fb pixel 5 zajímavostí o Granátu - pivu, které dalo název celé pivní kategorii – G.cz
Vyhledávání

5 zajímavostí o Granátu - pivu, které dalo název celé pivní kategorii

Česko si dlouhodobě drží prvenství v tom, že se jedná o zemi s největší spotřebou piva na hlavu. Zatímco láska k pivu Čechy spojuje, rozděluje je odvěký spor o to, zda je lepší pivo světlé, nebo tmavé. Milovníci kompromisů mohou hádku rozetnout tím, že dají přednost pivu polotmavému, často pro svou hnědočervenou barvu přezdívanému granát. Věděli jste, že jméno celé této kategorii piv dal první Granát, který uvařili na Smíchově už před více než 130 lety? A co ještě by vás na tomto pivním klenotu mohlo zaujmout?

Jan Palička
Jan Palička 28.3.2018, 10:07

1. Tradice ze Smíchova

Dnes najdete ve výčepech a v regálech obchodů desítky polotmavých piv, které se označují v pivařském slangu jako granát. Ten úplně první Granát s velkým G uvařil už v roce 1884 tehdejší vrchní sládek Akcionářského pivovaru na Smíchově Michael Trnka. Experiment s kombinováním různých sladů a druhů chmele dal vzniknout pivu sice silnějšímu, ale lehce pitelnému a říznému, které vynikalo hlavně svou pro tehdejší dobu netypickou načervenalou barvou. Díky té se mu dostalo pojmenování Granát podle oblíbeného polodrahokamu. Jméno stejně jako pivní typ polotmavého piva během let zlidovělo.

2. Pivní disident

Granát se Smíchova se vařil nejen v časech císařských, ale i za první republiky. S úderem nacistické totality v roce 1938 bylo ale vaření tohoto typu piva zakázáno. Ani po druhé světové válce režim Granátu nepřál a komunisté, stejně jako před nimi nacisté, nijak netoužili po návratu k prvorepublikové pivní tradici. To ale nijak neznamenalo, že by Granát zanikl, jen se z něj stal svým způsobem disident mezi pivy, vařený sládky potají jen pro pár vyvolených. Receptura se předávala ústně ze sládka na sládka a i ten současný vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux vzpomíná, že v době, kdy do pivovaru nastoupil, všichni věděli, že se Granát nevaří a stejně tak všichni věděli, ve kterých sudech v pivovarských sklepích je možné ho najít.

3. Návrat do nového milénia

Z ilegality se Granátu podařilo dostat až na přelomu tisíciletí. V roce 2000 smíchovští sládci u příležitosti projektu Praha - evropské město kultury uvařili podle staré receptury polotmavý ležák, který pojmenovali Millenium. A stejně jako za první republiky i v demokratickém Česku pivo lidem zachutnalo. Ze speciálu se stala stálá součást nabídky pivovaru Staropramen, už pod staronovým jménem Granát. Jméno granát mají dnes piva i z jiných pivovarů, například z protivínského Platanu, pardubického Pernštějnu nebo z Černé Hory. Všichni ale dobře vědí, že nebýt toho smíchovského, možná by oblíbené polotmavé pivo nikdy nespatřilo světlo světa.

4. Jeden Granát, mnoho chutí

Už 18 let si milovníci polotmavého piva mohou Granát vyráběný modernizovanými metody podle původní receptury v pivovaru Staropramen koupit a nechat načepovat. Smíchovští sládci si nicméně uvědomují, že Granát je mezi jejich pivy skutečným polodrahokamem a tak se při různých slavnostních příležitostech čeští pivaři mohou dočkat speciálních limitovaných edicí populárního Granátu. Sváteční granát je vždy trochu jiný.

5. Nejpopulárnější v Praze a ve Slezsku

Na závěr něco málo statistiky. Polotmavá piva se těší oblibě v Česku celkově, kde se ale Granát a jemu podobná piva pijí v republice nejvíce? Podle průzkumu prodejů piva suverénně nejvíce polotmavých piv vypije v Praze, bezmála až 40 % z jejich celkové spotřeby. Druhé místo pak drží severní Morava a Ostravsko. Že by snad pivaři z kraje černého uhlí zůstávali věrní tmavé barvě? Nejméně se pak tmavšího piva vypije ve východních Čechách.

Jak se vaří pivo, se dozvíte zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články