fb pixel 5 zvyků, které člověka mohou dovést k depresi – G.cz
Vyhledávání

5 zvyků, které člověka mohou dovést k depresi

Nemluvíme samozřejmě o moderní depresi spočívající v tom, že je vám jeden podzimní večer doma tak nějak smutno a nechce se vám mezi lidi. Mluvíme o klinické depresi, stavu, který vás může přepadnout celkem náhle, ačkoliv v sobě náběh na něj živíte třeba už několik let.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 8.3.2014, 15:30
profimedia-0185179757 Profimedia.cz  

1. Málo pohybu

Je to naprosto logické. Když člověk provozuje fyzickou aktivitu, jeho mozek produkuje "veselé" hormony - dopamin a serotonin. Ty způsobují pocit štěstí a uspokojení po každém cvičení. Člověk v depresivním stavu má tendenci nevstávat z postele, je schopen celý den sedět na jednom místě prakticky bez hnutí a tím se dostává do začarovaného kruhu, protože to jeho depresivní stav jenom zhoršuje. Je vědecky dokázáno, že fyzická aktivita trvající 40 minut denně vyprodukuje v těle dostatečné množství šťastných hormonů na to, aby pravděpodobnost deprese byla téměř nulová.  

2. Špatná strava

Stejně jako potřebuje živiny naše tělo, potřebuje ho i náš mozek. Správná "strava" pro mozek je ta, která obsahuje reklamou tolik propírané omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou obsaženy hlavně v plodech moře. Pokud jich má tělo dostatek, mozek se v mládí správně vyvíjí a v dospělosti správně pracuje. Při jejich nedostatku je člověk více ohrožen depresí. Neplatí samozřejmě, že pokud nejíte dost ryb, budete mít depresi, ale faktem je, že strava má na náš psychický stav výrazný vliv.  

3. Nekvalitní spánek

Pokud konstantně trpíte spánkovou deprivací, dláždíte si cestičku k depresi. Pokud spíte málo a před spaním ještě pracujete na notebooku nebo si dlouho do noci čtete, tak tím kvalitu spánku, který přijde, snižujete předem. A nevyspalý člověk je lépe manipulovatelný a více paranoidní, trpí většími výkyvy nálad a jak už bylo řečeno, má sklon k depresivním stavům.  

4. Negativismus

Negativní myšlení je v podstatě jedním z hlavních spouštěčů deprese. Pesimismus a neustálé dennodenní přemýšlení nad chybami, ztrátami, prohrami a smůlou skvěle naladí lidskou psychiku na to, aby ji pohltila deprese. Je třeba se smířit s faktem, že některé věci, které se dějí, člověk svým jednáním ovlivnit nemůže a tím pádem je zbytečné se jimi zabývat. Dobrou terapií, jak zvládnout nápor negativních emocí, je se z nich vypsat. Klidně na papír, který pak zahodíte.  

5. Izolace

Je to jednoduché - člověk, který má úzké vztahy se svou rodinou a svými přáteli, je o hodně odolnější vůči stresu. Podle výzkumů jsou tedy lidé s pevnými sociálními vazbami mnohem odolnější i vůči depresím. Trávit příliš mnoho času o samotě neprospívá vašemu mentálnímu ani fyzickému zdraví. Člověk je tvor společenský a jakmile se násilím od společnosti odtrhává, odnáší to logicky jeho psychika.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články