fb pixel 6 důvodů, proč je velmi obtížné a náročné normálně diskutovat na internetu – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč je velmi obtížné a náročné normálně diskutovat na internetu

Všude po internetech se povalují různé články, názory a glosy, které dávají čtenářům možnost o daném tématu vášnivě zadiskutovat.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 1.9.2017, 09:20

Když se však pustíte v dobré víře do diskuze, najednou zjistíte, že to není tak úplně jednoduché. Na internety mají z nějakého zvráceného důvodu přístup i lidé, se kterými se tak nějak v klidu diskutovat nedá.

Už několik roků volá komise pro internetovou diskuzi po tom, aby v každé diskuzi musel každý diskutér projít jednoduchým testem (například, aby nakreslil kolečko), ještě předtím, než začne diskutovat. To proto, aby se do diskuze nedostal kdejaký idiot.

Než se tak stane, tak běžný diskuzechtivý uživatel internetu bude strádat, a to z následujících důvodů.

1. Za vším je USA, Kalousek a imigranti

Ať už je diskuze na jakékoliv téma, vždycky se tam najde někdo, kdo do toho zatáhne politiku. To se prostě nedá nic dělat.

V rámci toho se začínají rozjíždět klasické teorie o tom, kterak USA řídí celý svět, Kalousek rozkradl úplně všechno (a proto si poctivý občan nemůže koupit na večer k Ordinaci deset lahváčů, nýbrž jenom osm, protože na ně prostě nemá), no a samozřejmě nesmíme zapomínat na ty čmoudy, kteří se k nám valí po miliardách. To se pak těžko diskutuje, když v diskuzi pod článkem o neúrodě tuřínu je devadesát procent příspěvků o tom, že USA chtějí cílenou neúrodou tuřínů pomocí uprchlíků získat ropu.

2. Nikdo nechápe nadsázku

Věc se má tak, že co je jednou napsáno na internetech, tak je automaticky považováno za pravdu. Diskutující jsou děsně vážní a nadsázku nechápou. Možná ji ani nechtějí pochopit. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že diskuze, potažmo celý internet, je vážná věc. Tam není prostor pro srandu, ironii či nadsázku.

3. CAPS LOCK

Můžete mít k tématu sebevíc průlomovou teorii. Můžete o problému vědět úplně všechno a nabídnout do diskuze svůj fundovaný pohled. Můžete mít sebelepší argumenty, ale proti Caps Locku nesvedete nic. Jakmile někdo napíše svůj příspěvek velkými písmeny, vyhrál.

4. Internetoví hrdinové

Anonymita internetu dodá odvahu kdejakému neduživému chcípáčkovi, jenž si je vědom své moci, kterou mu dalo základní vzdělání a klávesnice s Caps Lockem. Tudíž se neostýchá diskutérům vyhrožovat násilím, ani jim nadávat. Do očí by to samozřejmě nikdy nikomu neřekl, ale na internetu s tím problém nemá.

5. Selský rozum

Každý internetový vandrák, kterého vyrazili z učňáku, žádné vzdělání nepotřebuje. On má totiž ten selský rozum, a to je mnohem více než tituly. On nepotřebuje školy na to, aby se orientoval v makroekonomii či mikroekonomii. On si všechno domyslí, bo má fištróna. Vyšší daně pro bohaté? Samozřejmě, je to spravedlivé. Co na tom, že bohatí budou podnikat jinde a on přijde o práci v kolbence. Vystoupit z EU. No jistě. Co pro nás EU udělala? Selský rozum radí, že EU je přítěž. Co na tom, že do nás EU leje ohromné peníze a pro tak malou ekonomiku, jako jsme my, je úplná kravina jet na vlastní pěst.

6. Necenzurované informace

Kdejaký polodebil z diskuzí pojal podezření, že veškerá hlavní média jsou podplacená. Že prostě informují veřejnost tendenčně.

Veškeré potřebné informace si proto nastuduje z „nezávislých“ médií a náhle má pocit, že on přesně ví, o čem to všechno je. Vždyť přeci, když to psala „nezávislá média“, tak to je pravda, protože v oficiálních médiích o tom nebylo ani vidu, ani slechu. No a pak si diskutujte s člověkem, co vás bombarduje odkazy na stránky, kam si pár demagogů píše, co se jim zlíbí, aniž by si ověřili, že to, co píšou, je pravda.

A TADY se můžete podívat na zápisky z deníčku diskutéra na Novinkách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články