce, jehož vstup najdete na spodní straně pod gumovou krytkou. Pokud vám na treku dochází “šťáva”, čelovku prostě strčíte před běžnou nabíječku na mobil do zásuvky v horské chatě nebo ji připojíte k powerbance či solárnímu panelu. Jednodušší to už být nemůže, a to i díky indikaci stavu akumulátoru čtyřmi modrými diodami.

Čelovka Fenix HL26R je prachotěsná a voděodolná podle standardu IP66 (ostřikování silnými proudy vody ze všech směrů). Spolehlivě odolá i nejsilnějšímu dešti, což postačí i pro ty nejdrsnější situace v terénu.

www.kronium.cz

5. Hole nejen pro horské ultraběžce

Proč si pořizovat trekové hole? Zaprvé je to trend, zadruhé se méně unavíte a zatřetí se s nimi budete v náročném terénu pohybovat bezpečněji. Otázka ovšem je, jaké trekové hole. Jejich užívání se v posledních letech dostalo do módy tak, že s nimi dnes už potkáte i důchodce na procházce ve městě (což je mimochodem lepší varianta než klasická “špacírka”, protože to stárnoucímu tělu dodává lepší stabilitu). Na trhu jsou stovky modelů, lišících se délkou, váhou i zámkovým mechanismem.

Lehké trojdílné trekové hole Ferrino Mustang se už na první pohled snaží cílit na dvě skupiny zákazníků. První jsou přívrženci ultralight přístupu. Hole Ferrino Mustang je zaujmou maximální skladností a odlehčením. Není tedy problém mít je v batohu až pro “případ nouze”. Druhou skupinou jsou uživatelé, kteří hledají univerzální produkt. Hole Ferrino Mustang se totiž dají využít nejen při chůzi nebo při běhu, ale třeba i jako klasické lyžařské hole na turistické nebo backcountry běžky. Tuto možnost naznačují už dvě sady talířů, které vyměníte jednoduchým šroubováním. Menší talíře jsou na běžné chození, větší na sníh.

Teď v létě ale trekové hole Ferrino Mustang využijete hlavně při klasickém trekkingu a VHT. Jsou vyrobeny z velmi lehké aluminiové slitiny 7075 a mají nový rychloupínák LOCK&GO pro snadné a rychlé nastavení požadované délky (60 -135 cm). Ale hlavně jsou při hmotnosti jen 500 gramů pevné jako stébla bambusu!

Skládací trekkingové hole navíc patří do seznamu téměř nezbytných pomůcek účastníků horských maratonů a ultraběhů. Proč?

1. Vybíhání kopců. Správně dlouhé hole při něm zabraňují nežádoucímu předklonu trupu s vysazením hýždí, naopak nám pomohou zaujmout a udržet optimální náklon trupu ke svahu. Díky většímu zapojení svalových skupin paží a ramen dochází také k výraznějšímu odrazu holemi, čímž „vršek“ přebírá značnou část práce dolních končetin (nohy jsou významně odlehčeny). To nám umožní zvládnout při tréninku více kopců, a ještě si při tom užitečně zaposilovat často opomíjené partie.

2. Sbíhání kopců. Při seběhu kopce je síla působící na pohybový aparát při došlapu vlivem gravitace větší než při běhu na rovině. Díky opoře o hůl a zapojení svalových skupin paží a ramen dochází k její výrazné eliminaci. Důležité je udržení mírného náklonu trupu (nepřisedáme, nezakláníme se), výrazné posílení stability a provedení došlapu bez nežádoucího silového nárazu přes paty.

www.ferrino.cz

6. Zenové trekovky

Zen je japonská odnož buddhismu, ve které je kladen důraz na okamžité osvícení na základě prožití paradoxu (satori). Zen staví na jednoduchosti a uměřenosti. A přesně takové jsou i trekové boty Zen od italské rodinné firmy Scarpa – oblíbené a léty prověřené, ale v nové celokožené úpravě. Kožený je nejen svršek, ale i vnitřní část boty, což poskytuje maximální pohodlí pro pohyb v terénu i ve městě.

Boty mají ”climbing zone" ve špičce a krytí v oblasti paty, což ještě zvyšuje odolnost proti mechanickému poškození. Jazyk je částečně vyroben z elastické, odolné a prodyšné tkaniny Schoeller a inovovaná podešev Vibram Spyder II se vyznačuje výbornou přilnavostí. Její součástí je větší tlumící vrstva pod patou a torzní stabilizátor pod klenbou chodidla. Zvyšuje to komfort nošení a poskytuje lepší ochranu nohy i v těžko prostupném skalnatém terénu.

www.alpsport.cz

Na co se vymlouváte, že nemůžete vyrazit ven?

Anketa se načítá...


Komentáře