fb pixel
Vyhledávání

5x muslimové kontra islámský terorismus: všechno je nakonec jen o konkrétních lidech

​Až zase budete lidi odsuzovat podle náboženství, vzpomeňte si na těchto pět hrdinů.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 19.11.2015, 13:50

„Všechno je nakonec stejně o lidech,“ říkávala moje babička, a měla hlubokou pravdu. Těchto pět muslimů se zachovalo naprosto opačně, než bychom od nich pod dojmem mediálních mýtů čekali. Tedy já tím moc překvapený nejsem, protože už moje babička říkávala, že…

1. Safer, muslimský zachránce žen

Jedním z míst, kde teroristé spustili palbu, bylo i okolí pařížského baru Cosa Nostra. Číšníkem je tu muslim s jménem Safer, což je až neuvěřitelná náhoda. „Safe“ totiž anglicky znamená „bezpečí“. A byl to právě Safer, kdo zachránil dvě postřelené ženy. Využil chvíle, kdy teroristé přebíjeli zbraně. Ženy odtáhnul do bezpečí do sklepa a zastavil jim silné krvácení. Jen díky tomu zřejmě přežily.

2. Kondolující „teroristé“

Francouzská ambasáda v íránském Teheránu je doslova obložena květinami, svíčkami a soustrasnými nápisy. Nosí je sem běžní Íránci – tedy občané státu, který bývá často považován za líheň islámského terorismu a jednu z nejnebezpečnějších zemí světa. Írán je přitom šíítská země, zatímco Islámský stát vyznávý sunnitskou formu islámu. Mezi šíity a sunnity panuje mnohem větší a smrtelnější nepřátelé než mezi muslimy obecně a křesťany.

I díky šíitské pohostinnosti je Írán pro „nevěřící“ turisty jednou z nejbezpečnějších a nejpohostinnějších zemí světa. Íránci téma „špatného obrazu“ své země často žertují. „You are tourist, I am terorist! Hahaha!“ usmějí se na vás, než vás pozvou na čaj.

3. Zouheir – muslim, který (prý) zastavil teroristy

V prvních hodinách po útocích se po sociálních sítích rozlétly ovace na muslima jménem Zouheir, který na fotbalovém stadionu pracoval v ochrance. Byl to prý právě on, kdo na tělech teroristů odhalil nálože, nepustil je dál a zabránil tak masakru.

Pozdější vyšetřování ukázalo, že to nebyla pravda. Zouheir nestál přímo u bezpečnostní brány, ale pracoval o kus dál. Teroristy zastavil jiný člen ochranky. Zouheir jen novinářům a bezpečnostním týmům jako první poskytl přesné informace, co se na stadionu stalo. Je to málo?

4. Ahmed – muslimský policajt, bránící novináře

Když letos v lednu islamisté zaútočili na redakci časopisu Charlie Hebdo, snažil se je zastavit francouzský policajt. Proti samopalům ale neměl šanci a byl zastřelen, i když nakonec prosil o milost. Jmenoval se Ahmed Merabet a byl to muslim s alžírskými kořeny.

„Můj bratr byl skutečný muslim a zabili ho dva teroristé, kteří byli falešnými muslimy,“ řekl několik dnů po Ahmendově smrti Malek Merabat. „Vždy byl velmi hrdý na to, že jako policajt brání republikánské hodnoty – svobodu, rovnost a bratrství.“

5. Lassan – skromný islámský spasitel Židů

Kromě útoku na redakci Charlie Hebdo v lednu islamisté se zbraněmi napadli i židovský košer obchod. Pracoval v něm i Lassan Bathila, muslim z Mali. Okamžitě po útoku zákazníky pohotově schoval do mrazáku, vypnul chlazení a informoval policiii o úmyslech únosců.

Později řekl, že se nepovažuje za hrdinu. Prý je prostě jen „člověk, který jednal podle svého svědomí“. Dostal za to francouzské občanství.

Anketa

Tenhle článek popisuje:

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články